E diele, 25.02.2024, 03:28 AM (GMT)

Kulturë » Kozeta

Këze Kozeta Zylo: Përkrenorja dhe shpata e Skënderbeut

E diele, 17.01.2010, 09:28 PM


Këze Kozeta Zylo

PËRKRENORJA DHE SHPATA 
E SKËNDERBEUT

Forcën e pengut mblodhe në shpirt,
Me majën e shpatës doje ta largoje,
Ç’dhimbje plagësh ndjeve në mushkëritë,
Të infektuara nga barbarët, në ato troje?
I theve menteshat e ndryshkura të pengut,
Si kalorës i Lirisë erdhe në prag,
I mblodhe ushtarët rreth zjarrit të Prometeut,
Të zhduknin robërine përhapur në cdo anë.
E në trokun e kalit me gjurma plagësh,
Rrethove kështjellen me muret e lashtë,
Nga frëngjite e tyre ushtonin topat,
Të çlironin vendin nga turqit e prapë.
Ndersa sot si shqipe e lire, me krahë fluturova,
Në portën e rëndë të Muzeut në Vjenë,
Ngjita shkallët e historisë, për ty Skënderbè,
Përpara m’u shfaqën,
Përkrenorja dhe shpata tënde, vënë në Muzè!

Marrë nga libri: “Pranverë pa mimoza”

2000


(Vota: 11 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora