E shtune, 04.02.2023, 09:32 AM (GMT)

Përjetësi » Kripa

Kripa: A ka të djathtë dhe të majtë në Shqipëri?

Kjo pyetje sot mbulon faqet kryesore të mediave shqiptare të shkruara dhe atyre vizive. Vazhdon vetëm pyetje por pergjigje nuk ka. Nuk ka sepse nuk dinë se si të përgjigjen apo nuk duan të përgjigjen. Të dy variantet mund të jenë...

Reshat Kripa: Ëndërrat

Fatosi jetonte ditët e pleqërisë. Flokët i ishin zbardhur.   Dhëmbët   ishin   zëvendësuar   me   protezat. Hidhte vështrimin larg, shumë larg, në rininë e tij. Ishin vite të vështira. Nuk e di nëse mund të quhej rini ajo e tij. Ishte rini e mbuluar nga hija e pleqërisë.  Mjegulla ...

Reshat Kripa: Lotët e asaj vajze

Vjeshta e atij viti. Në një nga ditët e  asaj  vjeshte, nga Ministria e Arsimit,  erdhën disa kërkesa për të drejta studimi për në arsimin e lartë, për të përndjekurit politikë.  Duhej të zgjidheshin personat që do të vazhdonin studimet. U mblodhën kërkesat dhe kryesia e ...

Reshat Kripa: Mos e harroni Bujar Kaloshin

Në përvjetorin e rënies së martirit  Bujar Kaloshi, nuk e di sepse m’u kujtuan vargjet e një poezie të një poeti anonim, që më ranë në duar disa ditë më parë. Në vargjet  e asaj poezie shkruhej: O Korab, fole kreshnikësh, o çati e Shqipërisë!Përse e ke ulur kokën, o simbol i trimërisë...

Reshat Kripa: Letër e hapur zotit Donald Lu

I nderuar zoti Ambasador,Më datën 05.06.2015 ju kemi dërguar, për dijeni, shkresën tonë me numër protokolli 5, datë 20.06.2015, drejtuar komisioneve te Dekriminalizimit dhe atij të Reformës në Drejtësi pranë Kuvendit të Shqipërisë me anën e të cilit kërkonim që në ligjet e Dekriminalizimit ...

Reshat Kripa: Shakaxhiu i Përparimit

Ne pergjigjen e shkrimit tim te dates 27.06.2016 qe me dergonit ne dy gazeta te perditeshme ju shkruanit:“Nuk ka forcë tokësore që më vendos mua përballë të përndjekurve. Unë, qëkurse jam kthyer nga studimet në vitin 2000, jam dhe do të mbetem në krah të komunitetit tim, si një aktivist  i kauzës së të...

Reshat Kripa: Më ktheni përgjigje, zoti Drejtor?

Para disa ditësh në Tiranë, me nismën e Institutit të Integrimit të Përndjekurve Politikë dhe Fondacionit “Kondrad Adenauer”, u zhvillua konferenca kombëtare me temë: “In  memoria – Së bashku në nder dhe respekt të kujtesës kombëtare të viktimave të ish...

Reshat Kripa: Ditë të zjarrta

Ishte mbrëmje. Fatosi po dëgjonte emisionin qëndror të lajmeve. Spikerja, me një zë që dukej sikur nuk ishte i zakonshëm, po tregonte për një demonstratë që ishte zhvilluar në qendrën e studentëve në kryeqytet.  Fatosit i dukej sikur zëri i saj dridhej. Fliste, por herë pas...

Reshat Kripa: Ese për mendimet e mia

Para syve më dalin vargjet e një poezie të një poeti anonim, më falni  nëse e kam përdorur edhe herë të tjera, të një poeti që më janë fiksuar në mendjen time. Këto vargje më dalin parasysh tani:Strukur thellë në qoshen time...

Reshat Kripa: Dy fjalë për mikun tim, Eqerem Shehu

Dy ditë më parë u nda nga jeta miku dhe vëllai ynë i paharruar, Eqerem Shehu, anëtar i Kryesisë Kombëtare të Shoqatës Antikomuniste të të Përndjekurve Politikë Demokratë të Shqipërisë.  Ishe fare i ri kur u detyrua të përballesh me dallgët e tufanit të...

Kripa: 25 vjetori i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë

Para disa ditësh Unioni Mbarëkombëtar i Integrimit të të Burgosurve dhe të Përndjekurve Politikë  të Shqipërisë  organizoi  në mjediset e hotel “Tirana” një konventë kombëtare me titull: “45 vite në kërkim të lirisë, 25 vite në mbrojtje të saj” në nderim të Osman Kazazit ...

Reshat Kripa: Reflektim për 25 vjetet e kaluara

Tani i kam kaluar të tetëdhjetat. Jam në një moshë kur njeriu duhet të mendojë se dita kur do të ndahet nga kjo jetë nuk do të jetë e largët. Natyrisht një gjë e tillë nuk duhet që të krijojë tek ai një ndjenjë pesimizmi. Ky është ligji i jetës. Të gjithë do të ikin nga kjo ...

Reshat Kripa: Në prag të “Reformës në Drejtësi”

Tashmë   pushteti   kishte   kaluar  në  duart  e  së majtës. Ajo e kishte fituar atë me forcën e  armëve, si dikur pesëdhjetetre vjet më parëNatyrisht, në këto kushte,  ajo e ndjente për detyrë të shpërblente ata që e kishin ndihmuar të vijnë në pushtet. Kështu Bilalin e emëruan ...

Reshat Kripa: Odisea e një fisi

Ato ishin dhjetë. Tetë prej tyre kishin të njejtin mbiemër ‘’Ndreu‘’, mbiemër i njohur në gjithë Shqipërinë. Diktatura i shpërnguli nga veriu në jug. i vrau, i burgosi, i internoi me qëllim që t’i çfarroste. Shifrat janë rrënqethëse. Vetëm pjestarët e familjeve që banojnë në ...

Reshat Kripa: Na ishte një herë...!

Gjysh, a do të më tregosh një përrallë? – më tha në një nga këto ditë mbesa ime.Kërkesa e saj më hutoi. Nuk më kujtohej asnjë nga përrallat që kisha dëgjuar dikur nga gjyshja ime kur isha fëmijë. Mirpo mbesa ngulte këmbë. Atëherë m’u kujtua se përrallat e gjyshes fillonin me...

Reshat Kripa: Kush ma rrëmbeu djalin?

Po punoja si çdo ditë në zyrën time, kur degjova një të trokitur të lehtë në portë.- Hyni! - fola me zë të lartë.Në zyrë hyri një burrë i moshuar. Fytyra e tij tregonte një dhimbje të madhe. Mbylli derën dhe u ndal mbas saj.- Urdhëroni! Urdhëroni! - e ftova unë...

Reshat Kripa: Refleksion

Ulur këtu në qoshen time rri dhe meditoj. Meditoj për jetën time. Meditoj për të kaluarën dhe të ardhmen time dhe çuditërisht nuk, shoh ndonjë diferencë të madhe ndërmjet tyre. Para syve më del e kaluara ime që rrjedh nga një familje që gjatë luftës për liri më shumë ...

Reshat Kripa: Poeti i ëndrrave të thyera

E vranë poetin. Përse e vranë? Mos vallë kishte kryer ndonjë krim? Jo. Ai shkruante vetëm vargje. Shkruante për lirinë, për atdheun, për dashurinë. A mund të vritet poeti pse shkruan vargje? Një gjë e tillë ndodhte në shtetin që pretendonte se luftonte për  lumturinë e ...

Reshat Kripa: Klithmat e hienave të zeza

Kohët e fundit një fushatë e shfrenuar e hienave të zeza të së kaluarës ka shpërthyer në vendin tonë. Në qoftë se do t’i shikosh me vëmendje do të kuptosh se ato janë një thirrje që të mundurit e epokës së përmbysur kërkojnë ta ringjallin. Por, fatkeqësia është se në këtë kor ...

Reshat Kripa: Meditim me veten time

Para disa ditëve takova një mikun tim të vjetër me të cilin isha njohur qysh kur ishim mbyllur në qelitë e Sigurimit të Shtetit në rininë tonë të herëshme. U ulëm të pinim një kafe. Biseduam  për të shkuarën dhe të tashmen e vendit. Shkëmbyem mendime për to. Çuditërisht...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora