E shtune, 18.05.2024, 05:39 PM (GMT+1)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Dhuratat e miqëve, na gëzojnë (XIX)

E shtune, 17.03.2012, 06:59 PM


TROPOJANI MË I PUSHTETSHËM, (NË 50 VJET),

-Ose: -Njeriu me dy nekrologji!-

Në këtë foto artistike, që mbush ballinën e librit me 456 faqe,

Beqir Ndou, (djali i shtëpisë Çarkut), me shikimin e Tij të preht

burrëror, sikur i shpallë sfidë kalvarit të vuajtjeve që nuk iu ndanë

gjithë jetën, por edhe që, me plot gojën themi se, nuk e thyen dot.

KUR  BISHA PO HANTE ZOGJTË E VET

(Më poshtë, për lexuesit, një fragment për Konferencën e Bujanit,

marrë nga libri i Mehmet Elezit, “Nuk isha student i dhjetorit”)

…!

Konferenca e Bujanit ishte akti i dytë historik i Kuvendit të Vlorës

28 Nëntor 1912. Ishte përmbyllje e tij. Kuvendi i Vlorës shpalli

pavarësinë e shtetit shqiptar, por pavarësia e shpallur u jetësua vetëm

 në gjysmën e trojeve etnike. Konferenca e Bujanit do të bashkonte jo

gjysmën, por krejt shqiptarët në një shtet të vetëm; do t’i bashkonte jo

me luftë e gjak kundër fqinjëve, por në mënyrë demokratike, në

mirëkuptim me ta, në përputhje me të drejtën e popujve për vetëvendosje.

Idealistët e Konferencës së Bujanit dhe shqiptarët e tjerë atdhetarë  i kishin

bërë hesapet pa hanxhiun. Hanxhiu ishte Titoja.

                                ---------------------------

     BEQIR NDOU – NJERIU ME DY NEKROLOGJI

 (Simbas amanetit, Beqir Ndou u varros në varrezat e

qytetit Bajram Curri me të gjithë nderimet e merituara.

Në mirëkuptim e konsensus të plotë, aty u mbajtën dy

nekrologji, fragmente nga të cilat, ndiqini më poshtë…)

-Tri strofë, nga poema e Agim Mërturit, flasin jo pak për

  figurën e nderuar të atdhetarit trim, burrit Beqir Ndou

Petriti, djali i mësuesit, Dedë Sokolit të Perajve, më nderon në NJ,

USA, me librin e Mark Palnikajt, për birin e Malësisë, BEQIR NDOU.

Ec e mos thuaj pastaj se: -Dhuratat e miqëve, na gëzojnë!(Vota: 17 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora