E shtune, 27.02.2021, 10:42 PM (GMT)

Lajme

Zemra Shqiptare: Gëzuar 2016!

Sot mbyllet viti 2015! Me këtë rast redaksia e “Zemrës Shqiptare” përcjell urimet më të mira për të gjithë lexuesit dhe artikullshkruesit e saj.Gjatë këtij viti në redaksinë e “ZSH” kanë ardhur me mijra shkrime që kanë mbuluar thuajse të gjitha fushat e aktivitetit kombëtar...

Kristjan Dukaj: Pakicat në Mal të Zi nuk duan getoizim

Politologu dhe analisti shqiptar nga Mali i Zi, Kristjan Dukaj për televizionin shtetëror të Malit të Zi (RTCG) i ftuar në emisionin “Mostovi”, foli për librin e tij të ri “Pakicat në Mal të Zi dhe mekanizmat ekzistues për mbrojtjen e tyre”, ku theksoi që pakicat në Mal të Zi nuk duan getoizim por integrim me identitet të vetë...

Ramush Haradinaj: Arbën Xhaferi mbetet udhërrëfyes i brezave!

Arbën Xhaferi u lind 73 vite më parë.Gjithë jetën ia dedikoi të drejtave të ligjshme të popullit tonë.Veprimtar, atdhetar dhe politikan, që dëshmoi se identiteti ynë, e drejta jonë, janë para çdo interesi tjetër.Ai mbetet udhërrëfyes i brezave!...

Nebil Çika: Çnderimi i Skraparit!

Shpallja "Qyetar Nderi" nga bashkia Skrapar i xhelatit komunist Spartak Braho eshte fyerje per viktimat e komunizmit dhe cnderim per cdo qytetar normal te kesaj bashkie. Skrapari ka nxjerre ne histori burra te shquar te cilet poshtrohen sot zyrtarisht  duke pasur te njejtin titull me kete llum te shoqerise. Pres reagim publik nga cdo skrapali ...

Frashër Demaj: Biznesmenët shqiptarë nga diaspora duhet të investojnë në Kosovë

Biznesmenët shqiptarë nga diaspora dhe jo vetëm duhet të investojnë në Kosovë sepse:Zhvillojnë biznesin dhe rrisin kapitalin e tyre (shteti duhet t’i liroj investitorët nga taksat për kohë të caktuar, varësisht nga numri i vendeve të punës);Krijohen vende pune dhe punësohen të rinjtë në Kosovë;Rritet standardi dhe mirëqenia...

Abuzojnë me foton e tij, reagon shkrimtari i njohur, Kristaq Turtulli

Të nderuar kudo që ndodheni nuk është as e ndershme dhe as morale:edhe sot më datën 12, 1 2021  ky person me emrin Kristo Muzaka botoi një shkrim në gazetën SOT me foton time.Gjeopolitikë në  kohë  pandemie dhe lufta  për vaksinim ndaj covid 19.Emri im është Kristaq Turtulli, shkrimtar, autor i mbi 30 librave...

Isa Mustafa: Vranë Enver Malokun, por jo veprën e tij të madhe

Në 22 vjetorin e vrasjes së veprimtarit Enver Maloku, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa përkujton:“Në natën e acartë të 11 janarit 1999, tinëzisht ia ndalën punën dhe angazhimin Zërit të Lirisë, Enver Malokut. Ata që nuk e deshtën çlirimin e Kosovës, vranë veprimtarin Enver Maloku, por asnjëherë nuk e vranë...

Këngëtari i mirënjohur, Selami Kolonja: Edhe unë jam Çam!

Çamëria një plagë shqipëtare, një brengë e rënduar, një mall i pashuar, një poezi e pambaruar, një këngë e pakënduar!Do ishim bosh në shpirt pa ngritur çështjet institucionalisht për këtë kauzë  të shenjtë dhe të shtrenjtë kombëtare...

Zenel Çeliku: Maraton Albania sfidon Covid 19

Shoqata e njohur Maraton Albania e cila rreth saj ka ofruar shume vrapues te moshave te ndryshme, para dy ditesh organizoi nje event shume te bukur sebashku me anetaret e saj. Ishte Kryetari I saj Dash Çali I cili beri hapjen e kesaj ceremonie qe kishte per qellim evidentimin e 21 maratonave brenda dhe jashte vendit...

Halil Ahmeti: Ali Ibër Nezaj i Lidhjes së Prizrenit kthehet në Tropojë

Të hënën, më 12 tetor 2020, isha në Tropojë, në qytetin e Bajram Currit, së bashku me një grup miqësh të Shoqatës “Drini”, Gjakovë-Shkodër, se shkuam për Tpame për të ndjerin Hysni Hoxha i Bytyçit, vllau i ing. Skënder Hoxhës, pasi ku për 16 vite ka dhënë kontribute të çmuara për shoqatën tone, për...

Arrestohen tetë persona në Maqedoni, dyshohen për terrorizëm

Me urdhër të Gjykatës Themelore Penale në Shkup, policia ka kryer bastisje në tetë lokacione, pesë në Kumanovë dhe tre në Shkup, nga ku janë arrestuar tetë persona.Sektori për shpërbërjen e krimit të organizuar dhe serioz me datë 27.12.2020 deri tek Prokuroria Publike për Ndjekje të Krimit të ...

Urim i Shoqatës "Trojet e Arbrit " me rastin e festës së Krishtlindjeve

Shoqata e intelektualve shqiptar "Trojet e Arbrit" me rastin e festës së Krishtlindjeve uron të gjithë shqiptarët katolik anë e kënd trojeve shqiptare dhe nga diaspora e madhe atdhetare festën e Krishtlindjes.Urojmë që kjo festë të ju gjejë të bashkuar dhe të kaloni sa më mirë e  mbarë qoftë në familjet tuaja në Shqipëri...

Ndue Dedaj: Uji në Lufaj, një çast historik

Marianne Graf është atje ku nuk janë të tjerët.E pandalshme dhe e gjendshme kudo në male ku ka njerëz që duhen mbështetur.Bën për njerëzit atë që nuk e bën tjetërkush.Ja, si këtë mrekullinë e nxjerrjes së ujit në fshatin e largët Lufaj, buzë ...

Përurohet në Tiranë portali informativ ''Arumun.Com''

Ditën e martë, më 1.12.2020 në mjediset e „Qendrës Rinore” të Tiranës në prani të drejtuesit të të Përfaqësisë Diplomatike të Rumanisë në vendin tonë SH. T. Ambasador Mircea Perpelea, kryetarit të Ligës së Arumunëve të Shqipërisë z. Ilia Gjoka, ish studentëve në institucionet...

Kryeministri Hoti: Istogut sot po i kthehet djali i zgjedhur

Kërkesa e kahmotshme e shqiptarëve të Kosovës për mëvetësi u legalizua pikërisht nga LDK-ja dhe kryetari i saj i parë, dr. Ibrahim Rugova. Lidhja me botën perëndimore, me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe me vendet e tjera të NATO-s rezultoi vendimtare për shpëtimin e popullit të Kosovës nga...

Reagim i Shoqatës "Trojet e Arbrit"

Reagim i Shoqatës "Trojet e Arbrit" lidhur me deklaratat skandaloze të zv.ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit Halil Matoshi ku e denigron heroin kombëtar Gjergj Kastriotin-SkënderbeunShoqata "Trojet e Arbrit" si financuese e projektit kombëtar të Monumentit të Gjergj Kastriotit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora