E shtune, 04.07.2020, 01:24 AM (GMT+1)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Koronavirusi

E merkure, 25.03.2020, 02:01 PM


KORONAVIRUSI

NGA KALOSH ÇELIKU

(Diell me dëllinja mali

te “Parku i Grave”)

Mike, nuk e shaj Parajsën. As, “Xhehnetin”

“Parkun e Grave”, ku e përcillnim Natën.

Dhe, e prisnim Ditën. Diellin, nën dëllinja

Shkaku, se: Marrëzisht, e dua “Xhehnemin”!

Ferrin. E di, Ti. Parashikimin. Nesër, Rilindje:

Burrave, Atdheut. Shqiptarëve. Skënderbeut

Poetë.  Dhe, miq Pene për Ditën e Nesërme?!

Shumë, krijime: Unë, si student. Ti, Poete

Përkrahjes Tënde: Në “Rilindje”. Parajasë.

Nana, pulat: Kur i cofnin në kotec.  Lëmë

Thoshte: Është “Sipka” *. Gripi i pulave?!

Unë, Sot: Jam, një Poet rrebel. I Çmendur

Ti, një kandidate: Në listën parazgjedhore.

Partive Politike. Gjithë jetën, patriotike?!

Ehu! Sot, Nuk dua të jem deputet. Ministër

Posteve politike. Partive Njerka. Arratisë.

Kandidat, me “ Din e Iman”, në “Bit- Pazar”:

Shkupin Historik, Stërgjyshit. Dervish Carës.

“Namazet”, në xhami t’i fal me koronavirus

Trembë popullin, që s’e trembi Lufta e Kosovës

As, ajo e UÇK -ës, në IRJ e Maqedonisë (2001).

Kohë, me armë në dorë vdisnin maleve për Liri

Nuk i trembi “armiku padukshëm”. Pandemia.

Dele të nënkryeme, u futën  në karantinë. Spitale

Dje, Qeveria e IRJM. Sot, Maqedonia e Veriut:

Me siguri, do  t’u nxjerrë Nesër, nga karantina…

1. Grip i pulave

(Raki rrushi pi nën Rrap

përinatë koronavirusit)

Unë , e pi koronavirusin, nën Rrap

Hije. Raki rrushi. Dhe, verëkuqe.

Nuk e dëgjoj Sot, “Doktorvirusin”.

Prandaj, më kot përpiqeni ta shitni

“Virusin” – politik, në karantinë.

“Ilaçe”, që i kam pi Dje, dhe Sot bio

Nga Nana ime e Llagjeve. Çelike:

Poezitë. Rakinë e rrushit, nën Rrap

Dy shtambat me verë të Mikes Di.

Ibrikun e larmë, me Dy çepa Lumi

Sot, e  pi, me koronavirusin “mik”!

Përqafe, kam dy “hajmalia”. Nateditë:

Njërën, të Dervish Nures Llagjeve.

Tjetra, është: E  Skënderbeut përqafe…

(Unë si Poet i shpallë luftë

në fushëbetejë Lirisë)

Qeveria, i shpalli luftë koronavirusit. “Armikut”

Rrezik! Gjendje e jashtëzakonshme. Mospunë.

Unë, si Poet: Sot, i shpalla Luftë me Penë Lirisë.

Gjendjes jashtëzakonshme. Dhe, Shtetrrethimit:

I byllën çerdhet. Shkollat. Universitetet. Teatrot.

Jetën arsimore, kulturore i futën në karantinë

Popullin në burg shtëpiak. Mos dilni në rrugë!

Restorant. As, te “Parku i Grave” me dashnore

Mos fleni me gratë tuaja! Rrini, një metër larg!?

Nëse, vdisni: Jo, si të parët tuaj në luftë maleve

Po, Shtëpi. Burra, që asaj kohe ishte turp. Sot:

Varrëtarë. Kamera televizive u shtinë në varre…

(Arma e vetme patriotike

nën Gunën e Zezë)

Qysh fëmij, Unë kam bartur armë

Edhe, Sotekësaj dite e pyes Veten:

U miqësova me to. Jo, me Poezinë?!

“Hanxhar”, me pika të larme brezi

Babai, ma dhuroi për Dtëlindje?!

Ndoshta, vonë: Dhe, një “nagëntë”

Shkaku, se: Asaj kohe mbeta gjallë.

Babai, m’i dhuroi për Poezi “Erotike”

Vëllai Madh, asajkohe: vetëm libra.

Babai, armë zjarri. Brez pas brezi

Thikën e larme me dy teha në brez.

“Nagëntin”, me fishekë. Një, në gojë

I fshehur nën Gunën e zezë. Qytet.

Tri “kashikara” serbi, xhepa. Struke

Mauzerrin, në Shtëpi. Hatulla. Çati.

Shkollë, e Babait: Dje, ende si fëmi

Kur, në klasë hyja Unë, vetë i Treti:

Thikën e larme. “Nagëntin”, në brez.

Edhe Sot, eci  i armatorur në Shkup

Jo, armët e Babait nën struken e zezë.

Po, armët e mia: Tri “kashikara” rrushi

Penën me Dy tyta, nëpër “Bit - Pazar”:

Dy Shtambaverë të Mikes, nën Rrap…

(Virus kinez

apo rus)

Po. Metoda  e fundit, në Shtet: Nuk do Ligj

Rrregulla. Frikë. Vjedh, veten. Popullin.

Në, një Shtet ish Jugosllav. Neokomunistë

Nanës time, kur pulat i cofnin në kotec.

Thoshte: Cofën nga “sipka”*, në Katund?!

Sot me një frikë, në shtet Neokomunistë

Me virus të gripit normal. Edhe, të Derrit.

Koronavirusin, e shpallur politik?! Unë:

Tinëz, dal te “Parku Grave”. Ik, fatkeqësisë.

“Virus” i rrezikshëm, propgandistik televiziv

Tradicional. Sot, Neokomunist: Tito - Enver.

Pasardhësve tyre, ende  si djemë, komunistë

E shpallin koronavirusin, “Sipkën” e pulave:

“Armik i paduksshëm” Neokomunist shqiptar

Pakrëndësi: A, është: Virus rus. Apo, kinez?!...

(Unë student Katundi

e Ti si Poete rebele)

Mike, nuk dua të shkoj Sot në Parajsë

Thashë, se: E dua Ferrin, marrëzisht!

Ferrin, e kam në këtë Jetë me para

Pse, ta kërkoj në atë jetë, pa lekë?!

E di, Mikja ime.  Sëmundje. Rilindje

Poetë. Libra. Miq Pene, Bibliotekë.

Student, Katundi. Ti, Poete rebele

Te, “Parku i Grave”. Qyqe, dëllinje.

Faleminderit, për vargjet. Netët Poetike

Rilindjes, me poezi erotike nën Rrap…

(Artistët Sot duhet futur

me dhunë në karantinë)

Djali, më paraqitet me telefon xhepi:

Babi, ku je? Qesha. “Parku i Grave”.

Thashë: T’ua përcjell do lule. Puthje

Edhe, pse: Qeveria i ka ndaluar. Shteti

Unë, nuk i trembem “koronavirusit”.

E, dini pse? Gjatë kohë nuk di për grip

Artistët, Sot duhet futur në karantinë!

Djali vjen me maskë në fytyrë. Doreza

Keset, i varë hekurave të portës oborrit.

Pasi ma bën me dije me telefon, erdha.

Dhe, i ka lënë keset e najlonit te porta

Ikë, me makinë nga frika: koronavirusi.

Macet shfrytzojnë rastin, i sulen ushqimit

Nuk i tremben “armikut”. Koronavirusit.

Unë, dalë!. Ato, më e kanë marrë hisen…

(Nuk i trembem Zonjës Vdekje

kur më “shpëton” Qeveria)

I kam, tejkaluar disa vdekje tragjike:

Vdekje klinike, në Voskopojë (2000).

Dhe, Ringjallje. Po, atë ditë në Korçë.

Rrugës në një aksident komunkacioni

Paralajmërova, Luftën 2001 - IRJM -ës:

Ringjalljes dytë, po atë Ditë, në Shkup.

Aksident komunikacioni, “Qafë - Thanë”

Tjetri: Një ditë me shi, në malin Bukoç.

Të parët e mi kaçakë, kur rrokën armët

Kryengritje Shqiptare: Thirrën, maleve!

Dhe, Sot: Nuk i trembem “koronavirusit”

Vdekje, nga e cila më “shpëton” Qeveria…

(Nuk e di kush do më vrasë

Nesër pas shpine)

Babai, iku një ditë Vere me vapë

E vrau, në pabesi pas porte: Liria.

Trimin, që nateditë u turr maleve:

Pushkën, krahut. Fishekët. Bombat.

Burrin, që nuk e vrau dot Robëria?!

Edhe, Nana iku një ditë pas Çuke

E vrau, Pabesia. Shtëpia. Lisi Plak

Midis Livadhi. Arat. Ferrat. Malet.

Nuk e di, kush do më vrasë Mua

Nesër: Librat. Pena. Apo, Poezia?

Me siguri, jo “armiku” koronavirusi

Po, Mikja. Pabesia. Kutadi. Liria?!...(Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora