E marte, 15.06.2021, 02:24 AM (GMT+1)

Kulturë

Lida Lazaj: Haluçinacione vape

E hene, 29.08.2011, 07:56 PM


Haluçinacione vape

 

Nga Lida Lazaj

 

 

Vetëm njëherë

 

Qëlluam të çmendur

Orët i thyem dhe busullën e bëmë varkë

Vozitëm në detin e dëshirave miturisht

Spirancën e hodhëm në Ishullin e Pashkës

 

Në atë vend, ku as lind, as perëndon

Ku s`ka as mollë as gjarpër

Në det i flakëm gjithçka patëm prej Kaini

Mbajtëm në trup veç dlirësinë e foshnjës

 

Në atë vend s`do jemi më

As unë as Ti

 

E kush përgjithnjë i prêt statujat

Të gjejnë në llogjikën e mermerit

 Të kthehen a të mos kthehen tek të gjallët

 

Vetëm një herë

Qëlluam të mençur çmendurisht

 

 

Për vetëm një cent

 

I padukur mes turmës

Një shpirt prej drite

Me ura fjalësh lidh brigjet

Në fusha lënesha mbjell buzëqeshje e pemë miqësie

 

Në qytetin me trafik e det

Me mite te rrëzuara nga piedestalet

Me të gjallë që ender të vetme kanë piedestalet

Një qenie kozmike, mes turmës i padukur

Për foshnjat  e lulet

Për ketrat e zogjtë

Projekton një vendbanim të ëndërt

Në yllësinë e Udhës së Qumshtit

 

Në qytetin e zhuritur prej vapës

Dhe nga ethet e krizës ekonomike

Fjala dhe ëndrra kushtojnë një cent

 

Për vetëm një cent

Brigjet bëhen të largët

Pemët e miqësisë thahen

 

Vetëm një cent

një monedhë e vockël metalike

mban peng vezën aurike

 

 

Ne, bijt` e shekullit të ri

 

Kemi ecur, Migjen, kemi ecur

 

Në traga udhësh i lamë tollumat e Lulit

Që donin me hangër mësuesin

Luli i Vocërr u bë burrë shteti

 

Ndonse ç`do katund ka një Lul

Me tolluma gojshqyer, që duan me hangër shtetin

Cdo kullë mban fshehur një Lul

Që me ball` të shenjuar, nga gryka e armës së gjaksit

Gërmëzon alfabetin

 

Kemi ecur, Millosh, kemi ecur

 

Legjenda e misrit na ishte njëherë

Tashme falë teknologjisë dhe menysë së pasur të gastronomisë

Kryeqyteti ha e ofron live

Haviar, salsiçe e profka mediatike

 

Ndonse në ndonjë fshat nën sqetull mali

Meny e përditshme,

Poema e mjerimit dhe patatja

Është dhe bukë dhe gjellë

 

Kemi ecur, Migjen, kemi ecur

 

Së toku me Lula, tolluma, poema,

Me refren legjendën e misrit

Kemi duartrokitur fitoret e vogla

Parë me syrin e milingonës kokrrën e drithit

 

Kemi ecur, Migjen,kemi ecur

 

Ndonse në koas e rrëmujë, kemi ecur

Ne bijt` e erës internetike

Në ekranet epshndezur

Një travestit Tirane

Lidhet me martesë me nje kangur në Australi

 

Vrapojmë Millosh, vrapojmë (ku po shkojmë?!)

Ne bijt` e shekullit të ri(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora