E enjte, 08.12.2022, 12:09 AM (GMT)

Kulturë » Ypi

Edison Ypi: Ti që ikën

Shqipëria është plot me shenjtëri manastiresh, magji' kishash, legjenda shenjtorësh, shpella heremitësh. Ti që ikën dhe s'ke frikë se mallkimi i tyre do të ndjeki në fund të Botës, s'je shqiptar. Je stërkopil turku.Nëpër katundet shqiptare ka njerëz të urtë që kanë zgjedhur të bëjnë...

Edison Ypi: E quajta Derr, s'i bëri asnjë përshtypje!

E quajta Derr, s'i bëri asnjë përshtypje.I thashë Kafshë, s'i lëvizi qerpiku.I radhita një varg me epitete kundërmonjëse si kaka, shurra, bajga, nuk u tund.Pastaj ja zbraza n'lule t'ballit fishekun e fundit mespërmes kafkës. I thashë ti je Sharlatan. Meazallah.Budallait që kam fatkeqësinë ta njoh, i është tiposur...

Edison Ypi: Kopilat e gjyshit tim

Kopilin e parë të gjyshit tim e takova te Ura e Dragotit;-S'ka njeri në Luginën e Vjosës të mos e njohë gjyshin tënd, tha. Ishte serioz, autoritar, i drejtë, dhe qefli i madh. Unë jam, dhe për nder e kam që jam, kopil i gjyshit tënd.Afër Piskovës një mesoburrë me një hundë të madhe sa një kalli misri...

Edison Ypi: Kisha ku isha

Erdhën nga an' e anës ustallarët më të mirë për t'a ndërtuar sa më madhështore Kishën. Zbrazën veglat, sharrët, sqeparët, gozhdët, te vëndi që iu duk më i përshtatshëm. Kur erdhën të nesërmen për të nisur punën, veglat nuk i gjetën ku i kishin lënë, por më poshtë, në një vend tjetër më në thellësi të luginës. Po kështu...

Edison Ypi: Koncert

Sapo hyn në atë Kanion, provon ca mornica në lëkurë, fërgëllim të trupit, rrënqethje të shpinës, ndjehesh si në korridorin hyrës të Teatrit ku po shkon me pa një çfaqje të rrallë me skena mahnitëse dhe aktorë virtuozë që e ke pritur gjatë, dhe më së fundi, rasti fatlum erdhi...

Edison Ypi: Ik në shtëpi

Po zbrisja nga Guri i Kamjes.Kur s'kisha bërë as 1 kilometër, anës rrugës një djalë te të tridhnetat me një çantë në sup ikte teposhtë.Ndala dhe e pyeta nëse dëshironte të vinte me makinë për ku ishte nisur.Më falenderoi. Hyri, u ul.Shkonte në Pogeadec. Ishte nga një katund i thellë i Gorës...

Edison Ypi: Kinge Mitrovicalie

Një Gentleman si unë nuk mundet me e lën me vujt sharmanten, inteligjenten, seriozen, t'hirshmen, Kingen Mitrovicalie Kimete Berisha.Nuk mundem un me e lën Kingen Mitrovicalie me e hum rrugën mes pyllit të habitjeve plot me ujq dhe çakaj, mes shkurreve të...

Edison Ypi: Si ta kuptosh që je komunist

Të bësh si i ditur, si patriot i thekur, si nacionalist i regjur, si vigjilent, të shpartallosh armiq e tradhëtarë, të japësh këshilla, të gjitha këto duke u fshehur pas pseudonimit, s'je asgjë tjetër përpos një derr komunisti që se ke shokun.T'ja hedhësh në kurriz të gjitha fajet apo të falenderosh për të gjitha...

Edison Ypi: Tim Xhilaga

Me veshje, gjeste dhe muhabete, djemtë dhe vajzat e Tiranës mundoheshin t'i binin sa më tepër në sy njëritjetrit në Xhiro.Ai që nuk merakosej aspak për të rënë në sy, madje as dilte në Xhiro, e megjithatë shquhej më tepër se të gjithë, ishte Tim Xhilaga.Duke parë me vështirësi televizionet italiane, si dhe ndonjë revistë, të

Edison Ypi: Tefta

Tefta ecte si kalë, tundej si mushkë.Tefta i shoqëronte hapat e mëdhej me kërrusje të thella para dhe prapa si bëjnë malësorët që e kalojnë jetën duke u hedhur nga një shkrep në tjetrin.Shumica ishin të mendimit se Tefta ishte qelbësirë.Por kishte edhe që thoshin se Tefta ishte pocaqi'.Dhe të tjerë që ngulmonin ...

Edison Ypi: Shkartisje

Meqënse nuk shkulen edhe po tua mbash në lule të ballit, që të vazhdojnë të jenë po ata por me të tjera cilësi, prerja dhe ndërrimi i kokave me njëritjetrin, pra shkartisja e kokave, duket e vetmja zgjidhje.Për të dalë nga bataku ku kemi ngecur, për ti dhënë fund pritjes së pafundme për rezultat të...

Edison Ypi: E dashur Bishnicë

Më raftë pika që s'të kam njohur më parë.Në fakt, këtë herë, nuk u nisa për te Ty. U nisa për të dalë nga Mokra në Gramsh duke kaluar në Kukur. Ishin kallauzët që më ndihmuan rrugës ata që më thanë se për të arritur në Kukur duhej të kaloja nëpër Bishnicë. Ç'ësht' e vërteta, kallauzët s'lanë fjalë të mirë pa thënë...

Edison Ypi: Zemra Roskovecare

Duke vajtur në Roskovec, befas, shtrirë nën hije pranë e pranë, më dolën para ca roskovecarë të rrumbullakët me zemra të kuqe.Janë të urtë. Janë të pasherr. Rrinë në hall' të vet. Ikin edhe në kurbet. Por nuk qahen, nuk ankohen. Nuk flasin. Nuk bërtasin. S'janë në Fejsbuk. S'janë në Instagram. S'kanë email. S'lexojnë gazeta...

Edison Ypi: Çuni oficerit

Çuni oficerit nuk ishte i keq, i flliqt, i pabesë, llapaqen, intrigant. Çuni oficerit ishte të gjitha këto bashkë.Sekretari i partisë duhej rrahur. Drejtori i ndërmarrjes duhej shkelmuar. Spiuni i lagjes duhej pjekur në hell. Çuni oficerit duhej pështyrë...

Edison Ypi: Lubinja

Lubinja, 5 kilometra nga Gramshi, mbi faqe mali.Katundet e tjerë andej rrotull, Mollas, Drithas, Dardhas, Guras, etj, emra që ua vuri kurvi në vend të emrave të vjetër, ta shpifin, janë emra për ibret, duken si depo kooperative.Katundet e tjerë kanë lapidarë, kanë përkujtimore, flasin për luftën, mburren se kanë kaq e aq Dëshmorë...

Edison Ypi: Fshati me emër qëni

Do i bie Labërisë si gjuetari sorkadhes, brinjë më brinjë, nga Vlora në Tepelenë.Sado e vështirë të jetë, sado pengesa të ketë, edhe sikur pa ujë e pa bukë të mbetem, edhe sikur të dërrmohem e të gjakosem.Do vete ta shoh atë vend të magjishëm...

Edison Ypi: Shko në Lapardha

Njëri nga familjarët mezi pret rastin me të ngul një sqepar në kurriz.Duan me të fut urgjent një chip nën lëkurë me anë të vaksinës.Vendin e punës do me ta zën patjetër një bangladesh.Largoju këtyre tmerreve.Shko në Lapardha.Jo nga Lushnja. Rruga për Lapardha nga Lushnja është plot me...

Edison Ypi: Poeti Piro Kuqi

Vdiq Poeti Piro Kuqi.Nga uria ?Jo nga uria. Nga uria vdesin fukarenjtë. Poeti Piro Kuqi ishte i pasur. Njëqind dollarot në muaj që i jepte shteti Poetit Piro Kuqi i mjaftonin e i tepronin për të ngrënë e për të pirë.Nga të ftohtit ?...

Edison Ypi: Majlinda Bufi

Majlinda Bufin, Kryetaren e Roskovecit, zor se e ka bërë mami dhe babi. Për ta ngjizur Majlinda Bufin kanë bashkëpunuar qielli, dielli, toka, uji, zjarri, shenjtëria e Tomorrit  serioziteti i Shpiragut, vërshimi i Semanit, magjia e fushës, flladi i kodrave, kripa e detit, pjelloria e tokës, dehja e vreshtave, gjaku i qershive...

Edison Ypi: Vrite tjetrin

Mos e bëj ate gabim me e lën tjetrin pa e vra.Po fillove me dyshime, jo ti po un, jo un po ti, vjen tjetri të vret ty.Po vazhdove me hizitime duhet apo s'duhet ta vrasësh ti tjetrin, ta bën tjetri gropën ty.Çlirohu nga ankthi torturues duke e vrarë ti tjetrin para se tjetri të vrasi ty...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora