E shtune, 04.02.2023, 09:09 AM (GMT)

Përjetësi » Kripa

Reshat Kripa: Strofkulla e djallit

Nata kishte kohë që kishte mbuluar gjithçka me vellon e saj të errët. Dritat e qytetit po shuheshin njëra pas tjetrës. Vetëm një dritë vazhdonte të qëndronte e ndezur. Nënë Sadien nuk e zinte gjumi. Jetonte e vetmuar në një shtëpi në periferi në majë të një kodre...

Reshat Kripa: Epitafi

E kisha bërë zakon që çdo vit në datën e përvjetorit të vdekjes së prindërve të mi, të shkoja në varreza dhe të vendosja një tufë me lule mbi varroshin e tyre. Ulesha pranë tyre, vështroja fotografinë e stamposur në porcelan dhe filloja bisedën me ta. U tregoja për ...

Reshat Kripa: Unë pres përgjigje!

Mos u çudisni me tirullin e këti shkrimi. Unë jam në pritje të një përgjigjeje të të gjithë atyre që u jam drejtuar dhe deri tani nuk kanë denjuar apo nuk kan patur guximin të përgjigjen. Kam vite që pres përgjigjen e tyre por, deri më sot, nuk më ka ardhur një e tillë. Atyre...

Reshat Kripa: Një tregim për mikun tim

E njoha shumë vite më parë në kondita të jashtëzakonshme. Isha i burgosur në qelinë nën rampën e shkallës, që të çonte në katin e dytë të godinës së sigurimit. Fare pranë saj, nën shesh pushimin, ndodhej një qeli tjetër, që formonte me qelinë time germen L. Dritaret e vogla ...

Reshat Kripa: Cili është vendi ku duhet të jem unë?

I kam kaluar të tetëdhjetat. Tashti nuk më mbetet gjë tjetër veçse të ëndërroj. Qysh kur isha fëmi ëndërroja për një botë më të mirë, për një botë ku të sundonte mirësia dhe mendimi i lirë. Ndonse  në moshë të njomë, vala më rrëmbeu dhe më hodhi në rreshtat e atyre...

Reshat Kripa: Hipokrizia shtetërore

Një zhurmë e madhe mbuloi vendin tonë këto ditë me rastin e pesëvjetorit të vrasjes së katër qytetarëve gjatë protestës që opozita e atëherëshme socialiste zhvilloi në kryeqytet. Kjo zhurmë filloi me shfaqjen që dha kryeministri shqiptar për familjarët e të rënëve në...

Reshat Kripa: Aroganca e një institucioni shtetëror

Në jetë mund të ndeshesh shpesh herë me shfaqje të arogancës së individëve të ndryshëm, por të ndeshesh me arogancën e nje institucioni shtetëror kjo është e pa pranueshme. Megjithatë kjo ndodh në Shqipërinë e sotme dhe rasti më tipik është ai që më ka ...

Reshat Kripa: Këto nuk duhen harruar

Njëzetepesë vite pas ngjarjes së madhe të përmbysjes së regjimit totalitar nga rinia shqiptare, më dalin parasysh ata të rinj dhe të reja që pa iu trembur syri u ngritën me parullat “E duam Shqipërinë si gjithë Europa” apo “E duam Shqipërinë si Amerika”. Më kujtohet ...

Reshat Kripa: Hijet lëvizin

Qysh i vogël kam patur dëshirën për të shkruar. Lexoja shumë, madje edhe libra që nuk ishin për moshën time, sidomos klasikët e letërsisë botërore, Homerin, Danten, Balzakun, Shekspirin, Servantesin, Tolstoin, Dikensin, Londonin, Drajzerin e plot te tjerë, librat e te ...

Kripa: Trajtimi i së shkuarës komuniste në Shqipëri

Trajtimi i temës të së shkuarës komuniste në vendit tonë është një nga pikat më kryesore të vullnetit të drejtuesve të shtetit shqiptar, partive politike dhe organizatave joqeveritare. Unë në fjalën time do të paraqes opinionin e shoqatës tonë mbi këtë çështje. Për të qënë ...

Reshat Kripa: “Shakaxhiu i Përparimit”

Po dëgjoja një intervistë të një ish-ministri, ish-zëvendës/ministri,ish-zëdhënës/këshilltari i kryeministrit, ish-prefekti, ish-gazetari ne disa organe shtypi dhe tani deputet, politikan dhe së fundi edhe shkrimtar,..

Kripa: Përgjigje për të ashtuquajturi shtyp i pavarur

E kam zakon që çdo mëngjes dëgjoj pasqyrën e shtypit të përditshëm që disa organe të ndryshme e japin çdo mëngjes. Midis tyre më tërhoqi vëmendjen një lajm i publikuar në gazetën  “e pavarur’ Shqiptarja.com ku  shkruhej: “Hapja e dosjeve. 110 sigurimsat...

Kripa: Dr. Isuf Hysenbegasi - 27 vjetori i vdekjes

I mbylli sytë dhjetë vjet më parë, më 4 tetor 1988. I mbylli i qetë, pa iu rënduar njeriu, pa u ankuar. I mbylli siç i mbyllin burrat e mëdhenj.  Por i mbetën dy brenga pa u plotësuar. E para që nuk pa ditën e rilindjes së atdheut, ditën e demokracisë...

Reshat Kripa: Dekriminalizimi dhe të përndjekurit politikë

Ndoqa me vëmendje seancën e Komisionit te dekriminalizimit të Kuvendit të Shqipërisë. Dëgjoja ligjëratat e të dy palëve që theksin e vinin në përfshirjen ose jo në akte kriminale të ndonjë personaliteti, vetëm në periudhën pas përmbysjes së sistemit totalitar.  Kur bisedova për këtë ...

Reshat Kripa: Meditim gjatë një ndeshjeje futbolli

Me një grup miqsh ishim mbledhur për të parë ndeshjen ndërkombëtare  Danimarkë- Shqipëri, për eliminatoret e kampionatit europian të futbollit.. Patjetër që pika më kulminante e ndeshjes ishte rezultati i barabarte zero me zero. Por mua ajo që më tërhoqi gjithashtu vëmendjen ishin tifozat ...

Reshat Kripa: Mos ia prisni krahun Osman Haxhiut!

Në median elektronike lexoj njoftimin e mëposhtëm:“Kreu i Shtetit shqiptar në vlerësim të shembullit të tyre frymëzues në organizimin, drejtimin e luftës si dhe në mbrojtjen të lirisë e të Pavarësisë së Atdheut, vlerësoi institucionalisht me Dekoratën “Nderi i Kombit...

Reshat Kripa: Hijet që lëvizin

Sot mora pjesë në një promovim librash të një autori i cili kishte kaluar 22 vjet në burgun komunist. Bëhet fjalë për një nga mandelat shqiptarë, se të tillë ka patur plot në regjimin e përmbysur, Fjala është për Bedri Çokun dhe librat e tij “Ëndërr e fundosur”  dhe “Arrestova shokun tim” që i kushtohet...

Reshat Kripa: Përpara drejt fitores

Në këto ditë të fundit të fushatës zgjedhore për pushtetin lokal, para syve më del ajo pamje e tmerrshme e atyre viteve të errëta të kaluara në periudhën e zezë të sundimit komunist. Mbi të gjitha më dalin para syve figurat e ndritura te atyre burrave te shquar, ajkës së kombit shqiptar...

Reshat Kripa: A e dini gjuhën shqipe z. Kryeminstër?

Ndoqa me interes punimet e Forumit Ekonomik të Vienës, ku merrnin pjesë Kryeminstrat e Shqipërisë, Kosovës, Sërbisë, Malit të Zi, Bosnjes dhe Maqedonisë, si dhe mjaft  personalitete të tjerë te shquar të këtij forumi. Ndoqa fjalët e mbajtura për rrugët që duhet të ndiqen për afrimin...

Përparim Hysi: Reshat Kripa - "Dhimbje"

Jo  më larg se para dy-ditësh në "auditorin made in Vlora" në Tiranë u ndodha para një befasie të bukur. Ky "auditori" që unë e quaj "made in Vlora"  ndodh tri herë në javë.Tri herë në javë mu tek kafe "Ulqini". Kuptohet që pjesëmarrësit e këtij auditori,që të gjithë janë nga Vlora...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora