E hene, 15.04.2024, 09:01 PM (GMT+1)

Mendime » Graciani

Deo Graciani: Kosova e sotme e Hashim Turpit, Naim Arabit dhe Tayip Sulltanit

E diele, 07.11.2010, 10:00 PM


Kosova e sotme e Hashim Turpit, Naim Arabit dhe Tayip Sulltanit

 

Nga Deo Graciani

 

1. Kombi i shqipeve 

 

Rreth 2000 vjet më parë, një shenjtor me emrin Pal, preku trojet e ilirëve të lashtë. I uritur, i keqtrajtuar, i goditur, i vuajtur, i persekutuar, i burgosur e i përndjekur, por i mbushur me Frymën e Shenjtë, i udhëhequr nga Fjala e Perëndisë, dhe i ngushëlluar nga e Vërteta Hyjnore, ai erdhi të mbillte në zemrat e shqipeve farën e mirë. Erdhi t’u fliste për mbretërinë e Dritës, për Perëndinë e dashurisë. Ky mik i ngushtë i Perëndisë, i solli lajmin e mirë popullit të lashtë ilir. Fjala e Zotit të gjallë u mboll dhe hodhi rrënjë në shpirtin e këtij kombi liridashës. Fjala e Zotit të vërtetë ishte dritë dhe dashuri për shpirtin e këtij kombi. Megjithëse në kulmin e persekucionit të të krishterëve nga perandoria pagane romake, ilirët në çdo pëllëmbë të kësaj toke të lashtë e përqafuan të vërtetën. Kjo e vërtetë u shkri me shpirtin e tyre liridashës, dhe u bë themeli i jetës se tyre dhe i identitetit të tyre kombëtar për shumë shekuj. Pas 300 vjetësh persekucion të paparë ndaj të krishterëve, perandori romak Konstandini i Madh, edhe ky me gjak ilir, ligjëroi besimin e krishterë në gjithë perandorinë. Nuk është rastësi që disa nga personalitet më të spikatura të historisë botërore janë me origjinë shqiptare. Aleksandri i Madh, perandori Konstandin, Shën Jeronimi, përkthyesi i Biblës së parë latinisht, Papa Klementi i XI-të, familja Ghica (Gjika) sundimtarët e Rumanisë, Valise Lupu mbreti i Moldavisë, Marin Barleti historian, Grigori i IV-ërt kryepeshkop i Athinës, udhëheqësit e luftës greke për pavarësi, Kemal Ataturku themeluesi i shtetit modern turk e shumë të tjerë. Iliria shtrihej nga jug-perëndimi i Greqisë e deri në Raguzë. Shumica e qytetëve të Ilirisë ishin kthyer në qendra të rëndësishme kulturore dhe tregtare. Megjithë dyndjet e fiseve sllave në Ballkan, këto qendra nuk e humbën e rëndësinë e tyre, por përkundrazi identiteti shqiptar mori formë edhe më të plotë. Ky komb që në botë njihet me emrin Albania, do të luante më vonë një rol kyç në mbrojtjen e qytëtërimit perëndimor.

 

2. Dashuria tradicionale me vëllezërit turko-islamikë gjatë 5 shekujve

 

Në shekullin e 14-të, një murtajë e madhe do të gllabëronte Azinë e Vogël, dhe pastaj do të shtrihej edhe në Ballkan. Murtaja e osmanllinjve nuk do të kursente asgjë të gjallë në rrugën e tyre. Kjo hordhi njerëzish të egjër me një kulturë shumë herë më të ulët në krahasim me vendet që pushtonte kishte një synim të vetëm, të zhdukte kulturën e krishterë perëndimore, dhe Ballkani ishte pengesa e saj e parë. Atë që nuk kishte arritur të bënte kolera arabe gjashtë shekuj me parë në Evropë, u përpoqën ta realizonin osmanllinjtë. Pasi kishin shkatërruar Portugalinë, Spanjën dhe Italinë Jugore, arabët qenë mundur nga Charles Martel (Karl Çekani) ne vitin 732 në betejën e Poitiers. Osmanët, tani do të sulmonin nga Jug-Lindja dhe pikërisht nëpërmjet Azisë së Vogël dhe Ballkanit. Pasi pushtuan qendrën lindore të Krishtërimit, Konstandinopojën, ata hodhën sytë më në perëndim. Të etur për gjak dhe të udhëhequr nga doktrina e profetit arab me emrin Muhamet, ata u bënë kërcënimi më serioz për qytetërimin Evropian në atë periudhë. Në këtë përplasje të pamëshirshme midis qytetërimit dhe anti-qytetërimit, lirisë dhe skllavërisë, shqiptarët do të luanin përsëri një rol vendimtar në mbrojtjen e Evropës Perëndimore nga kuçedra turko-islamike. Si për ironi të fatit, do të ishin pikërisht shqiptarët që më vonë do të lindnin dhe ushqenin këlyshët e kësaj kuçedre. 

 

Përkujtimi i Pushtuesit...Kreu i BIK-ut Naim Tërnava ka theksuar se lutjet e bëra tani e 621 vjet janë pranuar, dhe se tani përkujtohet Sulltan Murati, i cili ka sjellë civilizimin islam në Kosovë dhe Ballkan
Në trojet shqiptare gjatë shumë viteve do të zhvilloheshin shumë beteja, nën udhëheqjen e Gjergj Kastriotit, heroit tonë kombëtar. Me aftësitë e tij të mëdha si strateg, figura e Skëndërbeut do të merrte përmasa ndërkombëtare. Për 25 vite me radhë shqiptarët me shpirtin e tyre të paepur luftuan kundër një prej perandorive më të prapambetura të kohës. Siç thotë Edward Gibbon, shqiptarët, një komb luftarak, ishin betuar unanimisht të jetonin dhe të vdisnin me princin e tyre. Gjatë luftës nën udhëheqjen e Skëndërbeut, me tradhëti kapen nga Ballaban Pasha disa nga komandantët kryesorë të shqiptarëve. Ata dërgohen ne Stamboll, ku torturohen publikisht në mënyrën më çnjerëzore për gati dy javë dhe pastaj rripen të gjallë. Trupat e tyre pas vdekjes bëhen copa-copa dhe u hidhen qenëve. Këta heronj të masakruar nuk kanë asgjekundi ndonjë monument përkujtimor as në Shqipëri dhe as në Kosovë. Përkundrazi, është vrasësi i tyre që sot nderohet në Kosovë.

 

Pas vdekjes se Gjergj Kastriotit, rezistenca vazhdoi edhe 11 vite të tjera. Turqit, të egërsuar nga rezistenca e shqiptarëve, nuk lanë gjë pa bërë kundër këtij kombi. Shkatërrimet, vrasjet, përdhunimet, ekzekutimet, grabitjet ishin disa nga pikat kryesore të planit perandorak për zhdukjen e kombit shqiptar. Historitë janë tepër të dhimbshme. Fshatra të tëra boshatiseshin dhe banorët e tyre detyroheshin të marshonin për ditë të tëra pa bukë dhe ujë deri në shkretëtirat e humbura të Anadollit, dhe rrallëherë ndokush kthehej i gjallë. Gratë dhe vajzat përdhunoheshin sistematikisht, ose përfundonin në haremet e sulltanëve. Nga përdhunimet e tyre lindën me shumicë Mexhitë, Hamitë, Muhametë, Farukë, Jazexhinj, e Ramadanë duke e ndotur edhe më shumë gjakun e pastër shqiptar. Tmerret nuk patën të sosur për 500 vjet.

 

Zbatimi i Devshirmesë (taksës së gjakut) pati pasoja katastrofike në shkatërrimin e mëtejshëm të kombit shqiptar. Fëmijët grabiteshin në moshë vogël, dhe islamizoheshin. Fatkeqësia më e madhe ishte se pikërisht këta fëmijë të islamizuar që tashmë ishin pjesë e ushtrisë osmane dhe nuk mbanin mend asgjë nga e kaluara e tyre, ndodhte që të vrisnin apo përdhunonin familjarët e tyre duke mos ditur se ishin bijtë apo vëllezërit e tyre.

 

Edhe në planin gjuhësor gjendja ishte katastrofike. Mësimi i gjuhës shqipe ishte rreptësisht i ndaluar. Me mijëra intelektualë shqiptarë u larguan nga vendi, ose u degdisën nga osmanët në krahinat më të humbura të Anadollit dhe Afrikës veriore. Masakrat vazhduan në çdo vend ku kishte shqiptarë. Urrejtja e turko-islamikëve ndaj shqiptarëve ishte patologjike sepse shqiptarët me rezistencën e tyre i kishin prishur planet osmane për pushtimin e Evropës.

 

Shqiptarët e Kosovës ashtu si vëllezërit e tyrë në Shqipëri u masakruan dhe u dhunuan masivisht nga turqit. Shqiptarët e Kosovës bënë kryengritje të vazhdueshme kundër pushtuesve turq, dhe operacionet ndëshkimore për shtypjen e këtyre revoltave ishin të dhunshme. Masakrat e Rugovës, Karadakut e shumë të tjera krijuan plagë të thella në trupin e kombit shqiptar. Në betejën e Slivovës në Prill të vitit 1881 kundër forcave turko-islamike të Dervish Pashës, trimi Mic Sokoli kreu një akt trimërie duke i vënë gjoksin topit të armikut. Heroizma të tilla ishin bërë të zakonshme tek shqiptarët.

 

Në fillimet e shekullit të 20-të në bazë të një marrëveshjeje midis Turqisë dhe Serbisë qindra mijëra shqiptarë u shpërngulën nga trojet e tyre shekullore në humbëtirat e Anadollit, ku duke mos patur asnjë të drejtë elementare si komunitet, u asimiluan plotësisht nga turqit. Ndërsa mijëra të tjerë në Kosovë u lanë në mëshirën e fatit për t’u masakruar nga forcat ushtarake serbe. Për 500 vjet me radhë çdo pëllëmbë e tokës shqiptare është larë me gjakun e heronjve që luftuan kundër kancerit turko-islamik. Megjithë shfarosjet masive të shqiptarëve, ata vazhduan të rezistonin në malësitë e veriut dhe të jugut duke mos e mohuar fenë e të parëve. Në malësitë e jugut suliotët trima luftuan dhe ndihmuan ne krijimin e shtetit të pavarur Grek. Ndërsa në malësitë e veriut trimat me në krye Dedë Gjo Lulin ngritën me 1911 flamurin shqiptar në Deçiç.

 

Perandoria osmane përdori çdo mjet të mundshëm për shkombëtarizimin e shqiptarëve. Por edhe pas këtyre masave përsëri nuk mbeti e kënaqur nga rezultatet. Zhdukja e identitetit shqiptar nuk po vazhdonte me ritmet e shpresuara. Në trojet shqiptare kishin mbetur akoma enklava me shqiptarë të krishtere ose kripto-të-krishterë (laramanë), kështu që duhej vepruar sa më shpejt ndaj këtyre njerëzve të pabindur. Hapi vijues ishte kolonizimi i hapësirave shqiptare me kolonë islamikë të ardhur nga krahina të ndryshme të perandorisë. Këta kolonë të ardhur nga Afrika dhe Azia vendoseshin pikërisht nëpër krahinat ku më përpara kishin qenë të banuara nga shqiptarët. Numri i Mexhitëve, Farukëve e Riadëve vazhdoi të shtohej progresivisht dhe këto sorra islamike shqipfolëse do të shërbenin më vonë si kolonë e pestë për të sabotuar të ardhmen e shqiptarëve dhe për t’i mbajtur të shkëputur nga trungu Evropian, ashtu siç po përpiqen të bëjnë edhe sot në shekullin e 21-të. 

 

3. Kthimi triumfator i sulltanit në gjirin e shqiptarëve të shekullit 21

 

Xhamia e Sulltanit...Vëllezërit Hashimi e Recep-i i luten allahut
Sot në shekullin e 21-te, viti 2010, kur e ardhmja e shqiptarëve në Kosovë, Shqipëri e Maqedoni është në udhëkryq, qeveria e Kosovës dhe sorrat e bashkësisë islamike të Kosovës kryen aktin më të shëmtuar dhe skandaloz në historinë moderne të kombit shqiptar. Ky akt i kryer nga qeveria kosovare duke i dhene titullin e heroit te Kosovës dhe qytetarit të nderit një ish-burgaxhiu islamik është i pafalshëm. Ky është akti më i rëndë i kryer kundër interesave të Kosovës që nga pavarësia e saj.

 

Erdogani nuk erdhi ne Kosovë si kryetar shteti por si drejtues i nje kalifati fetar. Ai erdhi në Kosovë me atributet e një pasardhësi të sulltanëve. Erdhi për të parë nëse shqiptarët kishin akoma mentalitetin e skllavit dhe iku mjaft i kënaqur kur pa se dashuria e shqiptarëve të Kosovës për xhelatin e tyre kishte mbetur konstante dhe madje çuditërisht ishte shtuar. Poshtërimi që u bëri Thaçi, Tërnava e Krasniqi shqiptarëve të Kosovës është i pafalshëm. është nje turp që do ta ndjekë hap pas hapi Thaçin si një njeri dështak dhe si individ pa asnje lloj dinjiteti apo morali.

 

Çfare turpi i madh për Kosovën. Në vend që të kërkonte falje për 500 vjet shkatërrime, vrasje e përdhunime në Kosovë dhe në çdo pëllëmbë të trojeve shqiptare, ai vjen për vizitë dhe:

 

1. Shpallet publikisht nga Thaçi e Tërnava si vëlla

 

2. Luten publikisht në Prishtinë duke i parë tërë bota vëllezërit turko-arabë

 

3. Inaugurojnë një objekt fetar, një xhami

 

4. Bëjnë vizitë zyrtare në Tyrben e Sulltan Muratit në Mazgit

 

5. Shpallet hero i Kosoves dhe qytetar nderi dhe dekorohet me titullin më të lartë

 

A ka ndodhur diçka e tillë në ndonjë vizitë zyrtare në ndonjë shtet tjetër të botës, siç ndodhi ne Kosove gjate vizites se Erdoganit? Jo dhe Jo. Kjo i tregon botës plotësisht se Kosova nuk eshte shtet i pavarur por pjesë e Turqisë. Madje nuk do të shkaktonte ndonjë çudi të madhe nëse Kosova do të vendoste të ndryshonte emrin duke u vetëshpallur Republika e Turqisë Veriore.

 

Vetëm njerëz të sëmurë nga mendja mund të quajnë vëlla një pushtues që i ka vrarë, shkatërruar e dhunuar për 500 vjet rresht.

 

Vetëm njerëz të sëmurë mendorë apo të sunduar nga djalli mund të quajnë vëlla një pushtues që i ka shkatërruar të ardhmen duke i katandisur në një prej kombeve më të prapambetura të botës.

 

Vetëm njerëzit pa dinjitet dhe pa karakter nderojnë vrasesit e kombit të tyre dhe urrejnë heronjtë e tyre.

 

Vizita e nje ekstremisti islamik si Erdogani dhe pritja që iu bë nga hienat e pushtetit politik dhe fetar të Kosovës ishte kulminacioni i turpit që ka mbuluar Kosoven.

 

Pasojat e eunukzimit shpirtëror dhe mendor të shqiptarëve gjatë pushtimit turko-islamik 500 vjeçar vazhdojnë të jenë edhe sot shumë të dukshme.

 

Në artikullin e Express-it gjithashtu citohet se Erdogani “i paska quajtur të papranueshme dhe të dëmshme për paqen dhe stabilitetin në rajon, idetë për ndryshimin e kufijve në Ballkan.” Me një fjalë Erdogani na del kundër ndryshimit të kufijve dhe si rrjedhojë edhe kundër bashkimit të shqiptarëve. Duket qartë se Erdoganit i interesojnë shoqëritë mbi 90% islamike dhe Shqipëria nuk bën pjesë në planet e tij për shkak se islamizmi në Shqipëri është tashmë në minorancë dhe po reduktohet dita ditës.  

 

4. Kush është Erdogani

 

Tayip Erdogani të cilit iu bë një pritje madhështore nga qeveria turko-arabe e Kosovës, është kryeministër i popullit vëlla turk. Në qarqe të ndryshme njihet si njeri shumë islamik por që kamuflohet si i moderuar. Në vitin 1998, ai u arrestua për nxitje të urrejtjes fetare dhe u dënua me 10 muaj burg, por bëri vetëm katër. Ai bënte thirrje islamike në publik. Një nga poemat e tij pro-islamike të lexuara në publik dhe që çoi në arrestimin e tij, përmbante vargjet e mëposhtme: Xhamitë janë kazermat tona, kubetë janë helmetat tona, minaret janë bajonetat tona dhe besimtarët janë ushtarët tanë…” 

 

Marrëdhëniet midis Erdoganit dhe ushtarakëve në Turqi kanë qenë dhe mbeten të tensionuara. Me datën 30 Tetor të këtij viti, gjithë drejtuesit e ushtrisë turke bojkotuan ceremoninë zyrtare që u bë në pallatin presidencial për të përkujtuar krijimin e republikës moderne shekullare turke në vitin 1923. Bojkotimi i ushtarakëve u bë për shkak të shamisë së kokës që mban bashkëshortja e presidentit turk e cila ishte e pranishme në këtë ceremoni. Autoritetet ushtarake turke organizuan një ceremoni paralele me atë të presidentit. Ceremoninë në pallatin presidencial e bojkotoi gjithashtu edhe opozita turke e cila është kryesisht shekullare (laike). Bojkotimi është kritikuar nga Erdogani bashkëshortja e të cilit mban gjithashtu hijab.

 

Çfarë paradoksi! Ndërsa në Turqi luftohet për t’u ruajtur sistemi laik i republikës turke, i cili rrezikohet nga politikat e Erdoganit, islamikët radikalë të Kosovës, e presin krahëhapur Erdoganin si vëllanë e tyre më të dashur. Kjo pritje sikur i thotë: Ne, vahabistët e Kosovës do të na kesh gjithmonë me vetë sido që të shkojnë punët. Mos harro se kemi qenë gjithmonë vëllezër. Stuhitë historike jo vetëm që nuk e kanë dobësuar vëllazërinë tonë por e kanë forcuar edhe më tej atë.

 

Amnezia kolektive historike e një pjese të madhe të shqiptarëve vazhdon…(Vota: 93 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora