E diele, 05.02.2023, 01:42 AM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti është fjalëkalimi i njohjes së historisë së Arbërisë europiane

E diele, 04.10.2020, 11:17 AM


Ai nuk ishte thjesht vetëm një komandant e strateg i madh, ai ishte gjithashtu një hero, diplomat dhe politikan i madh.

Gjergj Kastrioti ishte betuar në atdheun e tij, që Atdheut të tij t’ia kthente dinjitetin, identitetin dhe themelet e tij iliro-arbërore europiane.

Arbëria nuk donte të njihte asnjë Mbret tjetër kombëtar përveç Gjergj Kastriotit i cili veproi e jetoj si një europian e arbëror i madh, që i ka të lidhura rrënjët e zemrës me atdheun dhe identitetin e tij arbëror europian. Në fakt ai ishte jo vetëm mbreti,por edhe fjalëkalimi me anë të së cilës mund ta njohim historinë e Arbërisë dhe identitetin arbëror europian.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Ja pse Gjergj Kastrioti u nderua si një hyjni i Arbërisë dhe Europës Gjon Keka: Ramon d’Ortafa ai që bëri monedhat tregëtare të Shtetit të Arbërit me autorizim të Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Pse Gjergj Kastrioti është kaq i rëndësishëm për ne si komb?! Gjon Keka: Marreveshja e 4 Shtatorit ne Washington eshte ne dobi te rajonit per te ecur perpara ''Nga Ilirët tek Arbërit'' është libri më i ri i Autorit Gjon Keka Gjon Keka: Dokument i panjohur - Gjenealogjia e familjes arbërore të Engjëllorëve Gjon Keka: Dielli dhe yjet simbole të lashta iliro-arbërore europiane Së shpejti... Gjon Keka - ''Nga Ilirët tek Arbërit'' Gjon Keka: Gratë dhe fëmijët arbëror të Prizrenit të marrë pengë si skllevër nga pushtuesi otoman Gjon Keka: Gravurë e panjohur - Froni i Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Gjergj Kastrioti qëndron mbi epokat e ardhshme Gjon Keka: Vepra e tretë e panjohur e Marin Barletit Gjon Keka: Potret i panjohur i Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Si mbollën ideologjinë e tyre pushtuesit barbarë dhe mohimi i themeleve të lashtësisë së iliro-arbërorëve Gjon Keka: Roli i ShBA-së në dialog i rëndësishëm... Gjon Keka: Gjendet një Fjalor shqip-latinisht i panjohur më parë i vitit 1895 Gjon Keka: Një histori e panjohur për Gjergj Kastriotin dhe autoritetin e tij Gjon Keka: Ja se si flitej e shkruhej gjuha arbërore në vitin 1496 Gjon Keka: Sa të ketë emër të Gjergj Kastriotit, emri i Arbërisë nuk do të humbet kurrë Thanas Gjika: Fotaq Andrea, frankofoni shumëdimensional

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora