E enjte, 24.06.2021, 06:07 AM (GMT+1)

Kulturë

Dy poezi nga Xhavit Gasa

E merkure, 31.08.2011, 07:04 PM


Xhavit Gasa

 

 

Kerkese poeti              

 

Ju kerkova luleve ne bahce,

Me jepni bukurine,

Bukurine tuaj t'ja jap vargut,

E vargu t'me zbukuroje poezine.

 

I kerkova bilbilit kengetare,

Me jep zerin tend,

Zerin t'ja jap vargut,

Qe vargu t'behet kenge.

 

I thashe gurit t,malit,

Me jep forcen tende,

Forcen t'ja jap vargut,

Qe vargu kurre t'mos tretet.

 

I thashe vetes sime,

Shkruaj fjale te embla,

Qe vargut pa trokitur,

Te hyje nder zemra.

 

 

E RUAJTA POEZINE

 

Qe kur isha femije,

Pashallaret e kuq,

Ma goditen poezine,

Dhe prangat asaje ja vune.

 

U perpelit poezia e shkrete,

Nen kthetrat e tyre,

Si harabeli ne kthetrat e skifterit,

Qe te fitonte lirine.

 

Ashtu gjysem te vdekur,

Me shpirtin neper dhembe,

E mbajta poezine te fshehur,

Zemres time thelle.

 

Dhe nuk e lashe te vdiste,

Se nuk mund ta harroja poezine,

Dhe sot pas shume vitesh,

Ka nisur perseri fluturmin.(Vota: 4 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora