E enjte, 24.06.2021, 06:50 AM (GMT+1)

Kulturë

Poezi nga Engjëll Koliqi

E merkure, 31.08.2011, 07:05 PM


Engjëll Koliqi

 

 

RRUGËVE TË HISTORISË

 

Në marshin e kombeve

Ne fara arbërore

Ngrisim lartë

Flamurin e dashurisë

                        Stubëll, 20 mars 2011

 

NË URTËSITË POPULLORE

 

Njëmijenjë shembuj na vijnë

Në çdo ditë

Të të gjitha stinëve

...

Edhe në këtë të pestën stinë

Jemi ngadhnjimtarë

E fitimtarë

Në procesin e dashurisë

!!!

                        Stubëll, 20 mars 2011

 

PËRGJATË RRUGËS SË MIRËSISË

 

Shumë njerëz kam takuar

Dhe takoj

Me shumë halle

Dhe probleme

Secilit

Në mos më shumë

Një fjalë të mirë i dhuroj

                        Binçë (Viti), 20 mars 2011

 

NË OQEANIN E DASHURISË

 

Mund të hyjnë të gjithë

Peshqit e vegjël

Dhe peshqit e mëdhenj

Në liri të plotë

Të notojnë

Edhe duke ndërruar akrobacionet

...

                        Binçë (Viti), 20 mars 2011

 

JETA

 

Më e madhja pasuri

Më e shtrenjta

Më e shenjta

Nga Zoti e dhuruar

Që nuk matet

Nuk shitet

As nuk blehet

Vetëm jetohet

Me dashuri

                        Ferizaj, 20 mars 2011

 

ME RREZE DASHURIE

 

Ndrisim dhe vezullojmë

Shtigjet e shekullit të ri

Për njerëzinë

Dhe lumturinë

                        Ferizaj, 20 mars 2011

 

BRENDA DHURATËS

 

Nën tingujt e muzikës së ëmbël

Shijojmë këndshëm

Mjaltin e bekuar

Të dashurisë

                        Prishtinë, 20 mars 2011

 

SIPAS POROSISË SË PARË

 

Gjithmonë

Në çdo çast

Dhe në çdo pëllëmbë të Ilirisë

Jemi zot shtëpie

E argatë të devotshëm

Të lirisë

Të dashurisë

Protagonistë të lumturisë

                        Prishtinë, 20 mars 2011

 

NUK MUNGOJNË SUKSESET

 

Në rrugën e dashurisë sonë

Ka plot besë

Plot fat

Plot mrekulli

Dhe natyrisht

Ka edhe plot suksese

Dhe kënaqësi

...

                        Prishtinë, 20 mars 2011

 

BUKUR

 

Nga dje

Ditët janë më të bukura

Më të ngrohta

Të vezullueshme me rreze dielli

Pranvera e dashurisë

Ka hapur derën e epokës së re

!!!

                        Prishtinë, 20 mars 2011

 

NDJENJA

 

Dikush ndjen nevojën

Për pasuri materiale

Dikush për karrierë politike

Dikush për karrierë profesionale

Unë edhe mbretëresha

Kemi

Vetëm ndjenja dashurie

Dhe mirësie

Për ne vetë

Dhe për njerëzinë

Deri në amshim

                        Prishtinë, 20 mars 2011

 

ME DROE

 

Nisemi në një rrugë

Dhe kthehemi

Mbyllemi dikund

Ku nuk na sheh askush

                        Prishtinë, 20 mars 2011

 

RRUGËVE TË REJA

 

Edhe kur nisemi me dyshim

Jemi të pakthyeshëm

Dhe të palodhshëm

Dalim fitimtarë

Në marshin e dashurisë

                        Ferizaj, 20 mars 2011

 

NË SHTEGUN E PARË

 

Ia marrim këngës

Dhe paralajmërojmë botën

Me mrekullitë e reja

Të dashurisë

                        Ferizaj, 20 mars 2011

 

FAKTE DHE PROVA

 

Eni o njerëz vullnetmirë

Unë jua kam sjellur faktet

Merrni e provoni të gjithë

Secili në mënyrën e vet

Derisa të merrni

Zemrën e dashurisë

-

Gëzuar!

                        Viti, 20 mars 2011

 

ME BINDJE TË PLOTË

 

Kemi hyrë

Dhe vazhdojmë

Në të mirëfilltin

Dhe në të shenjtërueshmin

Proces të dashurisë

-

Gëzuar

Dhe përpara!

                        Viti, 20 mars 2011

 

SIPAS RRËFIMIT

 

Protagonisti i parë

Nuk vdes kurrë

Dhe dashuria

Fiton gjithmonë

!!!

                        Stubëll, 20 mars 2011

 

NË KËNGËT E PARA

 

Dashuria jonë

Është bërë e famshme

Dhe ka hapur

E vulosur

Faqet e arta të historisë

Me fuqi mrekullie

Na e ka siguruar

Vetë amshimin

Me të parat këngë

Kremtja jonë

Ka ndërruar epokat

                        Stubëll, 20 mars 2011

 

NELLE STRADE DELLA STORIA

 

Nella marcia delle nazioni

Noi seme albanese

Innalziamo alto

La bandiera dell’amore

                        Stublla (Viti – Kosova), 20 marzo 2011

 

NELLE SAGGEZZE POPOLARI

 

Milleuno esempi ci vengono

In ogni giorno

Di tutte le stagioni

Anche in questa quinta stagione

Siamo trionfanti

E vincitori

Nel processo dell’amore

!!!

                        Stublla (Viti – Kosova), 20 marzo 2011

 

LUNGO LA STRADA DI CARITÀ

 

Tanta gente li ho incontrati

E gli incontro

Con tanti guai

E problemi

A ognuno

Se non di più

Una buona parola dono

                        Binça (Viti – Kosova), 20 marzo 2011

 

NELL’OCEANO DELL’AMORE

 

Possono entrare tutti

Pesci piccoli

E pesci grandi

Nella piena libertà

Nuotare

Anche cambiando le acrobazie

                        Binça (Viti - Kosova), 20 marzo 2011

 

LA VITA

 

La più grande ricchezza

L più cara

La più santissima

Donata da Dio

Che non si misura

Non si vende

Neanche si compra

Soltanto si vive

Con amore

                        Ferizaj (Kosova), 20 marzo 2011

 

CON RAGGI DELL’AMORE

 

Illuminiamo e splendiamo

I varchi del nuovo secolo

Per l’umanità

E la felicità

                        Ferizaj (Kosova), 20 marzo 2011

 

DENTRO IL DONO

 

Sotto i suoni della dolcissima musica

Piacevolmente gustiamo

Il benedetto miele

Dell’amore

                        Prishtina, 20 marzo 2011

 

SECONDO LA PRIMA RACCOMANDAZIONE

 

Sempre

In ogni momento

E in ogni palmo dell’Illiria

Siamo noi padroni di casa

E devoti braccianti

Della libertà

Dell’amore

Protagonisti di felicità

                        Prishtina, 20 marzo 2011

 

NON MANCANO I SUCCESSI

 

Nella strada del nostro amore

C’è pieno di fede

Pieno della fortuna

Pieno dei miracoli

E naturalmente

Ci sono pieni dei successi

E piaceri

                        Prishtina, 20 marzo 2011

 

BELLO

 

Da ieri

I giorni sono più belli

Più calorosi

Splendidi con raggi del sole

La primavera dell’amore

Ha aperto la porta della nuova epoca

!!!

                        Prishtina, 20 marzo 2011

 

SENTIMENTI

 

Alcuni sentono la necessità

Per ricchezza materiale

Alcuni per carriera politica

Alcuni per la carriera professionale

Io e la regina

Abbiamo

Soltanto sentimenti dell’amore

E della carità

Per noi stessi

E per ml’umanità

Fino all’eternità

                        Prishtina, 20 marzo 2011

 

CON PAURA

 

Partiamo in una strada

E ritorniamo

Chiudiamoci da qualche parte

Dove nessuno ci vede

                        Prishtina, 20 marzo 2011

 

NELLE NUOVE STRADE

 

Anche quando partiamo con dubbio

Siamo irreversibili

E instancabili

Usciamo come vincitori

Nella marcia dell’amore

                        Ferizaj (Kosova), 20 marzo 2011

 

NEL PRIMO VARCO

 

Prendiamo la canzone

E preavvisiamo il mondo

Con i nuovi miracoli

Dell’amore

                        Ferizaj (Kosova), 20 marzo 2011

 

FATTI E PROVE

 

Venite o gente di buona volontà

Vi ho portato fatti

Prendeteli e provateli tutti

Ognuno nel suo modo

Finche lo prendete

Il cuore dell’amore

-

Evviva!

                        Viti (Kosova), 20 marzo 2011

 

CON PIENO CONVINCIMENTO

 

Siamo entrati

E continuiamo

Nel verissimo

E nel santissimo

Processo dell’amore

-

Evviva

E avanti!

                        Viti (Kosova), 20 marzo 2011

 

SECONDO IL RACCONTO

 

Il primo protagonista

Non muore mai

E l’amore

Vince sempre

!!!

                        Stublla (Viti - Kosova), 20 marzo 2011

 

NELLE PRIME CANZONI

 

Il nostro amore

È diventato famoso

Ed ha aperto

E timbrato

La pagina dorata della storia

Con forza del miracolo

Ci ha assicurato

L’eternità stessa

Con le prime canzoni

La nostra festa

Ha cambiato le epoche

                        Stublla (Viti - Kosova), 20 marzo 2011(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora