E marte, 04.08.2020, 09:25 AM (GMT+1)

Plus

Si ka qene qarkullimi monetar ne qytetin ilir

Monedhat në Amantia i kanë gjetur me shumicë pas gërmimeve të para në kodrinën që zë syri i diellit dhe deri më vonë. Por gjetja e tyre është vështirësuar sepse vendasit në 17 vjetët e fundit këtë punë e kanë bërë më tepër të shtyrë nga nevoja dhe ndonjë përfitim i rastit. Lidhur me gjetjet e monedhave...

Afrim Alia, modeli shqiptar ne token e kangureve

Karriera e modelit shqiptar mes suksesit dhe vështirësive. Për Afrim Alinë, një ndër modelet më seriozë, më të vlerësuar dhe të kërkuar në Australinë e largët, çdo moment i jetës është një garë. Një maratonë që nuk ia di fundin asnjëherë, por që i lejon të kuptojë jetën shumë mirë...

Sytë - Keshilla

Sipas studimeve të bëra kohët e fundit nga Shoqata Amerikane e Shëndetësisë, është zbuluar se të moshuarit të cilët kanë disa gjene të caktuara janë më të rrezikuar nga një lloj humbjeje e shikimit, veçanërisht kur janë të kombinuar me faktorë të tjerë si pirja e duhanit dhe mbipesha...

Pse seksi kërkon gjithmonë angazhim nga femrat

Nuk është sekret fakti që femrat janë shpesh faktorë për ndryshimin e një marrëdhënieje. Mënyra se si gjërat funksionojnë ditët e sotme bëjnë që femrat të jenë më pjesëmarrëse se sa partneri i tyre, si në jetën shoqërore, në familje dhe në shtëpi, këto janë shprehje të mbështetjes...

Adoleshentët dhe Seksi

Para një viti, me nxënësit dhe mësuesit e një shkolle të Tiranës organizova një bisedë për problemet e tyre seksuale. Qëllimi ishte të njihja shqetësimet e vajzave dhe djemve lidhur me seksin. Mblodha në mënyrë anonime pyetjet e tyre dhe diskutova me ta...

Lakes in Albania

Lake Scutari (Albanian: Liqeni i Shkodrës), also called Skadar Lake, is a lake on the border of Montenegro with Albania, the largest lake in the Balkan Peninsula. It is named after the city Shkodra in northern Albania (Shkodër in Albanian, Scutari in Italian...

Geography of Albania

Albania has a total area of 28,750 square kilometers. It shares a 287-kilometre border with Serbia and Montenegro to the north, a 151-kilometre border with the Republic of Macedonia to the north and east, and a 282-kilometre border with Greece to the south and southeast. Its coastline is 362...

Pushtues, kultura, udhëheqës dhe tragjedi

Për shkak të pozitës së tij gjeografike bregdeti shqiptar i Adriatikut ka pësuar shumë pushtime, të cilat i kanë dhënë kësaj zone atë trashëgimi të pasur etnike dhe kulturore që shohim sot. Grekët e lashtë, romakët, vandalët, sllavët, turqit, normanët, venedikasit, francezët, italianët dhe gjermanët...

Kane shkruar per Shqiperine

Heroditi rreth 490-425 p.e.r. Historian i greqise se lashte, i quajtur babai i historise. Njihet si autori i pare, i cili ze ne goje emrin e ilireve. Ne vepren e tij gjenden te dhena te rendesishme edhe per pellazget...

Matilda Micini, dua të bëhem mit, si Merlin Monro

19 vjeçarja Matilda Micini dëshiron që të jetë shumë e suksesshme në fusha të ndryshme të artit, si modele, aktore etje. Ajo thotë se e kam një pikë referimi që ka arritur të jetë shumë e famshme, jo vetëm në të gjallë, por edhe e vdekur dhe kjo është Miti i pazëvendësueshëm deri më sot, Merlin Monro. Micini tregon për revistën “Spekter” se do të...

Hueyda El Saied, ja çdo të thotë të vishesh Cavalli dhe D&G

Show girl, Hueyda El Saied jo vetëm e suksesshme në fusha të ndryshme të artit që ka provuar: si balet, këngë, prezantim, shkrimtare…., por edhe mjaft e paraqitshme dhe e veshur me shumë shije dhe elegancë.  Të gjithë mund të jenë kureshtar se kush stilon veshjet e saj… plot sharm dhe me një stil unik, por në shumicën e rasteve Hueyda thotë se i ideon vetë...

Luana Vjollca emocionet e të shkelurit në “Fashion TV''

Është vetëm 15 vjeç, por mosha për modelen Luana Vjollca nuk është aspak një pengesë. E zgjedhur nga agjensia prestigjoze e modës “Elite Model Look” ajo do të jetë edhe imazhi i sfilatës së Joni Peçit e cila do të organizohet në Paris dhe ku do të prezantohet në kanalin “Fashion Tv”. Por jo vetëm kaq, Luana është zgjedhur të jetë...

Ngjyra e 2008-s

Sipas kërkuesve të stilit dhe tendencave më të fundit, do të bëhet një modë dhe tashme është një fenomen në rritje prej disa vitesh, i përforcuar edhe nga filmi “Maria Antonietta” me regji te Sofia Coppolas...

Për një look perfekt

Estetistët japin këshillat e tyre si të përgatisim fytyrën, si të zgjedhim një krem pudër ideale në përputhje me moshën, ngjyrën e përshtatshme dhe si ta aplikojmë për të përftuar një rezultat perfekt...

Sa e vështirë të çmendesh për dashurinë...!

Djemtë tanë e kanë pak të vështirë të ekspozojnë forma publike të pasionit. Por shembujt nuk mungojnë, që nga gjestet e vogla e të ëmbla të dashurisë deri tek marrëzitë esktreme. A keni parë ndonjëherë në rrugët e Tiranës një djalë me një buqetë të madhe lulesh në duar që rend? ...

Model - Linja e re e xhinseve në Paris nga një model shqiptar

Ish futbollist, artist në shpirt, por mbi të gjitha tepër i apasionuar mbas modës dhe pasarelave Olsi Stromi nuk ndalet përpara asgjëje. Ai është i vetmi model shqiptar ( pas Fatjon Pustinës) që pritet të shkojë në Milano. Model në agjensinë prestigjoze “Rikardo Gajli” ai është zgjedhur nga kjo agjensi si përfajqësuesi i imazhit të saj mashkullor...

Shqiponja simbol i sterlashte i identitetit kombetar te shqiptareve

Ka dy qendrime per lidhjet e simbolit te shqiponjes me shqiptaret. Nje pale, kryesisht gjuhetare, mendojne se nuk ka asnje lidhje midis shqiptareve dhe shqiponjes se tyre te flamurit. Sipas tyre fjalet "shqiptar" dhe "Shqiperi" vijne nga ndajfolja "shqip" (flas shqip) dhe kjo prej latinishtes excipit-excipere, qe do te thote flas qarte, kuptueshem. Nje pale tjeter, kryesisht historiane, argumentojne se...

Borizani partizan qe u vra nga shoket

Ne ish-qendren e pare administrative te Mirdites, ne Shpal te komunes se Oroshit, teksa devijon per ne luginen e Repsit, te del perpara nje koder me pamje mjaft piktoreske, ne majen e se ciles ndodhen banesat e fisit Kola. Per inerci te 50 viteve diktature, edhe sot mban emrin “Kodra e kulakut” qe banoreve te zones u kujton kalvarin e dhimbjeve dhe shume histori. Kalvari fillon gjate diteve te...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora