E hene, 04.03.2024, 12:37 AM (GMT)

Shtesë » Lajme

Xhafer Leci: Prostestë për bashkëjetesë të kulturave

E hene, 23.02.2015, 07:22 PMPamje nga protesta paqësore. Foto Xhafer Leci

ZINXHIR NJERËZOR PËR NJË BASHKËJETESË - PROTESTË PAQËSORE PËR NJË BASHKËJETESË TË KULTURAVE DHE FEVE

Përktheu nga gjermanishtja dhe përgatiti: Xhafer LECI

Mbi 1, 500 qytetarë të Kirchheim-Teck-ut të Gjermanisë, të  krishterë dhe myslimanë u mblodhën të shtunën më 31 janar 2015 në qendër të qytetit  të Kirchheim.

U krijua një Zinxhir me njerëz, protestues paqësorë të kapur dorë për dore me njëri-tjerin, rreshti ishte rreth 800 metra i gjatë, duke filluar nga  Kisha e Shën Martinit, deri tek Xhamia e Ahmet Sulltanit. Krah për krah u shfaqën pjesëmarrësit e protestës për të treguar respektin, tolerancën e lirisë së shprehjes dhe bashkëjetesës paqesore.

Të krishterët dhe myslimanët krah për krah kundër intolerancës, dhunës dhe ekstremizmit.

Kjo ngjarje, u organizua nga Xhamia e Sulltan Ahmetit, Komiteti për Integrim, i besimit të krishterë dhe islam dhe administrata e qytetit, për ta vënë një dëshmi publike për efektet e jotolerancës dhe ekstremizmit të cilat  nuk kanë vend në shoqërinë tonë.  Ky ishte ky ishte një mesazh shumë i rëndësishm i kësaj fushate nga shumë pjesëmarrës. Wolfgang Schinko në fjalimin e tij theksoi se ai kishte miqë myslimanë të cilët e thërrasin në thyerjen e agjërimit në Ramazan.

Ai foli kundër atyre që trajtojnë të gjithë myslimanët me dyshim për shkak të fanatikëve.

"Unë mendoj se zinxhiri njerëzor kontribuon në njerëz të takohen, flasin dhe  krijojnë miqësitë. Kështu që unë mendoj  se ky është një veprim i rëndësishëm ", tha Schinko. Një pikëpamje shumë e përbashkët.

Ömer Erdin theksoi se islamizmi dhe dhuna që ai sjell janë një dëshmi e fortë. "Ngjarjet e terrorizmit, si sulmi ndaj revistës franceze satirike Charlie HEBDO ', nuk kanë të bëjnë me besimin tim," tha Ömer Erdin, para pjesëmarrësve të kësaj proteste, i cili jeton në Gjermani që nga vitet 1970. Zhvillimet e 11 shtatorit 2001, e kanë hidhruar atë. YAKUB Kambir ka gjetur fjalë të forta për veprimet e islamistëve. "Kontaktoni Kuranin me këmbë," tha kryetari i Xhamisë Ahmet Sulltan. "Mizoritë që ata kryejnë janë blasfemi." Edhe në mesin e myslimanëve ndjehen veprimet e terrorit, cilat janë të zakonshme në emër të Islamit, për frikë, ankth dhe dëshpërim.

Myslimanët të cilët në mënyrën e tyre të jetës i kundëvihen dhunës, janë të frustruar dhe të trishtuar se ata nuk mund të shihen dhe dëgjohen, YAKUB Kambir ka bërë të qartë në fjalën e tij. "Në suren 5, vargu 32 thotë; në qoftë se dikush kryen vrasjen e një personi të pafajshëm që nuk ka vrarë askend, pas asaj fatëkeqësije që ka ndodhur në atë vend, është njësoj sikur ai të kishte vrarë gjithë njerëzimin," tha Kambir.  Ai shton se "nëse dikush i ka shpëtuar një jetë dikujt, është sikur ai t`i kishte dhuruar jetë mbarë njerëzimit." Në fytyrën e këtij urdhri  të gjitha interpretimet e disa predikuesve të cilët nuk i janë nënshtruar edukimit të shëndoshë teologjik, bëhen më pak të rëndësishme.

"Fëmijët e mi më pyesin përse populli dhe gazetat janë kundër Islamit," raportoi i linduri i Kirchheim-it. "Kjo është ajo kur fëmijët e mi të ndjehen se ata janë të tjerë, unë si një baba ndjehem keq." Pamja e  emocioneve negative zhvillohet në nivel global. YAKUB Kambir, shpreh keqardhje të thellë. Ai theksoi se njerëzit që jetojnë në Kirchheim pavarësisht kombësisë dhe fesë pa paragjykime dhe me një mendje të hapur jetojnë me njëri-tjetrin. Kjo vlen të ruhet edhe në të ardhmen.

"Toleranca dhe sinqeriteti midis qytetarëve të Kirchheim-it, është nderim, e respekt për një  bashkëjetesë paqesore të besimeve të ndryshme, kulturave dhe kombësive", tha kryebashiakja  Angelika Matt-Heidecker. Deklaratat u miratuan kundër dhunës dhe intolerancës dhe tregojnë ngjarje të tilla si thyerjen e përbashkët të shpejtë në Ramazan, javën ndërkulturore apo promovimin e bashkëjetesës fqinjësore. Ndryshimet, besimi dhe integrimi në shoqërinë urbane do të promovohet në mënyrë të fuqishme.

Megjithatë, kryebashkiakja e komunës theksoi gjithashtu se fanatizmi në emër të Allahut është një problem i Islamit, i cili është i papranueshëm për shumicën dërmuese të paqedashësve myslimanë. "Islami është i pranishëm në qytetin tonë. Por unë dyshoj për këtë, se ai është bërë plotësisht i njohur edhe nepër shtëpitë tona," tha Angelika Matt-Heidecker. Me gjithë presionin e madh për tu përshtatur, me hallet  të cilat përballen myslimanët në shoqëritë laike, është e rëndësishme për të promovuar evropianizimin e Islamit së bashku. "Ju nuk mund të bazoheni në modelet e sjelljes  orientale të  Mesjetës apo të mbani kodin e nderit të shoqëritë patriarkale ", tha kryebashkiakja e komunës dhe shtoi: "Unë jam e bindur se kjo do të ndryshojë", Matt-Heidecker gjithashtu theksoi se Islamin në Gjermani dhe në qytetin tonë Kirchheim me rrethinë duhet të jetë njësoi. Punëtorët e huaj të cilët kanë gjetur këtu një atdhe të dytë, dhe mbajnë fëmijët e tyre të cilët kanë marrë shtetësinë gjermane, kanë të drejtë, për të ruajtur zakonet e tyre.

Reinhold Joachim, referent Pastoral dhe përfaqësues i Kishave të qytetit, tha se pamjet e luftërave dhe dhuna në botë, kanë treguar se në Bibël dhe Kuran ka vlera të rëndësishme.

"Kjo nuk është dhunë, terror, urrejtje apo ksenofobi, por jo dhunë, dhembshuri, paqe, liri, tolerancë dhe mirësi. Terrori nuk ka asnjë Perëndi, si e ka formuluar një politikan mysliman," tha Schinko.

Të krishterët dhe myslimanët kanë për detyrë zbatimin  e këtyre vlerave për të jetuar dhe promovuar bindshëm atë në mënyrë që një bashkë-zbatimin në paqe dhe liri, së bashku me përfaqësuesit e feve të tjera.

" Ka vetëm paqe midis popujve nga paqe mes feve. Dhe  ka vetëm paqe në mes feve përmes dialogut mes feve, "tha Reinhold Jochim, duke përmendur teologun Hans Küng.

Nga e djathta: xhafer leci, Fatmir e Xhavit Krasniqi(Vota: 6 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora