E marte, 28.11.2023, 11:26 PM (GMT)

Kulturë » Berisha

Dy poezi nga Sejdi Berisha

E diele, 26.02.2012, 04:44 PM


Sejdi BERISHA:

 

 

DUKE MË MALLKUAR...

 

Kur vjen vetvetja  tek unë

Në gjakun tim

Çmenden rrugët e dritës

Duke kërkuar lumturinë

Të cilën

Stinë merimangash

Përthurur e kanë

 

Kënga qesh me mua

Duke m’i rrahur krahët

Për bamirësinë e shpirtit

Duke më mallkuar

Për etjen e etur

 

Vetvetja

Sërish do ikën nga unë

E ngopur me lëngën time

Të papërfunduar...

 

 

QË ZËRI MË QORTON...

 

Mallkuar qofsh

Or kurrë i pa mallkuar

Me trembje shpirti

Që ma lëndove këngën

 

Asgjë nuk po kuptoj

As jetën time

Të cilën e kam robëruar

Me vargun tim

Sepse dhembja

Aq shumë ma ngacmon gjakun

Sa që për çdo mëngjes

Hamendet a për të lëvizur më

Nëpër damarët e trupit tim(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora