E enjte, 30.03.2023, 02:54 AM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Arbërori (Shqiptari) i lashtë dhe Shqiponja me krahët e saj madhështore

E merkure, 20.10.2021, 07:00 PM


Arbërori (Shqiptari) i lashtë dhe Shqiponja me krahët e saj madhështore

Nga Gjon Keka

Përshkrim sipas udhëpërshkruesve gjerman:

"Rruga e ngushtë të çonte përgjatë lartësive të pjerrëta.

Nën këmbët tona shtriheshin vendbanimet e njerëzve dhe nga larg ujërat e përjetshëm të Adriatikut blu na përshëndetën.

Drunjët e vetëm dhe gjelbërimi gjallëronin muret e zhveshura të malit dhe në kënaqësinë e ftohtë dimërore Shqiponja hapi në mënyrë madhështore krahët e saj.

Rruga tani çonte teposhtë për orë të tëra, dhe para se të errësohej arritëm në një kasolle gjysmë të rrënuar që supozonim të na jepte strehë gjatë natës. Banori i tij i vetëm, ishte një arbëror(shqiptar) i lashtë, na mirëpriti dhe na lejoi të marrim pjesë në kohën e tij të thjeshtë.

Nuk u penduam aspak që trokitëm këtu sepse ai na dha shumë mesazhe e tregime(historike) të rëndësishme. [...]Para agimit i thamë lamtumirë plakut, e falënderuam për mikpritjen ,mesazhet dhe tregimet e vlefshme të tij.

Ky fragment është nxjerrë nga ditari i vitit 1917 i udhpërshkruesve gjerman në trojet tona.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Mesjeta – epoka e artë e Skënderbeut dëshmon lidhjen me antikitetin Gjon Keka: Gravurë e rrallë e Gjergj Kastriotit, 1507 Gjon Keka: Hartë e rrallë me emrin e kryeheroit tonë Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Ja se si janë shkruar e folur më parë ditët e javës, numrat dhe shumë fjalë të tjera shqipe Gjon Keka: Nxjerrja e dokumenteve historike nga arkivat dhe bibliotekat e shteteve europiane Gjon Keka: Gjergj Kastrioti apologjet i parë i mbrojtjes së prejardhjes së tij iliro-arbërore Gjon Keka: Ideali dhe Patriotizmi - Gjergj Kastrioti shembull i përhershëm për brezat Gjon Keka: Gjergj Kastrioti - busulla e orientimit dhe Tempulli i bashkimit të kombit Gjon Keka: Simbolet që përdori principata e Kastriotëve Gjon Keka: Skënderbeu dhe historia e tij si një Akademi Gjon Keka: Leo Freundlich miku i madh i kombit tonë Gjon Keka: Vula e vogël apo sekrete e Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Gjergj Kastrioti ynë - Hero dhe mbret i pavdekshëm i Arbërisë europiane Gjon Keka: Humanistët e famshëm arbërorë Gjon Keka: Historia e Gjergj Kastriotit është nga më të rëndësishmet që kemi si komb Gjon Keka: Si e mori emrin apo titullin ''Skënderbe'', Gjergj Kastrioti ynë Gjon Keka: Tri kurorat e Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Gjergj Kastrioti i vetmi burrë-shteti që e bëri me famë Arbërinë e tij Gjon Keka: Nuk bëhet e shkruhet historia nga shpella apo rehatia e kolltukut Gjon Keka: Gjergj Kastrioti ka folur dhe shkruar gjuhën iliro-arbërore

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora