E marte, 19.10.2021, 10:08 PM (GMT+1)

Mendime

Ramush Haradinaj: Të pavërtetat për gazin amerikan

E premte, 08.10.2021, 06:13 PM


Të pavërtetat për gazin amerikan

Nga Ramush Haradinaj

Është për keqardhje se si po provohet të devijohet çështja e gazsjellësit amerikan, duke u thënë të pavërteta për të. Pohimet se Fondi prej 200 milionë dollarësh i MCC nuk ka qenë i specifikuar për gazin dhe diversifikimin e energjisë, është krejtësisht i pavërtetë.

Ka pothuajse tri vjet ç’prej se ka filluar ky projekt dhe janë bërë të gjitha përgatitjet për fillimin e realizimit të tij. Janë bërë dy studime fizibiliteti që janë financuar me miliona dollarë të taksapaguesve amerikanë.

Pikërisht tani kur jemi në fazën e finalizimit të këtij projekti dhe në prag të skadimit të afatit për aprovim të vendosur nga MCC dhe SHBA, Qeveria e Kosovës ka vendosur pezullimin e tij, madje duke e cilësuar gazsjellësin amerikan si gaz rus.

Prandaj unë sot, i mbështetur nga Grupi Parlamentar i AAK-së, i kam dorëzuar Kuvendit një kërkesë për debat parlamentar, për të diskutuar hapur e me argumenta për këtë çështje tejet të rëndësishme për Kosovën dhe partneritetin me SHBA.

Çështja e gazit amerikan nuk mund as të mjegullohet e as të spostohet me të pavërteta.(Vota: 2 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Fritz Radovani: At Pjeter Meshkalla ka thane... Refik Hasani: Takimet e dy qeverive, do të duhej të jenë në të mirë edhe për shqiptarët jashtë këtyre dy shteteve Nikoleta Kovaçi: 12 nga qindra arsyet nga te cilat duhej te ikte Ard Veliu Driton Gashi: Apel për reagim masiv ndaj filmit antishqiptar dhe denigrues Afrim Caka: 'Terror i fundamentalizmit islam në Durrës' Adil Fetahu: 'Regnum'' - broshurë e propagandës ruso-serbe kundër Kosovës Fritz Radovani: Robert Elsie - Dua të prehem në Shqipëri! Florim Zeqa: SHHK “Sali Çekaj”, nderi dhe krenaria e kombit shqiptar! Hava Orana Xhukolli: Intervistë me publicistin dhe veprimtarin, Idriz Zeqiraj Reshat Nexhipi: “Shqiponjën” nuk e mposhti dot “ Luanesha” Aurel Dasareti: Armiq të Shqipërisë, mos mendoni se heshtja jonë është dobësi Adil Fetahu: Kfori ta rikthejë Zonën e Sigurisë përgjatë kufirit të Kosovës me Serbinë Fritz Radovani: Disa pikpamje të At Meshkallës Kastriot Myftaraj: Marrëveshje në logjikën e pavarësisë së Kosovës si etiketë e ngjitur mbi statusin e provincës së Serbisë Enver Bytyçi: Të dekorosh me nderime Rexhep Qosen, si të nderosh Dobrica Qosiq! Zenel Çeliku: Triumfi i Berishës apo dështimi i Bashës ??? Eshref Ymeri: Mashtrimi i radhës i hipokritit Rama Skender Jashari: Qasja Shqiptare dhe rajonale ndaj ndikimit rus dhe hegjemonisë serbe Florim Zeqa: Rezistenca aktive paqësore e përmasave vetëflijuese! Adil Fetahu: Serbizimi i Universitetit të Prishtinës (1990-1998)

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora