E merkure, 17.04.2024, 11:25 PM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: Mijra shqiptare te Diaspores Amerikane demonstruan per Pavaresine e Kosoves

E merkure, 12.12.2007, 10:36 PM


Nga Keze (Kozeta) Zylo

Mijra shqiptare moren pjese ne nje tubim paqesor prane Kombeve te Bashkuara, per te kerkuar Pavaresine e Kosoves

Eli Fara - M. Bajraktari - M.Dajci - K.Zylo - R.Theohari
Kishte kohe qe gjithe mjetet informative, media, gazetat, TV, kishin lajmeruar per nje tubim mbare kombetar si nga Diaspora ne Amerike po ashtu dhe ne bote.  Keshtu Diaspora e Amerikes ardhur nga shume shtete te saj, si nga New Yorku, New Jersey, Micigami, Cikago, Bostoni, Texas, Washingtoni, Filadelfia, Florida etj…u mblodh perballe Kombeve te Bashkuara, me 10 Dhjetor diten e hene nga ora 12 deri ne oren 2 mbasdite, per te kerkuar Pavaresine e Kosoves, TANI.
Sot te gjithe shqiptaret ne Kosove, Mal te zi, Maqedoni, Cameri ishin te fokusuar per te marr pjese ne keto demonstrata me qellim qe te  mbeshtesnin Indipendencen e Kosoves.
Edhe pse treshja e Kontaktit Wizner-Ishinger-Harchenko i dorezoi ne Kombet e Bashkuara, Sekretarit te saj Z. Ban Ki Mun,  mosmarreveshjen midis paleve per ceshtjen e Kosoves, shqiptaret akoma nuk i kane humbur shpresat, pasi shohin nje mbeshtetes shume te fuqishem ne syte e tyre sic eshte Amerika.
Eshte caktuar dita e 19 Dhjetorit nga Keshilli i Sigurimit ne Kombet e Bashkuara, per te debatuar rreth kesaj ceshtjeje nga me te rendesishmet per Kosoven dhe Shqiperine ne historine e saj.

Te bashkuar per Pavaresine e Kosoves

Gjumi i shprishur i shqiptareve ka shekuj qe ka zene rrenje ne syrin e tij e eshte paksa e veshtire per t’u crrenjosur dhe ne kete fillim shekulli te ri, ne shekullin e XXI.
E ja ne keto shprishje gjumi, dhe grupi i shqiptareve nga Staten Island me flamuj te medhenj e te vegjel nisen me Ferrin (anijen) drejt Manhattanit, kryeqendres se botes, drejt Kombeve te Bashkuara, aty ku do te mbahej tubimi per Kosoven.
Sot nuk ishte e veshtire per te dalluar njeri-tjetrin, pasi prinin flamujt e kuq, printe shqiponja dykrenore per t’i treguar botes, se Kosova duhet te shpallet e pavarur, tani!
Ja aty takohemi me Znj.Shqipe Biba, themeluese e org.“Motrat Qiriazi” me presidente zonjen e nderuar Anna Kohen.  Nderkohe Z.Idajet Jenisheri nje intelektual shkodran, thote se erdhi Shqipja, motra e Presidentit te Kosoves, Z.Fatmir Sejdiu.  Dakord thote Z.Rrape Ruci, president i Institutit “Gjergj Kastrioti Skanderbeg”, qe thoni per Shqipen se eshte motra e Presidentit te Kosoves, por ajo ka meritat e padiskutueshme per Komunitetin shqiptaro-amerikan, pasi kam 25 vjet qe e takoj Shqipen neper demonstrata dhe aktivitete te ndryshme. Ajo ishte bashke me bashkeshortin e saj Z.Safet Biba, nje intelektual i palodhur, fjalepak, qe gjithmone jane ndodhur prane ceshtjes Kombetare.
Une me gjithe popullin kosovar, kam qysh ne bark te nenes ne Demonstrata, thote zonja nga Kosova, Shqipe Biba.
Ke te drejte i themi ne, Kosova ka nje shekull qe kerkon Pavaresine!
Per ne kete tubim pashe dhe takova mjaft nga Dibra si Z.Mehdi Strikcani, Z.Zyhdi Daci, Z.Xheladin Pjeca, ish kryetar i shoqates “Dibra”, Z.Bashkim Dema, Z.Ibrahim Kolari, kryetar i shoqates “Dibra”, patriote qe luftojne per te miren e Memedheut dhe te Kombit, luftojne per Pavaresine e Kosoves.
Ecnim te bashkuar pothuajse si ushtare te Kosoves drejt godines se Kombeve te Bashkuara per ne tubim.  Amerikanet, turistat, femijet, ndalonin rruges, na pershendesnin, na takonin duke na thene: Jemi me ju, jemi me Kosoven!
Duke vazhduar ecjen, papritur gjate rruges shkembehemi me nje grup demonstruesish te veshur me uniforme ne ngjyre te verdhe, ku ne bluzat e tyre shkruheshin parrullat:
Free Tibeti, Free Tibeti!...
Aty pata nje emocion te fuqishem, nje tronditje, nje sembim, e ndoshta e kam gati te pamundur ta pershkruaj.  E kush me mire se ne e kupton deshiren e Tibetit per liri, me ra nga shpatullat nje djalosh vigan prej Kosove, por qe dhe pse i lindur e rritur ketu, ai kishte marre pjese ne UCK, per clirimin e Kosoves.  Ke te drejte i thashe, si e shkundur pak nga ai shokim, nga ai shokim qe ne akoma kerkojne aq pak lumturi, sa ne bote se ka enderruar njeri, sipas nje shkrimtari shqiptar me permasa boterore.
U bashkuam per momentin me Tibetin, pasi dhe ata kane te drejten e tyre per ta pasur te lire Tibetin! Ata hidhnin parrulla per Tibetin e lire, edhe ne pas pak minutash do te hidhnim parrulla:  Kosova e lire, Kosova e Pavarur! 
Luftojne popuj te ndryshem ne shume vende te botes, per t’u shkeputur nga skllaveria, per te fituar lirine, se di sa kohe do te vazhdoje, s’e di...duke ecur, keto me endeshin ne koke dhe s’me linin te qete...Te  gjithe gati-gati marshonin drejt Kombeve te Bashkuara atje ku na prisnin vellezerit tane per te protestuar kunder zvarritjeve te panevojshme per Pavaresine e Kosoves.

Ne Sheshin Dag Hammarskjold prane Kombeve te Bashkuara

Qe nga larg shikoheshin tullumbacet kuq e zi, lart ne qiell, me flamurin shqiptar, shikoje njerezit qe mbanin pankarta: Duam Kosoven te Pavarur! Free Kosova, Free Kosova!  Drejtesi, Drejtesi per Kosoven!  Te denohen Kriminelet!
Ne podium shikoje organizatoret e ketij tubimi mjaft te preokupuar per kete dite!
Takoheshin shqiptaret me njeri-tjetrin, pershendeteshin me Konsullin shqiptar ne NY, Z.Albert Jerasi, me zonjen e nderuar, Elmira Mujo.
Prane kishja shkrimtarin e mirenjohur Z.Naum Prifti se bashku me gruan e tij teper fisnike, Znj. Rina, qe gjithmone jane te pranishem per keto manifestime mbare kombetare, Fotografin e suksesshem Z.Fadil Berisha, intelektualin dhe patriotin e shquar per ceshtjen Kombetare Z.Gani Perolli, gazetari i mirenjohur Z.Altin Alimehmeti patriotin dhe aktivistin Z.Agim Boba, Kryetarin “Bijte e Shqipes” Z.Llazar Vero se bashku me Z.Petrit Pasholli, Z.Astrit Tota, piktori i talentuar, aktivist i kudondodhur, Sek.i Akademise se shkencave, Z.Namik Shehu, prof.Agron Fico, regjizorin Dhimiter Ismailaj, aktivistin E.Ismailati, shkrimtaret R.Dedushaj, R.Theohari ardhur nga Bostoni, A. Melyshi, M. Dajci, M.Bajraktari, Q. Doda, etj...
Fjalen e hapjes e mbajti Drejtori Ekzekutiv i Keshillit Shqiptaro-Amerikan Z.Avni Mustafaj:  Ai e filloi me parrullen:  Kosova!  Kosova!  Fjala e tij i elektrizoi te gjithe demonstruesit, ata brohorisnin duke ngritur flamujt, pankartat, e kerkesa per Kosoven e Pavarur dukej sikur merrte dhene dhe shkonte deri atje ku vendoset fati i popujve, popujt qe kerkojne Liri, dhe ulej kembekryq aty, prane Kombeve te Bashkuara.
Imam Yzeiri bekoi me fjalen e Zotit te gjithe te pranishmit ne kete tubim
Me vone Z.A.Mustafaj ja dha fjalen Z.Richard Holbrooke, Ambasador ne Kombet e Bashkuara, ku tregoi mbeshtetjen e padiskutueshme te qeverise Amerikane dhe njekohesisht punen e madhe qe ai ka bere ne te gjitha qarqet diplomatike.
Pas Z.Holbrooke fjalen e mori kongresmeni Z.Vito Fossella ku me nje entuziazem i mbeshteti pjesemarresit dhe i beri thirrje botes qe ta shpallnin Kosoven te Pavarur nga qeveria kriminele e Serbise.
Me mjaft emocion u prit dhe fjala e Kongresmenit Eliot Engel i cili vazhdimisht ka qene prane shqiptareve, prane Kosoves dhe i ka dhene nje mbeshtetje te fuqishme ceshtjes se Kombit tone!
Fjalimet e tyre u nderprene disa here nga protestuesit, si Kosova, Kosova, USA, USA, Clinton, Bush!
Ndersa Z.Ilir Zherka, nje intelektual nga me te suksesshmit qe ndihmon ne  fushatat per kandidatet presidencial te Amerikes, e theksoi dhe njehere me force se Kosova duhet te shpallet e Pavarur tani, eshte koha qe Kosova duhet ta fitoje ate,TANI!
Z.Richard Lukaj biznesmen i njohur ne Amerike, demonstroi dhe njehere mbeshtetjen e tij te fuqishme per ceshtjen e Kosoves dhe kerkoi qe Kosova te shpallet e pavarur.
Fjala e Ambasadorit te Shqiperise ne Kombet e Bashkuara, Z.Ardian Neritani u nderpre disa here nga shqiptaret e ardhur enkas ne kete tubim me parrullat:  Kosova e Pavarur, TANI!  Kosova e Pavarur TANI!  Shkelqesia e tij, dha mbeshtetjen e plote te Qeverise Shqiptare dhe te gjithe popullit shqiptar, per ta shpallur Kosoven te Pavarur!
Me mjaft emocion dhe brohoritje te vazhdueshme u prit dhe fjala e superstarit shqiptaro amerikan, Z.Toni Dovolani.  Pjesemarrja e tij ne kete proteste paqesore, ja shtonte dhe me shume rendesine atij dhe seriozitetin ceshtjes se Kosoves.  Dihet qe bota i shfrytezon mjaft mire yjet e veta ne momentet kyce, keshtu qe dhe ne duhet te dime t’i respektojme dhe t’u japim vendin e duhur ne situatat shume delikate qe po kalon populli i Kosoves.
Superstari shqiptar nga Kosova, ka marr pjese disa here ne shown me te pare “Dancing with stars”dhe eshte  bere teper i njohur nga miliona amerikane me simbolet tona kombetare, dhe per kete u mireprit me brohorritje nga pjesemarresit.
Ndersa Eli Fara kendoi Himnin e Flamurit shqiptar, kurse Silvia Tosun Himnin e Flamurit Amerikan.
Here pas here Eli Fara do te interpretonte kenge te ndryshme per Kosoven martire, per Camerine…Ah sa here do mblidhemi ne ketu, me thote dikush pas meje…Plaget e Shqiperise nuk sherohen me kollaj, Shqiperia kullon gjak ja kthen nje vajze e veshur me kostum kombetar.
Organizatori i ketij tubimi paqesor per Kosoven, Z.Avni Mustafaj i cili e realizoi me sukses kete organizim, ne bashkepunim me te gjitha organizatat e tjera shqiptaro-amerikane, i shperndau pjesemarresit duke i falenderuar ata, gjithashtu nje mirenjohje te vecante do t’u jepte Kongresmeneve Z.Egel dhe Z.Fossella, qe moren pjese ne kete tubim, Ambasadorit Z.Holbrooke dhe Z.David Philips, keshilltar per marredheniet me jashte te cilet kane dhene nje kontribut te madh ne arenen nderkombetare per ceshtjen e Kosoves.
Duke u shperndare disa media te huaja dhe amerikane ndalonin pjesemarresit dhe organizatoret per t’i marr ne intervista.  Keshtu NBC news, nje nga kanalet prestigjioze te Amerikes i mori ne interviste Znj.Shqipe Biba, Z.Musa Daka dhe Z.Q.Zylo per kete tubim per Kosoven.
E gjithe kjo proteste paqesore do te pasqyrohet nga producenti i talentuar Z.Adem Belliu,
nga gazetaret e mirenjohur te Komunitetit shqiptar, Z.Beqir Sina dhe Z.Halil Mula...etj
Shperndahemi qetesisht, me shpresen se do te takohemi perseri se shpejti per te celebruar Diten e Madhe te Kosoves, Kosoven e Pavarur, TANI!

Manhattan, 10 Dhjetor 2007

 
Eli Fara - M. Bajraktari - M.Dajci - K.Zylo - R.Theohari
 
Ambasadori Ardian Neritani - majtas Gazetari Beqir Sina
 
Avni Mustafaj
 
E. Ismailati - Q. Doda - I. Jenisheri - cifti Zylo
 
Elmira Mujo - Shqipe Biba - Kozeta Zylo
 
Gazetari Halil Mula 
 
I. Jenisheri - cifti Zylo - Gani Perrolli - Naum dhe Rina Prifti
 
Kongresmeni Eliot Engel - Ne krah te tij Avni Mustafaj
 
Kongresmeni Vito Fosella
 
Pjesemarresit ne Demonstrate
 
Producenti Adem Belliu
 
Protestuesit nga Staten Island
 
Richard Hoolbrook - Avni Mustafaj - Harri Bajraktari - Imam Yzeiri
 
Richard Lukaj - K. Zylo
 
Toni Dovolani duke folur para botes
 
Toni Dovolani - K. Zylo - Fadil Berisha - Q. Zylo - I. Jenisheri
 
Toni Dovolani - Kozeta Zylo(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora