E premte, 09.06.2023, 10:50 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

LSHAKSH: Manifestimi tradicional kushtuar Azem Shkrelit

E diele, 24.05.2015, 09:27 AM


LIDHJA E SHKRIMTARËVE, ARTISTËVE DHE KRIJUESVE SHQIPTARË NE GJERMANI
ALBANISCHER BUND
DER SCHRIFTSTELLER KÜNSTLER&KULTURSCHAFFENDEN IN DEUTSCHLEND e. V.
F   T   E   S   Ë

Për  pjesëmarrje në manifestimin tradicional kushtuar      figurës poliedrike të kulturës shqiptare, Azem S h k r e l i t

Me kënaqësi të veçantë ju ftojmë të merrni pjesë në manifestimin kulturor kushtuar figurës poliedrike  të kulturës shqiptare, Azem  S h k r e l i t ; me ç´rast do të  bëhet

1.       Referim kushtuar jetës e krijimtarisë shumëdimensionale të Azem  Shkrelit

2.      Pjesë teatrale të zgjedhura nga krijimtaria e Azem S h k r e l i t,

3.      Do të lexohen poezi të autorëve të LSHAKSH , kushtuar krijuesit të madh,

Ndërsa këto pika të programit do t´i begatojnë me këngët e tyre të zgjedhura: Rapsodi ynë i mirënjohur: -Agim Gashi, Vëllezërit Kurtishi dhe  rapsodi, Zyber Topalli si dhe recitime nga artistët e Musa Mulolli dhe nxënësit e shkollave shqipe.

Mysafirë speciale: Këngëtarja e jonë e mirënjohur Ermelinda Lajçaj

Manifestimin do ta hijeshoi edhe një ekspozitë figurative nga Piktori: Salih Almuça.

Pas pauzës gjysmë orësh relaksuese dhe drekës tradicionale vazhdojmë:

4.      Pjesë teatrale e nxënësve të Shkollës “Dituria” nga Heidelbergu dhe Schwetzingen me titull; ”Nuk ndalen Shqiptarët” te autorit Martin Çuni, përgatitur nga mësuesja Shqipe Gara dhe Gonxhe Letmi Begisholli

5.      Shpallja e rezultatit të konkursit letrar të LSHAKSH në Gjermani për veprën më të mirë të vitit 2014 dhe ndarja e “Çmimi letrar  për mërgatën shqiptare, Azem S h k r e l i” 2015 dhe disa mirënjohjesh për aktivitete.

6.      Prania e mjeteve te informimit(RTK etj.)

7.      Musafir nderi është Prof. Daut Demaku

Manifestimi mbahet më 06 qershor 2015 dhe  fillon në orën  13.00

Në “Haus Ennepetal” – Gasstraße -10,   58256 -  E n n e p e t a

Pjesëmarrja juaj do të na nderon !

Ennepetal,  19.05.2015                               Për LSHAKSH në Gjermani.

Kryetari:                                                                      Pal S o k o l i

Xhirollogaria e shoqatës:

IBAN: DE29570400440200406700

BIC:COBADEFFXXX

Paguani anëtarësinë

Ndihma Juaj, sado e vogël, është shumë e nevojshme për aktivitetet e shoqatës.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora