E shtune, 13.07.2024, 11:08 PM (GMT+1)

Kulturë

Dy poezi nga Koco Sterjo

E premte, 30.12.2011, 01:40 PM


Koco Sterjo

 

KAQ SHUME TINGUJ

 

Kaq shume tinguj,

Kaq shume varferi.

Te hanim shkronjat,

S'do kishim uri.

 

Kaq shume tinguj,

Kaq shume pa fat.

Rrokjet ne gryke

Bere si lak.

 

Kaq shume tinguj,

Kaq pak drite zjarri.

Te ngrihej Buzuku

Te digjte Mesharin?!

 

Kaq shume tinguj,

Kaq pak lumturi.

Te ngrihej Naimi

Me ton poezi?!

 

Kaq shume tinguj

Frazave vdesin.

Te ngrihej At Fishta

Te rihapte Kongresin?!

 

Kaq shume tinguj,

Kaq pak Shqiperi.

Ta shperthejme enigmen

Shekullit te Ri.

 

PESHQ NE ZALL

 

Mbetur aty prej shume vitesh,

Viktima peshkaqenesh,

Me luspa te djegura nga dielli,

Mes gojes perpelitej gjuheza,

Syte te mekur drejt qiellit,

Pendeprere,

Halat te thyera aq shume,

Zorret te zbazura,

Zemra regetinte.

 

Jetonin ne saje te ndonje shiu,

Ne pritje te nje ere te forte

T'i rikthente ne lume.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora