E diele, 02.10.2022, 08:49 PM (GMT+1)

Edlira Gjoni: Ata që mohojnë Skënderbeun

Skënderbeu mit apo jo? Ekzistoi ndonjëherë? I luftoi turqit? Apo ishte sllav që e kishte sjellë era në Shqipëri? Debat interesant. E bëhet më shumë i tillë sepse bazohet mbi hamendësime...

Eksperimentet që u kryen me urdhër të Hitlerit

Ne të gjithë kemi në mendje një imazh të rolit të shkencëtarëve në Gjermaninë naziste: të këqij, figura të fshehta laboratori, të cilët e kalonin kohën duke kryer eksperimente të tmerrshme dhe më së...

10 falimentimet më të mëdha të bankave në histori

Imagjinoni një sekuencë të filmit “Titanic”, ku edhe pse është e qartë se anija gjigande do mbytet, procesi duket se zgjat një jetë të tërë. Pas shtatë orësh tragjedie, ju duhet të shihni një tragjedi...

Shteti dardan 2400 vjet më parë

Kultura ilire është formuar në këtë truall në bazë të kulturave më të vjetra parailire. Gjatë kësaj periudhe në Ballkanin Qendror, në Dardani, është krijuar një njësi etnografike që ka...

Sokrat Habilaj: A nuk i vrasim poetët kështu?

Thuajse dyzetë vite më parë, kur Sidni Polak, (Sydney Pollack) realizonte një nga filmat më të mirë të tij dhe jo vetëm të tij, “A nuk i vrasin edhe kuajt kështu?”, Shqipëria ishte në kulmin e vrasjeve...

Në Shqipëri ka 638 xhami dhe 1119 kisha

Deri më sot nuk ka pasur një bilanc zyrtar sesa është numri i objekteve të kultit në Shqipëri. Por së fundmi janë komunitetet fetare ato që komunikojnë numrin e ndërtesave të tyre. Në Shqipëri ndodhen 638 xhami dhe 1119 kisha...

12.701 medaljet e fituara në 28-të Lojëra Olimpike

Stërvitja, mundi, djersa dhe kurorëzimi i një triumfi në lojërat më prestigjioze në botë, ato Olimpike, përfundon në një monedhë të florinjtë të cilën miliona sportistë e kanë ëndërruar dhe mijëra të tjerë e kanë fituar...

2 mijë lekë është një ditë burgu

Për të llogaritur se sa do të vuajnë dënimin ata që nuk e kanë paguar gjobën e dhënë nga gjykata, atëherë duhet që të dinë se sa është një ditë burg. Sipas Kodit të Procedurës Penale, një ditë burgu është e barabartë me 2 mijë lekë...

100 gratë më seksi të vitit 2008

E kanë cilësuar si Angelina Jolie e re dhe me një të ardhme premtuese në Hollivud. Mund të thuhet pa frikë se është viti i Megan Fox, e cila është zgjedhur si femra më seksi nga revista e famshme "FHM". Ajo gjitahshtu...

Edlira Gjoni: Stop dhunës ndaj grave

Tri femra ishin viktima të dhunës ose të vrasjes brenda kësaj jave. Fatkeqësitë në emër të marrëzisë duket se nuk kanë fund në Shqipëri. Pas vulave të zeza që solli në tetë vjet martesë nga Librazhdi një 24-vjeçare, dy të...

Ismail Qemali: Shpall Shqipërinë të pamvarur!

Oh! Sa të lumtur që e ndiej vehten sot, që shoh, këtu në Vlorë, kaqë burra Shqipëtarë të mbledhur tok, tuke pritur me kureshti e padurim përfundimin e kësaj mbledhjeje historike, për fatin e Atdheut tonë të dashur. Plot me...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora