E enjte, 02.07.2020, 11:32 AM (GMT+1)

Plus » Historia

Shqiptarët, në historinë mijëvjeçare

Pellazgët parahelenë, Homeri, Hesiadi, Hekati i Miletit, Hero do ti, njohin mirë pellazgët, katër shekujt e errët parahelenë. Grekët kanë njohur qytetërimin nga fundi i shekullit VII para Krishtit. Sipas Herodotit, Jonianët ishin...

Një studiues korçar përmes Mirditës në dimrin e 1930-s

Duke vijuar me reportazhet e “Discovery”, menduam të vijmë para lexuesit me një udhëpërshkrim të para 80 viteve të një studiuesi të njohur korçar që u prin viseve të Veriut dy antropologëve amerikanë, burrë e grua. Kalon malësinë...

Skënderbeu duhet ri-interpretuar

“Arbëria Venedikase”, një libër, i cili ka zënë  vend menjëherë në bibliotekat shqiptare. Një punë juaja cilësore është ndjekur nga një përkthim i mrekullueshëm ka bërë që auditori shqiptar, t’ju vlerësojë maksimalisht. E keni parandjerë këtë reagim?...

Kujtime nga Lufta e Drenicës në Vitin 1945

Me prishjen e marrëveshjes  (1943) në mes partisë Komuniste Shqipëtare dhe partive Dernokratike, në Mukje, delegatët 12 me 12 patën pru vendim që Kosova t'i bashkohet nënës Shqipëri, këtë marrëveshje e prishën komunistët, ngase këtë parti e drejtonte Milladin Popoviçi e...

Ismail Qemali firmosi ardhjen e Princ Vidit në Shqipëri

Plotë 11 muaj pas 28 Nëntorit 1912, i ndodhur nën presionin e qeverisjes së sforcuar e inaktive, që njihet vetëm për ngritjen e flamurit në Vlorë dhe shpalljen e Pavarësisë, për vetë kushtet ku ndodhej Shqipëria pas daljes nga "zinxhirët" e pushtimit turk, kryeministri Ismail Qemali, detyrohet të...

Dosja e zezë e Greqisë, 1912-2007

Ja ç'shkruan Faik Konica në vitin 1940 për "bëmat" e dhespotit grek me emrin Thanas: "Në gjysmën e dytë të shekullit të katërmbëdhjetë, Janinën e qeveriste një princ bizantin (ose një despot, siç e kishte titullin zyrtar) i quajtur Thanas. Këtij...

Afrika e Jugut, ka futur Shqipërinë në Lidhjen e Kombeve në vitin 1921

Tre ditë më parë, në një speciale të transmetuar në një nga mediat shqiptare, shkrimtari dhe studiuesi komplementar Nasho Jorgaqi, i angazhuar si potencial në debatin për rishkrimin e historisë së Shqipërisë, deklaroi: "Noli ka futur Shqipërinë në Lidhjen e Kombeve, në vitin 1921"...

Kush na ka qeverisur këta 100 vjet

Ato ditë që Bamir Topi ulej në Poltronën Presidenciale, në njërën prej shumë analizave që mbushën gazetat, shkruhej për të, duke e cilësuar si të pestin President të Shqipërisë. I bie telefonit të shkrojtësit, mik i imi dhe i them se e kish gabim, pasi Topi ishte i gjashti, se edhe Zogu kishte qenë...

Ciganët, historia e shpirtrave të lirë që prekën Shqipërinë

Që nga vitet e fëmijërisë më ka tërhequr jeta e shpenguar, e lirë dhe disi më e veçantë nga komunitetet e tjera, ajo e një komuniteti mjaft interesant, e ciganëve. Në krahinën time, në Myzeqe, i quajnë edhe arixhinj, sepse, sipas banorëve të kësaj treve, ata merren me zbutjen e arinjve. Kjo nuk...

Si ka qene qarkullimi monetar ne qytetin ilir

Monedhat në Amantia i kanë gjetur me shumicë pas gërmimeve të para në kodrinën që zë syri i diellit dhe deri më vonë. Por gjetja e tyre është vështirësuar sepse vendasit në 17 vjetët e fundit këtë punë e kanë bërë më tepër të shtyrë nga nevoja dhe ndonjë përfitim i rastit. Lidhur me gjetjet e monedhave...

Pushtues, kultura, udhëheqës dhe tragjedi

Për shkak të pozitës së tij gjeografike bregdeti shqiptar i Adriatikut ka pësuar shumë pushtime, të cilat i kanë dhënë kësaj zone atë trashëgimi të pasur etnike dhe kulturore që shohim sot. Grekët e lashtë, romakët, vandalët, sllavët, turqit, normanët, venedikasit, francezët, italianët dhe gjermanët...

Kane shkruar per Shqiperine

Heroditi rreth 490-425 p.e.r. Historian i greqise se lashte, i quajtur babai i historise. Njihet si autori i pare, i cili ze ne goje emrin e ilireve. Ne vepren e tij gjenden te dhena te rendesishme edhe per pellazget...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora