Zeqir Lushaj: Nuk ka nëndetëse në Mirditë o Mhill

Revista jone ZemraShqiptare ka botuar disa Cikle me poezi te poetit mirditor Mhill Marku si dhe nje shkrim te zgjeruar me rastin e daljes nga shtypi te dy librave te ketij autori me titull „Krenarine ma fali deti“, dhe „Shuberti i pyllit“...

Hazir Mehmeti: Krimi serb i helmimit të fëmijëve shqiptarë, krim që nuk falet

18–të pranvera pas helmimit të rinisë shkollore nga i cili pati dhe të vdekur,  akoma ndihen pasojat e saj tek të prekurit. Viktimë nga helmimi ishte nxënësja Selvie Hoti, për shkak se policia serbe nuk lejon dhënien e ndihmës me kohë. Unë autori i shkrimit, si mësimdhënës i shkollës së mesme jam dëshmitar ...

Islam Lauka: Kthimi i Gjeneralëve në bashibozukë

Që sot, me ratifikimin e Marrëveshjes së Kufirit, midis Kosovës dhe Malit të Zi, Qafa e Çakorrit, Belluha dhe Kulla nuk janë as nuk do të jenë më pjesë e Kosovës, as e trojeve tona amtare. Ato do t’i kalojnë fqinjit tonë, Malit të Zi, i cili, historikisht, e ka dy-trefishuar territorin...

Sejdo Harka: Fuqia e gruas

Të shkruash për fuqinë e gruas duhet të hulumtosh thellë  për historinë e bëmave dhe të jetës së saj të gjallë.E kush tjetër më shumë se publicisti dhe studiuesi Prof.Murat Gecaj,ka bërë për njohjen dhe përjetësimin e jetës së vrullshme të vajzave dhe grave ...

Sejdi Berisha: Në tokën time

Në tokën timeGërmova thellë e më thellëSikur trungu më kishte humburVazhdova e vazhdovaNëpër gremina djersen ta derdhëGurë të çuditshëm dilninNuk diA ishin gurë kështjellashApo gurë mezhdashNë tokën time...

Shefqet Sulmina: Ti prapë je e bukur

Ti je e bukur, prapë aq e bukurDhe po vjen të piqesh me mua.E bukur është dita edhe rruga,Klubi, tavolina e shtruar,Që duken se pinë dhe qeshin me mua. Për mua ajo që më bën të pi dhe të qesh je tiNjëzet vjet pa të takuar!Pyes veten kur do të mbërrish të pish...

Gjekë Gjonaj: Parlamentarizmi shqiptar në Malin e Zi

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” ka botuar këto ditë librin “Deputetët shqiptarë në Malin e Zi në periudhën e komunizmit 1946-1990” me autor gazetarin dhe publicistin Gjekë Gjonaj.Libri trajton përfaqësimin e shqiptarëve në jetën politike, gjegjësisht...

Ermal Hysi: Yll i Ri në Qiellin Shqiptar të Kulturës

"Akademia jonë është një revistë për kulturë, shkencë, gjuhë, art,  arsim, media e të tjera. Derë e hapur për mendje të hapura, për  njerëz të ditur e për krijues me vokacion."Këto lexuam në Parathënien e Revistës Akademia, që hapi këtë "derë ...

Milazim Kadriu: Gani Xhafolli - Dielli me tri dritare

Gani Xhafolli është njëri ndër krijuesit e mirënjohur  jo vetëm brenda vendit tonë por edhe më gjerë. Veprat e tij letrare janë  përkthyer edhe në disa gjuhë botërore. Ai  ishte dhe mbeti një zë i çmuar  dhe me shumë vlerë në letërsinë shqipe e sidomos në letërsinë për fëmijë...

Reshat Nurboja: A duartrokiten këto vendime?!

- Me 8-10 korrikë 1945, përfaqësuesit shqiptarë në "Kuvendin" e ashtuquajtur të Prizreniti duartrokasin bashkangjitjes së Kosovës, Serbisë...!- Me 23 mars 1989, deputetët e Kuvendit të KSA Kosovës i miratuan ndërrimet kushtetuese, ku Kosova me "deshirë" e me votim ligjërisht ...

Kristina Demiri Dojçe: Princi i dashurisë

Poeti i mirë, ngrihet që pa gdhirë,kujtesën, ëndrrat stivos me dashuri,ditës i jep jetë dhe lules dëshirë ,petales së pritjes i fal kaltërsi. Mirëmëngjes nis urimin për të gjithë ,ditë të mbarë të keni, ju o miq të mi!Në rresht i vë që të gjitha dashuritë,fantazisë dhe ëndrrave iu fal ai liri…

Poezi nga Përparim Hysi

Në kujtesën time do mbeteshSi një trëndafil i madh dhe i bukurDhe mbresa juaj gjithmonë e freskëtNdaj, dhe tash që shkruaj, jam turbull. Se vjen trëndafili e çel i plotëDhe vjen portreti e më rri  përballëNga kujtesa ime kurrë s'zhdukeni dotDhe do rroni në vizionin tim si e gjallë...

Frank Shkreli: Turp për Perëndimin!

Media Amerikane  dhe anëtarë të Kongresit amerikan kanë shpërthyer me komente të ashpra në lidhje me lajmin se para dy ditësh, Presidenti Trump zhvilloi një bisedë telefonike me Presidentin rus Putin, ndër të tjera, për t’i uruar atij rizgjedhjen në ...

Hajdarmataj: Vizitë mbresëlënëse në kalanë Rozafa

- Pasardhesit e Veteraneve te LANÇ-it dhe ish familje te deshmoreve te Luftes Nacionalçlirimtare, nxenes e mesues te shkolles se mesme “ Hoxhe Zogu”, Zogaj (Malesia e Gjakoves), Tropoje moren nismen per te bere nje vizite pune ne Kalane e Rozafes ne Shkoder...

Martin Dedaj: Jetë në shërbim të dijes dhe gazetarisë

Mësuesi dhe gazetari gjysëm shekullor Fran Gjoka - Ndonëse prej vitesh ka dalë në pension dhe mosha e tij po i afrohet të shtatëdhjetave, ai sërishvazhdon të jetë aktiv në shtypin e shkruar, saqë gati në çdo ditëshkrimet e tij plot larmi, tematika të ndryshme...

Keka: Dëshmorët që u vranë nga pushtuesi turk, 1911

1.         Bajazet Rehova, 2. Odiesa Kota, 3.Kostaq S.Kosturi,4.Kristaq Furxi, 5.Petraq Kristofilaku, 6.Nuçi LapiU vranë nga ushtria turke në fushën e Korçës më 16 e 17 Korrik 1911 për të fituar të drejtat kombëtare,Prej një shokut të tyre, Sofje 1912...

Llojdia: Inxhinjeri Kujtim Beqiri dhe romani Këneta

Fusha e Murros në luginë të Shushicës edhe sot i thonë :“Fusha  e Ali Beqirit” .Në Velcën e rrethuar me shpella e prej shkëmbinjve në brinjë të malit, lindi Ali Beqiri.“e  la i ati të vogël me një pasuri të pakët  e me një vëlla më të madh...

Sotir Athanasi: Kryqi i Anës (2)

Atë natë bëra një gjumë të trazuar e me ëndrra të pakuptimta. Vetëm nga mëngjesi gjërat nisën të kthjellohen e mbase të ndërlikohen edhe më. Se u ndodha në studion e shokut tim piktor.- Ti bën shtatore nudo? - e pyeta unë befas dhe i pataksur nga ajo që ...

Engjëll Koliqi: Koha e pranverës dardano-kosovare

Shteti i Kosovës po rritet. Tashmë është një djalosh mbi 10 vjeç, po mjerisht, deri më tani një djalosh zavrak, i halitshëm, zevzek, tekanjoz... Ne qytetarët e këtij shteti, nuk duam ta lëmë më kështu tekanjoz, por duam ta bëjmë e ta kemi një shtet dinjitoz, me ...

Sabrina Abazaj: Elegji për vëllain

Eh,si  po  ikin ditët, vogëlush,Do kalojnë javë, vite, muaj…,Ndonëse 4-vjet larguar sot mbush,Vogëlush më pëlqen të të quaj. Eh, po ikin ditët…Ndarja po afrohet,Pas do mbetet veç vështrimi i dëlirë,Zemrës do t’i duket se copëtohet,Buzët tek lëvizin fjalën: “Lamtumirë”...

Kadri Tarelli: Gjuha!

Gjuha jote, gjuha ime!bëhet lesh, kur s’ka dhe qime.Kur ze e llap prapa shpineEdhe gurin e bën thërrime. Kocka s’ka e kocka thyen,Ca i lan dhe ca i lyen.Dikujt shpirtin ia gërryen, Si bishë, dikë e shqyen...

Ajshe Leka: Parandalimi i sëmundjeve kronike

Sëmundjet e sistemit kardiovaskular, goditja ishemike, diabeti dhe disa kancere të veçanta, të cilat deri vonë kanë qenë të zakonshme vetëm në vendet me të ardhura të larta, tani po bëhen burime dominuese të morbiditetit dhe vdekshmërisë në mbarë botën...

Jola Dibrani: Toplica shqetëson Aleksandër Vuçiqin?

Kryetarit i Serbisë Aleksandar Vuçiq  vizitoj  rajonin e  Toplicës  qe përkufizohen me Kosovën. Me vitin 1978 këto troje ishin krejtësisht troje shqiptare! Ai u ankuar për pakësimin e popullatës së kësaj ane. Presidenti tha se Kurshumlija, Bllaca, Prokuplja dhe disa vende...

Gjon Keka: Ilirët, sipas Prof. Karl Patsch

Edhe ky liber eshte ne mesin e studimeve serioze qe i kushtohet Ilireve.Ketu po ndaj nje pjese nga libri per Dardanet si vijon:“Dardanet qene nje popull i fort e luftetar, qe kishte nen vete popullesine katundare thrakase e qe sundohej me sistem monarkik...

Luan Dibrani: Sfidat dhe mosnjohja nga Bosnja

“Deri më sot, Kosovën e kanë njohur 115 shtete. Prej tyre 112 nga 193 shtete anëtare të Kombeve të Bashkuara, 23 nga 28 vendet anëtare të Bashkimit Evropian, 25 nga 29 shtete anëtare të NATO-s etj.Bosnje-Hercegovina është vendi i vetëm nga hapësirat e ish-Jugosllavisë...

Alma Vjero Dedja: Psikozë

Në gjumë të thellë tërhiqem të përjetoj mungesatTë agjëroj nga amullitë e përditmërisëTë zhvesh r’endjet e stolitë rutinoreNdaj bie për(të)mbys mbi zgjimet fëminoreDhe gjej, të zbutura nga lotët, njoftimet vjeshtakeShkruar për gëzimet e mia paraprake...

Zeqiraj: Amanetet e përdhosura të Presidentit Rugova

Presidenti Rugova ishte i pakët në fjalë, por i saktë në mendime. Popullit i la një trashëgimi të begatë mësimësh, urtësish, porosish. Në mes tyre po i shquajmë dy sosh:1) Për vijën kufitare me Malin e Zi dhe Serbinë, Presidenti Rugova ka lënë porosi-amanet...

Ermira Babamusta: Intervistë me Vebi Kosumin

Vebi Kosumi, migroi nga Kosova në Mbretërinë e Bashkuar gjatë kohës së shkatërrimit të ish Jugosllavisë. Ai ka punuar me azil-kërkuesit dhe refugjatët nga viti 2000. Ёshtë anëtar bordi në tri organizata jo qeveritare në nivelin Britanik, që mirren me imigrantët...

Neki Lulaj: Në Bërliq

Në zemrën  e fshatit  është mulliri antik stërgjyshorI braktisur me  myshk  therra  e kaçanë  i mbuluarKy hambar i fshatit dikur ishte kryefjalë në fjalorÇerdhe e shumë të mirave na ishte histori e kaluar Është i vjetër sa edhe vetë fshati, sa guri e sa praguAty silleshin dy...

Milazim Kadriu: Izri Rexha -Mbretëria e fluturave

Poeti Izri Rexha pas prezantimit të suksesshëm të tij para lexuesve me pesë përmbledhje me poezi, tani vjen me librin e gjashtë  por që kësaj radhe  në prozë. Libri “ Mbretëria e fluturave ”  është i ndarë në dy pjesë (Përralla dhe Tregime) ku në pjesën e parë janë përfshi 18 ...

Xhevahir Cirongu: Lulet marsiane

Me dënes derdhte lotët lulja e marsitNë trupun e saj ujrat  filluan ti shkrijnë,Nga gjumi dimrak po çelnin manushaqetBuzëqeshnin gurët,stinët aty rrinin përherë. Në qiellin kaltërosh fluturonin re të bardhaDhe mëngjeseve marsiane zbresin pragjeve...

Jashari: Serbia kundër Shqiptarëve katolik të Luginës

Kalvari i Shqipëtarëve  katolik të Luginës së Preshevës, nuk është  kalvarë  thjesht që  kanë  përjetu besimtarët  e një  feje-besimi, kjo  tejkalon  atë është  më i rëndë, ky kalvarë është kumulim i  kalvareve për Komb, Bindje politike dhe Besimit...

Kalosh Çeliku: Poezinë time e shes lirë

Mjerë ajo poezi që shitet një kafe turke, “maqedonase”, ose çaj rusi! Edhe, turruni ta vajtoni nateditë atë “poet” me gra Zajazi, që dalldiset pas një kafeje dhe çaj rusi. Përmëkeq, Ditën e Poezisë Botërore (?!) me trumbeta nëpët Bit-Pazar të Shkupit. Organizimet e arnuara ...

Frank Shkreli: Vritet gazetari, bie qeveria

Ja, mu në qëndër të Evropës, në Slovaki, vend anëtar i NATO-s dhe i Bashkimit Evropian, është vrarë muajin e kaluar gazetari Jan Kuciak dhe e dashura e tij.  Vrasja shkaktoi protesta të mëdha anë e mbanë Slovakisë që sipas disa të dhënave në shtyp ishin më të mëdhat që ka...

Dedë Preqi: Brutaliteti i një mentaliteti

Njeriu do ta kishte shumë më lehtë që ta kuptojë botën, së pari të niset prej vetëvetës dhe të pyet vetën se çështë ai vetë, si qenje njerëzore, apo jashtë saj. Ndjenja, që duket se akoma po mbizotëron te miti i sllavizmit dhe urrejtja e tyre ndaj shqiptarëve, lidhet me ...

Sejdi Berisha: Refugjat në atdheun tënd

E nisa këtë shkrim kështu, ngase kur jam lindur, familja ime paska qenë e strehuar tek daja im. Dhe, si kishte ndodhur e rrjedhur ngjarja me rastin e lindjes sime, për të cilën gjë ishin gëzuar edhe çatitë e shtëpive, edhe rrugët, edhe gurët e bjeshkët, edhe fushat e malet! Kështu më pat ...

Florim Zeqa: T'i largojmë rrënuesit e shtetit!

Në kohën kur shpërbërja e Parlamentit mund të jetë çështje ditësh dhe orësh e jo më gjatë, me ç'rast do t'u hapet dera zgjedhjeve të jashtëzakonshme, pashmangshëm shtrohet pyetja, cila do të jetë alternativa më e mirë për qytetarët!?...

Ibrahim Hajdarmataj: Diplomate dhe poete Selvi

Selvi Beçaj Ponari, kete vit ka 35 vjetorin e lindjes se saj, e cila lindi me 23 shtator 1983, ne Tirane. Shkollen fillore e perfundoi ne shkollen “Niket Dardani”, ndersa 8-vjeçaren ne shkollen “Avni Rustemi” ne Tirane. Tre vitet e par ate gjimnazit I beri ne ne ...

Shahin Ibrahimi: Më shumë humanizëm

Për të ikur në Tiranë me një mikun tim për një punë, u takuam në Plepa dhe mbasi pimë kafe, hypëm në një autobuz të rastit.  Bisedën po e vazhdonim me zë të ulët mbasi autobus ishte i qetë. Nuk kishte shume njerëz dhe mbas disa minutash qëndrimi u nis për në Tiranë...

Jola Dibrani: Vuçiqi i shqetësuar për Toplicën

Kryetarit i Serbisë Aleksandar Vuçiq sot vizitoj  rajonin e  Toplicës  qe përkufizohen me Kosovën. Me vitin 1978 ishin krejtësisht troje shqiptare! Ai u ankuar për pakësimin e popullatës së kësaj ane. Presidenti tha se Kurshumlija, Bllaca, Prokuplja dhe disa vende ...
Kryesore