E merkure, 22.01.2020, 10:27 AM (GMT)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Duke kopjuar Bekenbauerin

E hene, 23.07.2018, 05:32 PM


Ne foto: Bekenbauer (majtas) keto  dite , mbas botrorit... 

DUKE KOPJUAR BEKENBAUERIN

 

Nga Zeqir Lushaj

 

…!

Futbollisti gjerman,

Franc Bekenbaueri i Madh,

Në një konferencë shtypi,

Pati bërë

një replikim  gjenial:

 

Kur i thanë gazetarët, se:

Të ka bërë milioner futbolli!

(Përgjigj-ja qe e prerë:)

-Më ktheni rininë Time,

Ua kthej milionat,

pa pikë zori…!

…!

Kopjoi Bekenbauerin e famshëm,

(Gjithkushi, i miri e i keqi,

ta dinë:)

-Do ta kapërdija edhe një herë ,

Skaj-Varfërinë komuniste…!

Veç,

të rijetoja Rininë…!

 

Kërkush,

nuk mund ta kthej ,

As një hap mbrapa jetën,

Ç’ka nuk bëhet,

kurrë për të gjallë,

Le të mbetet

(të paktën) në letër!

./.

-Nga libri "Sportit i mbeta borxh", i  autorit Zeqir Lushaj-

-Per ZemraShqiptare, Korrik 2018-(Vota: 8 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT