E shtune, 18.05.2024, 11:44 AM (GMT+1)

Kulturë

Poezi nga Ramë Smajlaj

E diele, 12.10.2014, 10:19 AM


Ramë Smajlaj

(Gjermani)

ShHTEGËTIME MËRGIMTARE

Eh, kjo natë helmuar më ishte
sa e drishtë zemrën ma griste
i vetmuar me Jetë dhe hënën
i pa nxënë me rreze dielli.

Sikur shkëmbi tretë n´mendime
si valë deti i trazon shpirtin
ty mëmëdhe o dritë shpirti
aq sa largë më afër të kam.

Gjethe pemësh këput shtatori
me pastaj i acartë Janari
ngrihet zemra nga shtërngata
ah sa e dhimbeshme ësht’mërgata .

Është mëmëdheu im bekim
krenari e shpirtit tim
është gjuha ime amtare
ëndërr e imja sekulare.

(Kehl, Gjermani, 08.09.2014)

SONTE


Sonte të qava
Sonte u bëra vet’ loti
U bëra krua
Burim plagësh
Ah,edhe sdi çfarë u bëra
Varg e laps u bëra
U bëra edhe mbretëri
Agron e Teutë
U bëra
Ah,çu bëra melodi
ZogjËsh
Edhe shqipe
Edhe zana
U bëra
Unë poeti -
Ramë Smajlaj

 

PLAGË LIRIE
(Elegji për Antigona Fazliu)

Të thurim një varg për Ty, apo elegji
është pak, se gjaku ujë nuk behet
por për Atdhe dhe për Liri
një jetë e jap hak e pa merak.

Nëna më dha këshllë: Bija ime
mëso të shërosh plagë, për lotin tim
vaj i nënave të bëhet mjekimi plagëve
ringjall jetëra dhe lotin e shuan vajtim.

Me syrin shqiponjë të nisa në shkollë
atdheu më ishte më i dashuri ideal
dhe komandanti lëshon kushtrim
Ilaz Kodra e bacë Ademi trim

me bacin Isë në kokë me plis,
n’brez koburja xhamadanin ia stolis.

Pushtuesi serbofil kosit lule Kosove
as nënat si kursen se i pangirë me gjak
është kanibal i Karpateve që s’ka shpirt .

Me motrën krenare Antigonë
trimat marrin jehonë
zog i shqipes jam në trollin tim
barbarët nuk ngihen me gjak,
Në ball’plumbi i pretë për hak.

Ty Antigonë bijë e kombit, Lavdi
si dhe shumë motrave X hevë e Fehmi Lladrovci
në vend të fustanit të nusërisë
të stolisem me xhamadanin me plumba të lirisë.

Më fale amanet ditarin e luftës, çantën me barëra
e fasha të shëroni plagët e mëmëdheut
armikut plumba, mu në lule të ballit!

Sa lulëkuqe që rrit toka Kosovë
barbarinë e pengon lindja ime
se n’zemër ka urrejtje shoveniste
të j’u shfaros mordja e furtuna deti.

Antigona mes shumë trimash e trimëreshash
shpirtin dhe dyfekun si vetëtima
me këngën: Përpara –Përpara,
briste e mizorët përdhe i palonte.

E shqipja me zërin e komandantit
Ilaz Kodra me shpirtin Hyjni: u nisa për liri
të bëjme një histori Kosove
të mbesë lëgjendë në përjetesi.

Në vend të çantës së mjeksisë
ti mbushë plumbat e lirisë
që për vëllezër të marrë hak
trimave t’u lidhë plagë, të të ndalojë gjak.

Gradica të lindi shqiponjë
për kombin pak është e ime jetë
në Verboc qave rrethimin
për liri dhe bashkim.

Hyjnitë i krijon vetëm zoti
dhe lirinë s´ta falë qafiri
ai vet është shpirt grisuri
katil shkuar katili.

Se unë kam të vetmin qëllim
bashkim dhe vetëm bashkim
është i qëllimi im, qëndrim në beteja
Kosova godiste kanibalët

me breshërimë plumbash porsi rrufeja .

Mësoheni të hani e të mos kafshoni
si zogjët e shqipes të bashkuar
se fjala Liri ka një qëllim
jo urrejtje, se atdheu do bashkim.

Mos harroni lotin e nënave në faqe
stuhinë e uraganit të lisave
me britmën e fëmijëve e pleqve në lojë
mos nëpërkëmbni gjakun e heronjve

por qëndroni me emrin Liri në gojë.

E ti vetëm buzëqeshje me buzëqeshjen e hënës
dhe Dielli të fali rreze drite
dhe nëna hallall qumshtin bijë
së kështu fitohet lirija dhe kështu u shndërrove
në përjetësi për aktin sublim - Antigona Lavdi!

(Kehl, Gjermani, 11.10.2014)

 

PËR TY AGIM

(Përkushtim, poetit Agim Desku)

 

Sa çmime ke marrË poet Agim

flasin vet titujt nga vargu im.

Janë simbol i ndjenjës sime

të panumërta shumë:

lavdata e falënderime.

 

Janë dhimbje e vuajte të zemrës së nënës

dhe lot i kristaltë i mërgimtarit.

Është vendi im i ndarë në shumë pjesë

nga Malësia, Ulqini , Presheva, Arta e Preveza.

Me shkronja të arta skalite mëmëdheun

histori të freskëta dhe klasike të dhimbjes.

Të preku në zemër hartë e Dardanisë

atdheu i shpërndarë , verë e Çamërisë.

 

Dhe vargu Yt rrjedhë si një ujëvarë

shëron plagë të luftës me lotin e patharë

me kushtrimin e trimave në beteja

fitore ke një zemër ëngjëlli,shpirt, paqë e dashuri.

S’të ndalojnë furtunat në kërkim të mirësisë

poet si ju me vlerë të Dardanisë

me lapsin në dorë si "armë në vetëmbrojtje"

bëhesh aromë luleje dhe falë dashuri.

 

Deti s´të ndalon as Purgatori i Dantes

kërkon shkëlqimin e Diellit e jo errësirën e djallit.

Kujtim i bukur ëngjëjsh në vargun tuaj

fjalë e rradhitur, bukur shumë e gëdhendur.

Si mëmëdheu i lashtë Iliro-dardan

në zemër loti jo veç Çamëria

që na e vodhën zotnat e huaj me tradhëti,

do të bëhet e bekuar e gjithë Shqipëria.

 

(Kehl, Gjermani, 09.09.2014)(Vota: 8 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora