E merkure, 08.02.2023, 10:15 AM (GMT)

Kulturë

Bashkim Saliasi: Amanet!

E marte, 24.01.2023, 06:00 PM


Bashkim Saliasi

AMANET!

Vjeshtë e tretë, mali në zi,

u përlot qielli, toka u nxi.

Hëna humbi mbi re,

zogu u struk në fole.

***

Një yll u dogj në zjarr,

mali heshti s’kishin fjalë.

Toka u bë baltë, qielli xhurroi,

zogu këngën e harroi.

***

Ylberi mbi mal doli,

një amanet lisit i përcolli,

Dhe me ty fushë kam një fjalë,

zogun tim ma mbani pranë.

Dhjetor 2022(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora