E shtune, 06.06.2020, 02:21 AM (GMT+1)

Editorial » Sidheri

Elvi Sidheri: Armë kimike 3

Kaluan protestat, kaloi sheshi i mbushur me të rinj, kaluan thirrjet shpesh edhe me theks dhe përmbajtje apokaliptike në Facebook, kaloi fjalimi i gjatë demagogjik i kryeministrit (“Laviret e bulevardit” u zëvendësuan me “Derra”) dhe qetësia ra sërish në të bukurin vendin tonë ...

Elvi Sidheri: Armë kimike 2

Ç’më frymëzoi njerëz dhe lexues të nderuar që t’i hyj prapë këtij sporti që më shtyn të shkruaj sërish për një temë kaq të pakëndëshme (për të cilën kurrë nuk do kisha dashur të shkruaj qoftë edhe një fjalë) si armët kimike? Eh, po dihet përse!Siç specialisti i armëve kimike, zoti Paul Walker ...

Elvi Sidheri: Armë kimike!

Nuk jam fare dakort me një frymë dhe konotacion të paktën mendim-ndryshës (se s’dua të mendoj anti-amerikan), që po merr reagimi ndaj hipotezës së armëve kimike siriane që mendohet të sillen në Shqipëri.Kur mendoj për Amerikën dhe sidomos për politikën  ...

Elvi Sidheri: Përshpirtje otomaniste që marrin jetë jo vetëm për Halloween!

Mbrëmë pas muzgut dhe darkës së errët (që si për koinçidencë, neve në gjuhën tonë të bukur shqipe, i themi “darkë”...ashtu siç në anglisht “dark” domethënë pikërisht “errët)...bashkë me fantazma të ndryshme të çdo lloji, njerëzish të vdekur e pakallur me hanxharë majë kresë ...

Elvi Sidheri: Erdo hedh gurin dhe fsheh dorën

E morët vesh ore njerëz që Rexhep Taipi ishte interpretuar gabim?Po se fajin e kishte pasur përkthyesi i tij Bekim Mustafoviç (shqiptar i fortë ky “viçi”)...apo diçka e tillë, sepse të ngratin bashbakan turk, na e paskan keqpërkthyer në Prizren ...

Elvi Sidheri: Një “Nobel” për “armikun e popullit”!

Fushata ndërmediatike dhe mbi të gjitha ndërpopullore anti-Kadare para dhënies së çmimit Nobel në Letërsi, mua vetë më kujtoi qetësisht edhe pa asnjë dyshim të vetëm (“sem duvida nenhuma” që thonë portugezët)... idetë e Daci Bao-ve ...

Elvi Sidheri: Ka tradhëti në futboll?

Një film tipik i realizmit socialist dikur, përmbante ndër të tjera (dhe për këtë gjë kujtohet akoma), një shprehje që mbeti në memorien kolektive shqiptare... ”Këtu ka tradhëti burra”! Ishte një histori me të infiltruar të partisë dhe sigurimit të saj të shtetit, brenda bandave ...

Elvi Sidheri: Përse e vdiqën Sofie Qëndron?

Ndoshta po ose do të shkruaj me nerva, por njëherë të paktën edhe më lejohet o njerëz.Si është puna, përse më djeg miza (gjithmonë sipas shprehjeve të të nderuarit dhe tejet respektuarit popull), apo për çfarë arsye më kanë kërcyer rëndshëm kacabujtë? ...

Elvi Sidheri: Hrushovi me këpucë dhe Edi me fjalë

Kohë më parë të nderuar lexues, duan të thonë dhe të dëshmojnë dëshmitarët e kohës si dhe një numër xhirimesh okulare, se lideri sovjetik me origjinë ukrainase (prandaj Ukraina është shtet i madh, me Krimenë pjesë të saj sot ...

Elvi Sidheri: Nishani vs Ismail Bej Vlora, një duel në diell

Jemi në ditët e para të qeverisë dhe qeverisjes së re dhe shumëçka për të folur apo komentuar s’është se ka.Ndaj edhë gjëja apo evenimenti më kuptimplotë(zbrazur) që më zuri veshi dhe më panë sytë (politikisht) këto ditë, ishte zëvendësimi sa hap e mbyll sytë, me një shpejtësi rrufe ...

Elvi Sidheri: Telenovelat “3”!

E pranoj publikisht që nuk do jem i pari që do të merrem me këtë temë, sepse vetëm këtu tek ZemraShqiptare, jam i treti që do të përpiqem t’a prek së afërmi, sipas këndvështrimit tim këtë fenomen aq të pranishëm në shoqërinë tone...

Elvi Sidheri: Pak shenja nga “opozita 1”!

9 shtator sot, ditë e hënë siç normalisht ndodh kur një legjislaturë normale hyn në funksionin e saj kushtetues.Do mblidhet parlamenti për pak orë, do verifikohen nja 140 mandate, 16 prej tyre do bien direkt të nesërmen për shkak se deputetët ...

Elvi Sidheri: Kombëtarja lufton dhe do të fitojë!

Dje pas një ndeshje të interpretuar sidomos gjatë pjesës së dytë, në mënyrë magjistrale, ekipi ynë kombëtar, pësoi në Slloveni një humbje të pamerituar.Kemi humbur edhe herë tjetër se nuk është kjo hera e parë, por të humbësh pasi ke ekzekutuar shumë korne dhe ke gjuajtur 7 here ...

Elvi Sidheri: Pak “SHQUP” në vend të piperit

Ditë me rëndësi për ndonjë arsye të veçantë do thoni juve lexues?Ditë normale, më e zakonshme sesa speciale do të thoja unë, po të mos qe që edhe sot, si shumë ditë të mëparshme të kësaj periudhës së fundit shqiptare, hapësira jonë politiko-qeverisëse ...

Elvi Sidheri: Ndërhyrje të dënueshme dhe nga kush?

Katrahura me Pallatin e Kulturës-bilardo-lojëra fati (degdisja e kulturës shqiptare në përgjithësi e tillë është, jo vetëm në këto godina të mbetura gjer sot nga regjimi komunist) dhe Kishën e Shën Mërisë së Pazarit në Përmet, siç edhe e parashikova ...

Elvi Sidheri: Përmet dhe Kishë!

Në këto ditë tejet të nxehta verore, kohë kur politikisht nuk kemi më çfarë të flasim e të diskutojmë, pasi një qeveri po vazhdon sa për inerci mandatin e saj (kushtetues) gjer në shtator dhe tjetra pritet të zerë vendet, e uritur për pushtet pas tetë vjetëve opozitë ...

Elvi Sidheri: Të jesh shqiptar në Shqipëri!

Të them të drejtën e të drejtave, merita e këtij shkrimi tim të sotëm, i takon koleges në këtë faqe, Entela Binjaku.Është pikërisht një shkrim i saj i sapo botuar me temë qëndrore popullsinë rome dhe kushtet e saj skandaloze të jetesës krah nesh të tjerëve në vendin tonë, që shërbeu si burim ...

Elvi Sidheri: Plumba në breg të Jonit!

Po kalojmë ditë të nxehta gushti, bën vapë, plazhet janë mbushur me gjindje të etur për ujë të kripur deti dhe rërë të pastër e rreze dielli, por sërish megjithëse më shumë se një muaj ka kaluar nga dita e zgjedhjeve, përsëri mendja si shqiptarë të mire ...

Elvi Sidheri: Realiteti sipas teorisë Lubonjane!

Që gjuha jonë e dashur shqipe ka një gramatikë të vështirë sa edhe një fjalor dhe trashëgimi tejet të pasur, këtë gjë tashmë e dimë të gjithë. Ç’vend zë me ose pa meritë analisti i gjithëpërfshirë dhe kudogjendur e çfarëdo...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora