E diele, 10.12.2023, 05:19 PM (GMT)

Përjetësi » Kripa

Reshat Kripa: Shakaxhiu i Përparimit

E marte, 05.07.2016, 06:55 PM


Shakaxhiu i Përparimit

Nga Reshat Kripa

Ne pergjigjen e shkrimit tim te dates 27.06.2016 qe me dergonit ne dy gazeta te perditeshme ju shkruanit:

Nuk ka forcë tokësore që më vendos mua përballë të përndjekurve. Unë, qëkurse jam kthyer nga studimet në vitin 2000, jam dhe do të mbetem në krah të komunitetit tim, si një aktivist  i kauzës së të përndjekurve politikë.”

Lidhur me sa më sipër desha t’ju pyes:

Per cilët të përndjekur e quani veten aktivist i   tyre, pasi  jo  të  gjithë  të  përndjekurit

kanë të njejtin ideal. Disa janë të djathtë, të tjerë të majtë. Një pjesë e tyre kanë patur idealin e Shqipërisë Demokratike Etnike, ndërsa të tjerë idealin komunist por që përfunduan në burg apo interninm për ndonjë tekë apo mosmarrëveshje jo parimore me idhullin e tyre diktator. Madje ka patur edhe nga ata të dënuar ordinerë që vidhnin apo kryenin veprime incesti me familjarët e tyre dhe regjimi totalitar, për t’i dënuar më tepër, u shtonte edhe akuzat politike për agjitacion dhe propagandë apo tentativë arratisjeje.

Shoqata Antikomuniste e të Përndjekurve Politikë Demokratë të Shqipërisë, ku bëjë pjesë edhe unë, është krejtësisht e vendosur në krahun e atyre që aspirojnë për një Shqipëri Demokratike Etnike.

Po ju, zoti Kola, ku bëni pjesë? Në rast se do të shohim prejardhjen e familjes tuaj do të vemë re se i përket një fisi me bindje plotësisht të djathta. Përveç atyre që ju përmendni në përgjigjen tuaj mbi paraardhësit tuaj unë do t’u shtoja edhe ato që shkruan babai juaj, Zoti Kurt Kola:

Marrëveshja e fshehtë e UDB-së jugosllave me Sigurimin e shtetit shqiptar, dënoi me pushkatim, por pa gjyq dhjetë pjesëtarë të familjes sonë, midis të cilëve babain tim, 2 vëllezërit e mi, dy nipërit, dajën tim etj. Kështu, duke konkretizuar masakrën e klanit komunist me pushkatimin e 19 personave të pafajshëm të familjes së tij, Kurt Kola, rrëfen se lufta civile e pashpallur, në fakt filloi pas prishjes së Marrëveshjes së Mukjes.

Llogjika e do që me këto të dhëna ju të kishit bindje plotësisht të djathta. Por a ndodh kështu? Unë nuk e besoj. Një fjalë e urtë popullore thotë se nga ferra del trëndafili dhe nga trëndafili del ferra. A nuk i ndodhi kështu, të madhit Skënderbe me nipin e tij Hamza Kastriotin? Ndaj edhe për ju nuk e besoj të jeni i djathtë pasi shoh veprimet që kryeni dhe qëndrimin që mbani përballë forcave politike. Si ka mundësi që dikush që pretendon se ka bindje të djathta, madje të ketë qenë, sipas jush, kandidat për deputet i një partie të djathtë si LZHK-ja, të jetë anëtar i komisionit të ngritur nga Partia Socialiste me në krye zonjë Bazhdari, ish-kryetare e Partisë Socialiste për Shkodrën, për të hartuar programin e kësaj partie për të përndjekurit? Si ka mundësi që një parti si ajo e mbiquajtur “Rruga e Lirisë”, e krijuar nga ati juaj, të pranojë të vihet në aleancë me bllokun e partive të majta? Madje ka zëra që thonë se jeni antarësuar në Partinë Socialiste dhe se së shpejti do të krijokeni një parti tjetër të të përndjekurve. Nuk e di se si do ta quani këtë parti të djathtë apo të majtë?

Një gjë e tillë më kujton një përrallë që kam lexuar dikur:

Një natë, ndërsa flinin, bashkëshortja i thotë Nastradinit: - O burrë, në krahun e djathtë ke një qiri, të lutem ndize! – Nastradini, ashtu i përgjumur që ishte, i përgjigjet: - E ku e di njeriu natën se ku e ka krahun e djathë dhe ku të majtin?”

Kjo sëmundje më duket se ju ka zënë edhe juve, zoti Kola, ndaj nuk e dini se kush është e djathta dhe kush e majta.

Me shkresën Nr. 557, datë 15.07.2014 shoqata  jonë së bashku me Shoqatën Mbarëkombëtare të Integrimit të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë i paraqiti Kuvendit të Shqipërisë propozimin për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin Nr. 9831, datë 12.11.2007 “Për dëmshpërblimin  e ish-të dënuarve politikë të regjimit komunist” të ndryshuar. Propozimi ishte firmosur nga dy kryetarët respektivë, zotërinjtë Simon Mirakaj dhe Adem Hallçi. Në propozimin e bërë përveç të tjerave përfshiheshin edhe këto dy pika:

1. Ish-të dënuarit politikë që janë gjallë dhe kanë mbushur moshën 75 vjeç për meshkuj dhe 70 për femra, dëmshpërblehen me dy këste.

2. Afati i përfundimit të dëmshpërblimit të të përndjekurve politikë nga regjimi komunist është viti 2017

Bashkangjitur me këto ishte edhe relacioni shoqërues  i tyre.

Gjatë diskutimit të tyre në komisionet e kuvendit u thirr edhe shoqata  jonë, madje kam qenë edhe unë pjesëmarrës. Parshtruam propozimin tonë dhe kërkuam përkrahjen e pjesëmarrësve. Atje ishit edhe ju, zoti Kola dhe ne menduam se ju do të dilnit përkrah nesh, por kjo nuk ndodhi.  Zëri juaj nuk u dëgjua në mbrojtje të këtij propozimi gjë, që normalisht duhej ta kishit bërë. Por ju nuk guxuat dhe shkakun e dini ju vetë. Para disa ditësh deklaruat se dëmshpërblimi do të shlyhet sipas mundësive financiare që ka shteti shqiptar por nuk e di si nuk e paskeni marrë vesh se katër vite më parë Kryeministri juaj dërgonte në SHBA 80 mijë dollarë vetëm për një fotografi me Presidentin Obama.

Jam anëtar i Partisë Demokratike qysh prej 6 janarit 1991. Kam qenë anëtar i kryesisë së kësaj partie për Vlorën dhe Drejtor i Departamentit të të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë në vitet 2001-2002. E kam mbështetur këtë parti në të gjitha aktivitetet e saj për liri dhe demokraci, por kam pasur edhe vrejtje kur shihja se disa veprime të individëve të saj nuk pajtoheshin me parimet e demokracisë perëndimore. Një gjë të tillë e kam pasqyruar në shumë shkrime të mijat, ndërmjet të cilave theksoj të mëposhtmet:

E majta brenda së djathtës” gazeta “Telegraf” datë 8 dhe 11 prill 2007

Letër e hapur Kryeministrit të Shqipërisë” gazeta “Telegraf” datë 9 gusht 2007

Mbi ndëshkimin e krimeve të komunizmit” gazeta “Metropol” datë 16 gusht 2011

Dosjet dhe të përndjekurit politikë” gazeta “Metropol” datë 4 nëntor 2011.

A po zbatohet Katovica?” gazeta “Metropol” datë 14 qershor 2012.

Edhe një herë mbi dënimin e krimeve të komunizmit” gazeta “Metropol” dhe “Republika” datë 24 gusht 2012.

Hapni faqen time në internet ose lexoni artikujt e mësiperm në gazetat përkatëse në bibliotekë dhe pyeteni veten:

A do të jeni në gjendje të bëni të njejtën gjë edhe ju?

Unë nuk e besoj pasi shoh veprimet e përditëshme tuajat.

Ju më akuzoni se e paskam bërë me keqdashje  kur  ju  paskam  thënë  se  pse  nuk  paske

kërkuar heqjen e dekoratave diktatorit Hoxha. Ju përgjigjeni se këtë e paskeni berë në faqet e google. Ju jeni drejtor i një institucioni të njohur shtetëror. A i keni dërguar Kuvendit të Shqipërisë një propozim për këtë çështje në emër të institucionit që përfaqësoni? Nuk e besoj pasi një gjë e tillë do të kishte qenë në faqet e para të shtypit të shkruar dhe atij viziv. Madje jo vetëm për këtë çështje por edhe për të gjitha çështjet e tjera të ngritura në shkrimin tim të mëparshëm nuk keni dhënë përgjigje. Përse? Edhe këtë e dini vetë ju. Unë dua përsëri t’ju pyes:

A jeni  dakord  me  rezolutat  e  Asamblesë  Parlamentare  të  Këshillit  të  Europës  të

viteve 1996 dhe 2006 si dhe të rezolutës së Kuvendit të Shqipërisë “Për dënimin e krimeve të kryera nga regjimi komunist në Shqipëri”?

Së fundi në përgjigjen tuaj ju paska zënë meraku për moshën time se qenkam plakur. Mos u   merakosni   fare.  Duke   parë  shqetësimin  tuaj  më  kujtohen  disa  vargje  të  Anakreontit  të famshëm:

Anakreont qenke plakur, gjithë gratë po më thërrasin,

Dhe pardje më dhanë në mbudhë një copë xham që të më ngasin.

...........................................................................................................

Porse unë nuk e çaj kokën, në më thonë babush u plake,

As pse koka ime djeshme, sot ka mbetur lapurake.

Ndaj edhe unë nuk e çaj kokën sepse ky “plakushi” qysh nga viti 1991 ka botuar rreth 300 artikuj të ndryshëm në organet e shtypit, ka mbajtur rreth 50 kumtesa nëpër konferenca të ndryshme shkencore dhe përkujtimore, ka botura 4 romane, “Shkallët e Ferrit”, “Sekreti i Varrit të Vetmuar”, “Në kërkim të Lirisë” dhe “Ëndrrat e Thyera”. Ka botuar një libër me kujtime  “Rini e Copëtuar”, një libër me poezi “Dhimbje”, një monodramë “Hijet Lëvizin” dhe një libër me tregime “Një Tregim Për Mikun Tim”. Po ju more zotni, që jeni ende në moshën e rinisë, çfarë veprash keni lënë? A keni botuar ndonjëherë ndonjë shkrim që të ketë lënë gjurmë apo ndonjë libër tjetër. A keni mbajtur ndonjë kumtesë në ndonjë konferencë shkencore? Për më tepër ju keni atë që mua më ka munguar, pasi nuk më  lejoi regjimi i përmbysur, arsimin e lartë dhe nuk e di nëse e keni parë ju atë  apo ju ka parë ai ju.

Këto ishin të gjitha ato që doja t’ju thoja në lidhje me reflektimin tuaj. Është e drejta juaj të përgjigjeni ose jo, por ju bëjë me dije, se nuk kam për t’i lexuar më ato që do të shkruani dhe nuk do të kem më dëshirë dhe kohë për t’u përgjigjur. Kohën dua ta shfrytëzojë vetëm për arritjen e qëllimit që i kam vënë vetes. Po të kishte qenë gjallë Noli i madh, me siguri do t’ju kishte quajtur “Shakaxhiu i Perparimit!”(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora