E hene, 15.04.2024, 07:49 PM (GMT+1)

Kulturë

Besar Shkëmbi: Shuplaka e dytë

E merkure, 12.11.2014, 07:08 PM


Besar Shkembi

Me motive popullore

Shuplaka e dyte

 

Zbret nga Londra ne Serbi

Me te madhen Shqiperi

Me degjoni mire o shki

Keta jane kufinjte e mi

K´ta kufinje jane natyral

Sikur zoti na i ka fal

Dhe se shpejti do i kem n´dore

Se ky burri perkrah meje

I la mangu atehere n´Vlore

 

Edi Rama Rama nis e flet

O Vuciq o i biri shkines

Jam shqiptar une nuk flas tinez

Tash Kosova eshte realitet

E pavarur dhe sovranitet

Duhet njohur sa me shpejt

Nese ju keshtu s´veproni

Deren meshel ne Evrope te shkoni

E per ndryshe ua coj une Lorik Canen

Mes Serbise ai ua luan nanen

Sikur bomba k´to fjale gjemuan

Me´j here shkiet u shokuan

A eshte n´ vehte ky shqiptar

Si guxoi ti thote keto fjale

 

Edi Rama e dogji flake

ishte kjo e dyta shuplake

 

 

Ne mbrojtje te FLAMURIT

 

Vrate prete ate nate

Sa mundet shqiptare

Por sikur per inat

Ju  erdhi nga qielli

Flamuri  yne kombetar

 

Ne mesin e fushes

Shqiperi e madhe

IsA Boletini  bashke Ismail Qemalin

I dridhen  shikuesit

Ne varr  Sllobodanin

 

„Mos ma prek ti shka flamurin“

K´tu e keni Lorik burrin

K´tu e ken Lorik Canen

qe s´mendon  fare per vete

n´mes  t´Serbise

ua luajti nanen(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora