E merkure, 14.04.2021, 06:58 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Pislliqe albineske!

Kurti i  trajtoi si skllevër bashkëpunëtorët e tij të bashkëqeverisjes, përjashto znj. Vjosa Osmani, e cila na qenka e mirë dhe të gjithë të tjerët në LDK na qenkan të keqinjë!Vjosa mund të ishte Kryeministre sot, nëse do të ishte politikane. Rënja e qeverisë do duhej ta rikthente në shtëpinë e saj, por jo...

Agron Tufa: Xhavitët që e zhbëjnë Vetingun e Policisë së shtetit

Siç dihet neni 38/g i ligjit nr.12/2018, “Për vlerësimin kalimtar dhe periodik të punonjësve të Policisë së Shtetit, Gardës së Republikës dhe Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat në Ministrinë e Brendshme”, i ndryshuar, i jep fund marrëdhënies së punës të çdo ish oficeri Sigurimi...

Agron Tufa: Zanafilla e karrierës së keqbërësit politik, shokut Xhavit Shala

Shoku operativ i Sigurimit, Xhavit Shala, e ka nisur karierën me bërjen e gropës së parë, për ish mësuesin Petër Kavaja. Porse ai tradhëtar, nuk deshi t'ia falte operativit tonë ngazëllimin e triumfit të parë. Ai e mbylli jetën e tij pa i lënë rishtarit sigurims kënaqësinë e fitores. Në vend të saj, mësuesi reaksionar i la shokut Xhavit një...

Agron Tufa: Portrete kriminelësh e kopukësh të pandëshkuar

Sot Lekë Imeraj është një person i respektuar. Së paku, së jashtmi. E quan veten "shkrimtar" (aq sa ka të drejtë ta quaj veten kushdo që bërllokun e shkronjave e hedh dhe e boton me paret e veta), por këtë alibi ia ka ushqyer edhe e ashtuvetëquajtuna "Shoqata e shkrimtarëve" të Shkodrës...

Organizata e Gruas "Shpresë & Paqe": Notë Proteste

Nisur nga thirrjet e një Nëne për të birin e saj 4 vjeçar, të cilin ja rrëmbejnë nga duart dy ish-hetuesit që përmend në rrëfimin e kobshëm shkrimtari Agron Tufa;Bëhet fjalë për Vjollca Meçen dhe Zamir Shtyllën, dy ish hetues të diktaturës që ia kanë dalë të bëjnë karrierë edhe në ditët e sotme.Na çudit ...

Halil Matoshi i Bashkimit Islamik kunder Bashkimit Kombetar

Halil Matoshi eshte nje nder gazetaret me te njohur te botes shqiptare, edhe pse ai vete ka deshire qe te jete vetem i Kosoves. Qe te jemi realiste, nuk eshte vetem i njohur por edhe cilesor.Nderrimi i qendrimeve eshte dicka natyrale sepse jo gjithmone ngjarjet rrijedhin sipas logjikes se paster...

Agron Tufa: Një listë e shkurtër e xhelatëve të diktaturës komuniste

Lista e mëposhtme është tepër larg së qeni shterruese; ajo është hartuar në bazë të dëshmive të viktimave të këtyre xhelatëve, por edhe të konfirmuara në arkivat zyrtare. Nëse do të kishte një listë pakashumë të plotë, numri do të shkonte, minimumi, katërfishi i shifrës 330 këtu...

KryeKazani

Lideri Suprem, Edi Rama e terhoqi padine kunder gazetes gjermane Bild, e cila e akuzonte per korrupsion, per blerje/vjedhje votash etj. Kjo, ne fakt, nuk ishte akuze, ishin pergjime me audio, ishte dhe eshte FAKT.Arsyetimi i shokut Rama ne televizionin Syri, Cim Peka Live: Nga gjyqi jam terhequr vete, pa bere asnje bisede mbi ceshtjen ne fjale ...

Xhemal Ahmeti: Kurti, goranët dhe Gjergj Kastrioti

Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës nuk paska bërë status për «Ditëlindjen e Gjergj Kastriotit». Në vend të tij ka përkujtuar «Ditën e Goranëve». Është për lëvdatë kjo sjellje. Mendoj senzibilizimi me qenien e komuniteteve kulturore që s’janë shumica konstitutive politike e demokracisë,..

Gallatë shqiptare: Qeveria e Vetëvendosjes po bën mrekullira!

‘’Zoti në qiell e Albini në tokë’’  - do të thoshin vetëm partizanët e moderuar , ndërsa ‘’lëvizvetëvendosët’’ e zjarrtë do të përqëndroheshin vetëm në qiell, duke na e prezantuar si prof-ën e fundit. Që të mos e ngatërrojmë, nuk bëhet fjalë për Profën e Albinit, por për vetë Albinin si profet...

Ilir Demalia: Rasti Sulo-Kazhani hapi vetëm kapakun e ujrave të zeza

Sulo- Kazhani, jo vetëm duhet të kthejnë parat e marra nga këto bordero, por sëbashku me shumë gazetarë dhe pronarë mediash apo portalesh, duhet të dalin para gjyqit së bashku me Erion Veliaj dhe shtetarë të tjerë.-Këto dy raste nuk janë të vetme në korruptimin dhe inkriminimin e ...

Korrupsioni: Gazetaret e kanalizuara

Ish-Presidenti dhe ish-Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha publikon dy foto-dukumente në faqen e tij në Facebook. Shfaqen dy gazetare ''të pavarura'', Bieta Sulo - Top Channel (Televizion i pavaruar... pranë kryeministrit Edi Rama) dhe Mira Kazhani - Tirana Post (Portal ''i pavarur'' pranë kryetarit të bashkisë Erion Veliaj...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora