E premte, 14.06.2024, 05:44 PM (GMT+1)

Kulturë

Violeta Gashi: Nuk dëgjohet zemra por mendja

E hene, 02.01.2012, 08:06 PM


Prishtinë , më 24. Xl . 011

 

Violeta Gashi

 

NUK DËGJOHET ZEMRA POR MENDJA

 

Nën dritën e qiriut , lepuri Kapi Zemrën !

Zemrën Guri , jo Pikat as s’vijnë tek Çatia e Pusit .

Pusit , kofënat s’ia Mbushin syrin dhe as

lepurin ditën por as n’gjumë sharkat !

 

Sharkat , tek disa dhënë gjumin e edhe Pusin !

Hardhucakut , nëna i kishte vdekur .

Disa dhi , me lena i kishte Vërvitur dhe kishin

dëgjuar zemrën e jeta Kot iu kishte Merzitur !

 

Hyjnesha , di të dua dhe zhenet !

Alfabeti , ka 36-të shkronja të Arit

dhe jo vetëm dy e Shikohu në

Pasqyrë për kënd keni jorgan .

 

Me fjalë , iu Inkurajojmë dhe për Hap

as s’kemi timpan e tek ju vijnë

Hardhucat por tek Hyjneshat Dëgjohet Mendja se jo Zemra

që iu Pijnë Ujë në Kurorëzim vetëm Asganët .

 

Shqiponja ynë , pendat disa t’i bardhojnë !

Mos Vuani , Toka ka edhe Koka që Krahët do t’i

Xixëllojnë se Nuk dëgjojnë Zemrën por Mendjen

e çdo gjë në Vend të vetë do ta Ndalojnë .

 

Shifra:

Kupola Apeluese(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora