E enjte, 29.02.2024, 06:26 AM (GMT)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Po Kadaresë çmimin Nobel!

E hene, 27.08.2012, 04:44 PM


Po Kadaresë çmimin Nobel!

Kombi yne do te nderronte imazhin e tij ne bote sikur shkrimtari Ismail Kadare te fitonte çmimin Nobel. Sikur te mblidheshin te gjithe shqiptarët e botës ; te gjithe me nje mendje pa dallim feje , pa dallim bindjeje politike, pa dallim vete-urrejtjeje, pa dallim nga veprimet komb vetevrasese te intrigave dhe intriganteve , pa dallim te qellimeve te njerzve tane qe vuajne nga" vetem per inat", pa dallim moshe ,gjinije .

-Sikur bashkesite fetare muslimane , katolike ,ortodokse te te gjithe shqiptarëve te botes te shkruanin :Po Kadaresë cmimin Nobel !

-Sikur te gjithe ata qe e duan te ardhmen tone te femijve tane ne Europen e qyteteruar te shkruanin: Po Kadaresë cmimin Nobel!

-Sikur te gjithe ata qe shkruajne dhe te gjithe ata qe lexojne te nenshkrunin: Po Kadaresë cmimin Nobel!

- Sikur dashuria ,atdhetaria ,mallkimi i vuajtjeve te se kaluares te bashkohen te nenshkruanin: Po Kadaresë cmimin Nobel!

- Sikur une ,ti ,ai ajo , na ju , na ,ata dhe ato te jepnim : Po Kadaresë cmimin Nobel!

- Sikur cdo gazete e perditeshme , apo me e rralle, cdo stacion televiziv ,cdo radio shqiptare te rezervonin nje minute per: Po Kadaresë cmimin Nobel!

- Sikur . S`ka sikur ; ardhmeria e atdheut therret: Po Kadaresë cmimin Nobel!

Po Kadarese çmimin Nobel!(Vota: 8 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora