E shtune, 25.03.2023, 05:36 PM (GMT)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Telegrami i ekzekutimit të Prek Calit

E shtune, 01.05.2021, 06:01 PM


Telegrami i ekzekutimit të Prek Calit

Nga Kastriot Dervishi

Ekzekutimi i Prek Calit dhe personave të tjerë, ndër të cilët më i njohuri është Dom Ndre Zadeja, është kryer më 25.3.1945 nga forcat e Brigadës së 2-të të Mbrojtjes së Popullit. Emrat dalin nga një korrespondencë e Shefqet Peçit (komandant i Korparmatës së 3-të) dhe Enver Hoxhës (komandant i përgjithshëm).

Lista e të ekzekutuarve:

1-Prek Cali, 70 vjeç

2-Ded Lulash Smaili (Lukshi), 70 vjeç

3-Dom Ndre Zadeja, nga Shkodra, banues në Sheldi, 52 vjeç

4-Arif Selman Hyseni, 60 vjeç, ish kryetar i këshillit Vukatanë

5-Ndrec Lekë Loka, 60 vjeç

6-Nok Nik Bardhoku, 26 vjeç, ish partizan nga Gradeci.

7-Luigj Gjeto Kastrati, 21 vjeç, nga Shkodra, ish sekretar i komunes

8-Gjok Nik Luli, 65 vjeç, anëtar i këshillit Malkolaj

9-Dul Bajram Muça, 65 vjeç

10-Tomë Lekë Daka, 47 vjeç, nga Vupalaj

11-Mark Luc Gjoni, 55 vjeç, anëtar i këshillit Vukpalaj

12-Maliq Bajram Muça, 31 vjeç, ish sekretar i komunës Malkolaj

13-Pjetër Ded Gjedoshi (Maloci) 45 vjeç, nga Shkreli, banues në Trush

14-Gjokë Nikollë Vata, 45 vjeç(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Agron Tufa: Dy kalorës të vrerosur për “erzin” e vrasëses Diana Çuli Agron Tufa: Dy oficerët e Sigurimit të Shtetit që na garantojnë Vetingun! Agron Tufa: Plani hakmarrës i Gramoz Ruçit kundër atyre që rrëzuan shtatoret e Enver Hoxhës Nebil Çika: Denimi per krime kunder njerëzimit dhe lirimi i tyre pas rikthimit në pushtet te komunistëve Romeo Gurakuqi: Ish-Presidenti (Bujar Nishani), gënjeshtar djallëzor Agron Tufa: Mbi triumfin e kompleksit edipal të pushtetit të rilindjes Agron Tufa: Ish Spiuni i Sigurimit Albert Dervishi në krye të policisë së shtetit Agron Tufa: Spiuni i mirë Nasho Jorgaqi Agron Tufa: Kakademikët - ''Në anën e duhur të historisë'' Kastriot Dervishi: Shoku Enver Hoxha ka porositur Agron Tufa: Sërish për kriminelin sadist Lek Imeraj (Ymeri) Agron Tufa: Spartak Braho jepte dënime dhe kundër ligjeve të kohës Agron Tufa: Nasho Jorgaqi nga spiuni ''Dragoi'' në agjent rekrutues e ndërlidhës! Agron Tufa: Nasho Jorgaqi - Spiuni i Sigurimit të Shtetit me pseudonimin ''Dragoi'' Agron Tufa: Shkëlqimi verbues i ''cigares'' dhe qefini i tymit të tij Kastriot Dervishi: Vrasja e të rinjve korçarë dhe kolonjarë në kufi më 23 gusht 1990 Agron Tufa: Listë e shkurtër e ish sigurimit enverist, sot shefa të lartë institucionesh 1965/Sigurimi: “Martin Camajn e duan amerikanët, ta përbaltim sikur është bashkëpunëtor i Sigurimit” Kastriot Dervishi: Sigurimi as nuk e dinte ku jetonte Martin Camaj Agron Tufa: Mbi thelbin pisanjos e gjëmëzi të ish oficerit të Sigurimit, shokut Xhavit Shala

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora