E merkure, 19.06.2024, 05:59 PM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Zbatim i sakt? i Kanunit t? maleve tona... sot!

E premte, 25.05.2012, 04:01 PM


ZBATIM  I  SAKTË  I  KANUNIT    MALEVE  TONA...  SOT !

N? prag t? 100 vjetorit t? Pavarsis?...

Nga Fritz RADOVANI

45 vjet perpara, kur anadollaku Enver Hoxha donte me shburrnue Malet tona, thirri nga nj? pod i “gjykatores” s? komitetit qendror t? PPSh n? Tiran?: “T? djegim me zjarr Kanunin!”...

Ka pas? edhe disa nga “ata” q?, t? shtruem nder shilte, ju pergjegjen thirrjes s? tij...

Kan? kalue 45 vjet q? keqinterpretuesit, per qellimet e tyne, jo vetem kan? hjedh? balt? mbi k?te veper juridike, siç asht “Kanuni i Lek? Dukagjinit”, po edhe vazhdojn? me ngrit? versione, q? nuk jan? aspak t? verteta rreth zbatimit t? tij. Arsyeja kryesore asht perpilimi dhe kodifikimi nga ma i Madhi Shqiptar i drejt?sis? s? Shekullit XX n? Shqipnin? e Kastriotit, At Shtjefen Gjeçovi OFM.

Sikur kjo Veper e Madhe t? mos ishte “njerezore” dhe “Atdhetare”, si e quejn? “disa”... jam i sigurte se, jo vetem At Gjeçovi, At Fishta, Konica, Don Kolec Prennushi etj., nuk do t? merreshin me Te, por Ata do t’ishin qysh para Enver Hoxh?s, që “do ta kishin djeg? e ba zhari” pa prit? me ardh? n? krye t? Shtetit Shqiptar nj? vagabond injorant, q? vetem ka djeg? e rrenue traditat tona.

Mbas vitit 1991 agjent?t e sigurimit t? shtetit, t? instruktuem nga tradh?tari Ramiz Alia, ishin t? par?t q? filluen vrasjet antiligjore jo vetem nder piramida, por edhe nder sheshe e rruga t? hapta t? qyteteve tona, si e si me ngjall? terrorizmin dhe frik?n antidemokratike p?r me shue d?shiren, etjen,  guximin dhe vrullin e Rinis? Shqiptare, q? n? gjiun e Popullit t? vet po luftonte per nj? t’ardhme t? nj? Shqipnie Demokratike si gjith? Europa, q? i perkiste q? nga themelimi i Shtetit.

PPSh me veglen e vet t? diktatur?s komuniste, sigurimin e fortifikuem me kobrat “dr. prof. e akademik?t”, q? per 47 vjet kan? helmue per vdekje virtutet dhe traditat tona kombtare, t? njohuna n? Europ?, kryesisht tek Rinia Shqiptare, po vazhdojn? edhe sot porosit? e homoseksual?ve q? kan? drejtue shtetin shqiptar q? nga viti 1944, me iu shmang? qytetnimit europjan t? cilit i perkasin.

Veprat kriminale t? PPSh dhe mungesa e Drejt?sis? venisin n? maksimum Demokracin?!

Mal?sori asnj?her? nuk ka mendue, pajtue dhe veprue kunder parimeve Demokratike!

Mal?sori asnj?her? nuk ka kerkue me sabotue rrugen demokratike t? Atdhetar?ve tan?!

Mal?sori asnj?her? nuk ka vra vllaun e vet Shqiptar se ishte i nj? Besimi tjeter!

Kur Malet tona u zgjuen me thirrjen e Frasherllinj?ve, Pashk Vases apo At Fisht?s, per me Krijue mbas 500 vjet?sh edhe nj?her? Shqipnin? e Gjergj Kastriotit me Flamurin e Tij, ishte Risto Siliqi (1882 – 1936), Rilindasi i Shkodres, q? shkruente n? librin e vet rreth ngjarjeve të Malësisë së Madhe në 1911: “Pasqyra e ditëve të pergjakëshme”, botue në vitin 1912, sesi Mal?sorët tan? zune t? gjall? nj? agjent t? turq?ve t? quejtun me mbiemen Bekteshi, e rrahen dhe mbasi e çarmatosën, e çveshen n? mbathje dhe e sollen t? gjall? deri n? molo tek Ura e Bun?s n? Shkoder, dhe aty, mbasi qiten pushk? n? aj?r me mbledh? treg?tar?t e Pazarit t? vjeter per me pa sesi sillet Mal?sori me “tradh?tar?t” e vet ...e l?shuen me ik? t? marruem e me turp n? sht?pi...Ky ishte ai dylberi anadollak t? cilin Enver Hoxha e merrte nder tribuna me nj? alltije n? brez, per me ju tregue Mal?sorëve se u erdhi dita tradh?tar?ve q? u kan? sherbye dhe i sherbejn? turq?ve e shovenistëve sllavë.

N? vitin 1945, kur vazhdonte rezistenca antikomuniste e “Beslidhjes s? Veriut” nder malet e Shqipnis?, ishte mal?sori Llesh Marashi q? zuni t? gjall? nder rrethina t? Koplikut agjentin e flliqun t? komunist?ve Sadik Rama. Nuk e vret! I tregon se Mal?sori nuk e njollos? armen me tradh?tar? t? zanun rob dhe të paburrni e hora, po e çarmatos?, e çvesh, dhe n? brek?, e sjell? deri n? Shkoder...

Me daten 11 Prill 2012 kur krimineli Aranit Çela po ecte i piklluem n? Tiran?, nga kujtimet e dit?s q? na mori t? keqen Enver Hoxha, i perndjekuni politik, Trimi Gjergj Ndreca, mbasi shkundi bash ma të poshtmin prokuror të diktatures komuniste, tha për gazetën “Sot”: “Ne nuk kërkojmë hakmarrje personale, por synojmë dënimin e sistemit nëpërmjet një gjyqi të ngjashëm me gjyqin e Nurenbergut”. Mbas këtij momenti ai ka rrëfyer për gazetën të gjitha torturat dhe vuajtjet që u janë bërë ish të përndjekurve politikë, që nga futja e vezëve të zjera nën sqetull, e deri tek fikja e cigares në ballë, apo futja të gjallë në arkivol. Duke treguar një pjesë të fytyrës së tij, Ndreca thotë se aty ka ende shenjën e djegies, nga cigarja që i ka fikur dikur njëri prej hetuesve të tij.”

Gjergji ka thanë: “Një shtet serioz, duhet të kishte bërë me kohë gjyqin e Nurenbergut ndaj atyre që na pushkatuan dhe na burgosën”. Kjo duhet të realizohet sot, për t’i mbyllë rrugën hakmarrjes personale. Kur flet për fëmijët, Ai perlotët kur thotë: “Aranit Çela ka vrarë 1 mijë burra me dorën e tij dhe ai ka lënë 4 mijë fëmijë jetimë në këtë vend. Këta fëmijë kanë fjetur herë me bukë dhe herë pa bukë, sepse quheshin fëmijët e armikut. Ata kanë kërkuar bukë në dyert e botës sepse nuk kishin baba. Mos harroni një gjë: Ne e falëm, Aranit Çelën, por ndonjëri prej këtyre fëmijëve që është rritur pa baba, mund të mos e falë!”  Gjergj Ndreca i asht drejtuar Aranit Çelës tue i thanë: “Ti ke bërë shumë poshtërsira kundër nesh, por ne nuk duam t’i ndyjmë duart me ty”.

Kjo thirrje e Gjergjit i ka tërheqe ish të përndjekunit tjerë, të cilët e kanë respektue urdhrin e tij, për të mos përdorë dhunë... Një qendrim me t? vertet? i matun qytetarësh.

Nuk duhet harrue se nga viti 1945 e deri në 1965, vetem në Shkoder janë 2000 vendime denimi me pushkatim të firmosuna nga krimineli anadollak Aranit Çela...

Në një Shtet mashtrues ku nuk vepron ligji dhe demokracia e vertetë, siç asht Shqipnia, janë perdorë disa mënyra me iu shmangë rrugëve ligjore të shtetit tue shperdorue fjalen “Kanuni”!

Ishte vetë shteti komunist që gjeti rasen me fillue vrasjet e paligjëshme në vitin 1991, gjoja se malësorët u kujtuen per me zbatue vrasjet ndermjet njenitjetrit në emnin e “Kanunit”, kur prej tyne mbi 95% as nuk e kishin lexue dhe as njohë ndonjëherë “Kanunin e Lekë Dukagjinit”.

Ata që njohin Kanunin sot nuk e perdorin kurrë në një Shtet Demokratik ku nuk zenë vend në asnjë skutë apo shpellë “vetgjyqësia”, nga e cila vetem vjen anarkia e padrejtësia. Pasojat që sot po i vuejnë të ngujuemit janë të mjaftueshme me tregue çka sjellë mungesa e Drejtësisë.

Kjo ishte edhe një veper tjeter kriminale në pragun e Demokracisë, me të cilen terroristët do t’i tregonin Europës, se ne kthehemi mbrapa... e tek ju nuk vijmë!

Shkaqet janë të shumta pse ishkomunistët e “konvertuem” kerkojnë rikthimin edhe njëherë 100 vjet mbrapa! E kjo demagogji e shtetit anadollak shqiptar shihet në të gjitha fushat e jetes...

***

Gjergj Ndreca, duhet ta dini se nuk flliqë duert e veta dhe të shokëve me qelbësina si Araniti...

Gjergj Ndreca jo vetem asht Atdhetar Trim, por asht edhe Burrë që njeh traditat e Shqiptarit!

Gjergj Ndreca nuk asht vrasës dhe as nuk ka kenë i tillë kurrë. Nuk asht as hakmarrës, mbasi po t’ishte i tillë, ia kishte hjekë një revolver agjentave që e rrahen e që ata e mbajnë edhe sot në brez...

Gjergj Ndreca kerkon zbatimin e Drejtësisë, që mjerisht asht në doren e të padrejtit e mashtruesit.

Gjergj Ndreca asht Burrë i Malësisë e nuk ndyen duert me mbytë një qen sigurimi si Aranit Çela!

Gjergj Ndreca e njeh mirë Kanunin prandej edhe nuk i hypë në shqelma pleqëve pushta...

Gjergj Ndreca dhe shokët e Tij janë model i Shqiptarit të qytetnuem!

Ata kanë luftue dhe luftojnë edhe sot per Demokracinë Europjane!

 

Me 23 Maji 2012 zotni Gjergj Ndreca me një grup bashkvuejtësish…Perkujton viktimat e Spaçit.(Vota: 18 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora