E hene, 24.02.2020, 04:36 AM (GMT)

Editorial

Ilir Dardani: Pergjigje kryezeros Selim Hasanaj

E bardha eshte ngjyre tipike engjellore dhe nuk ka nevoje t’i thuash e bardhe. Eshte e zeza qe me shqeteson mua, prandaj fjalen time e them kundra te zezes, pjese e se ciles je edhe ti. Ne Shqiperi, Kosove dhe kudo ku jane shqiptaret...

Titan Tivari: Cilat janë "pesë" Shqipëritë

Përfshin trojet e Ilirëve dhe kufijtë e Ilirisë, duke filluar nga Istra e Sllovenia, në perëndim, deri në kufijtë e Rumanisë, në lindje dhe nga brigjet e lumenjve Sava e Danub në veri, e deri në More (Peloponez), në jug, si dhe nga brigjet...

Xhihadi islamik në Shqipëri

Emisioni investigativ i NEWS 24, “Xhungël”, në pjesën e tretë për Xhihadin Islamik Egjiptian solli dëshmi dhe fakte që hodhën dritë mbi operacionin e shërbimeve sekrete amerikane (CIA), egjiptiane (Mukhabarati) dhe shqiptare...

Krenar Gashi: Grupet e armatosura kosovare në hije

“Ne nuk luftojmë për bashkim kombëtar. Qëllimi ynë është mbrojtja e integritetit territorial të Kosovës, nëse ky integritet rrezikohet”, - thotë Arbëri, një burrë në të tridhjetat, ndërkohe që pi kafe në një lokal të stilit të vjetër në...

Ekskluzive: Agim Gashi - O Atdheu im

Ky album është incizuar në Studion e Musa Tolajt më 1992 dhe për redaktor kishte kompozitorin Mehdi Bajrin, ndërsa  producent i kasetës ishte Sali Agushi. Për shkak se autori u detyrua të emigrojë, këtë album e boton...

Miliona dollarë për të marrë Komunitetin Mysliman

Disa elementë radikalë islamë, të mbështetur me miliona dollarë nga shoqata dhe fondacione arabo-islamike tentuan të marrin nën kontroll drejtimin e Komunitetit Mysliman Shqiptarë. Kjo tentativë e dështuar në fillimin e vitit 1998...

Kadri Mani: Letër e hapur shokut Reshat Sahitajt...

Konflikti im me shokun socialist, Reshat Sahitajn, daton që nga viti 2002, kur e pata botuar dhe reklamuar librin Dr. Ibrahim Rugova Triumfoi në Kosovë dhe në Hagë!! Këtu pati marrë në thua shoku socialist Reshat Sahitaj...

Kadri Mani: Polemikë me Qosen dhe lekejtë e tij!

Edhe te intervista e Qosjes dhënë për "Zërin e Amerikës", Qosja tani i tërbuar nga humbjet e veta dhe nga sukseset kolosale të Dr. Ibrahim Rugovës dhe të Dr. Sali Berishës, han në dhëmbë e qet vickla prej mushkës xanxare...

Mërgim Korça: Shqiptarja gjigante e kohëve tona

Kudo që të shkosh nëpër botë, e ngado që të kthesh sytë, nëpër shtete e kombe të vegjël a të mëdhenj qofshin, nga secili komb do të dëgjosh të flitet me krenari për bashkë-kombësit e tyre “ të lavdishëm “. E kjo ndjenjë ...

Ekskluzive: Agim Gashi - Me grykë pushke këndon Kosova

Të nderuar miq, www.zemrashqiptare.net, në ditët në vazhdim do të publikojë albumet e rapsodit të popullit Agim Gashi, njeriut qe thuri mijëra vargje dhe i këndoi me zemër për figurat më të shquara shqiptare. Në vargjet...

Kadri Mani: Ditari i Jetes 2008

Zgjimi në orën 6: e kam për detyrë ta ndez shporetin dhe të shkoj në furrën e hasjanëve “KOSOVA”, që të blej bukë të mbetur! Buka e ftoftë ka qenë 10 centi dhe është bërë 20 centi, nuk e blejmë të nxehtën 45 centi!...

Xhihadi ne shqip, zbulohet faqja e internetit

Kenge per luften e shenjte, foto te terroristeve dhe materiale mirefilli te lidhura me terrorizmin, te gjitha ne shqip. Kush fshihet pas ketyre mesazheve ekstreme dhe te panjohura me pare per Shqiperine? Mes dhjetera faqeve islame...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese