E premte, 03.02.2023, 04:59 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Per kater te RiVrare dhe per ... IslamoTurkoPushtuesoFilucet

E shtune, 13.04.2013, 07:00 PM


Per kater te RiVrare dhe per ... IslamoTurkoPushtuesoFilucet

Nga Ilir Dardani

Dy fjale per kater njerez te pafajshem qe u rivrane

Nuk u niset per te cliruar atdheun. Atdheu nuk clirohet duke zevendesuar diktatoret me diktatore dhe hajdutet me hajdute. Besonit se me protesten tuaj do largonit kryekeqesite dhe do ktheheshit ne shtepite e juaja me ''pranveren shqiptare'' ne zemer, apo te pakten ne sy. Ju ishit kater protestues paqesore, ndryshe nga mijera te dhunshem qe kerkonin rikthimin e Shqiperise ne vitin e famshem 1997. Ju vdiqet sepse ju vrane. Nena, baballare, bashkeshorte dhe femije u pikelluan, u zemer-thyen. Tani sapo ju kane ekzekutuar perseri. Zemer-thyerje ne fuqi te dyte per familjaret, por edhe ata pak shqiptare qe besojne se me gjak-moralin nuk eshte e drejte te behet loje. Ju e dini se protesta juaj e 21 Janarit ishte direkt per Ilir Meten - njeriun qe e pane dhe degjuan me syte-veshet e tyre te gjithe shqiptaret tek tregonte qe eshte i Korruptuar. Organizatori ishte Edi Rama. Ilir Meta ishte pjese e rendesishme e qeverise se bashku me te korruptuarin tjeter, Dritan Priftin. Qe te dy u mbrojten nga Sali Berisha, i cili refuzoi qe te humbiste karrigen duke mbajtur padrejtesisht jashte hekurave nje nga dyshet me te ndyra te politikes shqiptare. Nuk duhet harruar qe Edi Rama kishte vend ne partine e tij Socialiste per Priftin kur, ky i fundit, na tregoi se pervec Metes edhe ai ishte i korruptuar. Mashkulli anadollak shqiptar e ka tradite perdorimin e termit ''kurve'', por realiteti na thote qe femra shqiptare nuk eshte kurve, sic na thote se vetem mashkulli eshte kurve, por qe duhet perdorur si Kurvi. Sali Berisha ishte Avokat Kurvi. Sot Edi Rama eshte i njejte, pra Avokat Kurvi. Jo nje kurvi cdo, por nje SuperKurvi dhe nje SuperBushtri. Sali Berisha me Ilir Meten urdheruan vrasjen tuaj dhe kuptohet qe askush nuk u denua sepse drejtesia ne Shqiperi eshte ne sherbim te kurvit ne pushtet dhe atij kurvit tjeter te opozites, i cili sot ndane pas-mullarin-e-kashtes me bashke-vrasesin tuaj. Edi Rama nuk respektoi as kockat e juaja te pajeta. Shqiperia ka opozite krye-llumin e shoqerise shqiptare qe shet edhe nenen e tij per nje karrige. Ju vdiqet kot, por sic thote Rama ''Jeta vazhdon''. Kuptohet qe per ju ''Vdekja vazhdon'' dhe eshte vdekje e fresket, sapo jeni rivrare. Besoj se eshte koha qe me vdekjen dhe rivdekjen tuaj shqiptaret te reflektojne dhe t'i japin fundit idioto-partizanlliqeve partiake. Nqs shqiptaret nuk jane idiote nuk duhet te protesojne me kurre te udhehequr nga politikanet. Protesta qytetare civile pa uniformen e ndyre te politikaneve duhet sepse problematika shqiptare eshte e tille vetem per qytetaret e thjeshte. Ripushofshi ne paqe, Vellezer!

Historia nen pushtimin barbar sllavo-serb

Kur bere derr' dhe arine / Ç'deshe qe bere Turqine? - Se te mos qenkej kjo fare / bota do te vinte mbare (Andon Zako Çajupi - Punerat e Perendise)

Zemra eshte organi me i domosdoshem i njeriut. Zemra eshte simbol i jetes dhe i dashurise. Zemren nuk e thyen armiku. Zemren e thyen miku, njeriu qe do, njeriu per te cilin jep gjithcka. Askush me zemerthyer se Gjergj Gjon Kastrioti nuk eshte sot. Por nje gje eshte e sigurte, Adem Jashari kurre nuk do jete zemerthyer sepse ''opozita fetare'' e Ademit ndryshon me ate te Gjergjit. Kurre s'do kete histori tjeter per Jasharin sepse jetoi ne kohen tone, ne kohen e Bedri Tahirit: ''Adem Jashari- legjende e legjendave'', ne kohen e Presidentit Rugova: Adem Jashari - ''Hero i Kosoves''. Kurre s'do kete serbe mbi koken e shqiptareve te krishtere per te poshteruar Ademin apo djalin e tij Kreshnikun - vetem 13 vjec kur u sharrua nga mitralozi i egersirave te Serbise, bashke me Blerinen e Hamzait 7 vjecare. Serbia ishte Pushtuese. Serbia ekzekutoi dhjetra mijera shqiptare te te gjitha moshave. Serbet vrane edhe femijet ne barkun e nenes. Serbet perdhunuan femijet dhe motrat tona. Serbet na shfrytezuan ne te gjitha drejtimet, nga Trepca deri tek spiunet shqipfoles te UDB-se. Serbet vrane Gervallet e Aganin, vrane Shukrije Obertincen, e vrane dhe e zhduken Hotin, torturuan dhe burgosen Kadri Manin e Adem Demacin. Keta jane Historia. Kjo eshte Historia qe nuk do te ndryshohet kurre sepse kurre nuk do shfaqet nje Ilir Krishterimi qe te luaje me gjakun e shqiptareve, sic ben sot Hashim Islami. Ne dekadat e ardhshme islami do jete pakice, kjo eshte e sigurte, por kurre nuk do shkelet me gjakun e shqiptareve sic bejne sot nje pjese e madhe e myslimaneve. Islami eshte kunder kombit shqiptar dhe islami perfaqesohet nga myslimanet...!

Kryeministrat qe mbrojne perdhunuesit dhe jo viktimat

Sot ne krye te shtetit te Kosoves eshte nje injorant, nje i pacipe, nje gjakprishur, nje bastard i perdhunimeve historike: Hashim Thaci. Asnje femer nuk ka faj kur perdhunohet, ne boten jo-islamike sepse ne ate islamike femra fajesohet. Hashimi ne vend qe te mbante anen e nenes se tij te pafajshme rreshtohet ne anen e perdhunuesit, dhe duke shfrytezuar postin qe ka urdheron mbare shqiptaret qe te rreshtohen ne anen e pushtueso-perdhunuesve. Kosova kishte bastardo-gjakprishur ne kohen e pushtimit islamiko-turk, gjithashtu edhe ne kohen e pushtimit serbo-sllav. Kosova edhe sot ka bastardo-gjakprishur, ndoshta me shume se kurre sepse sic mesojme nga historia e dekades se fundit: bastardo-gjakprishuri do liri qe te shfaqe gjithe ''talentin'' e tij. Megjithate liria nuk u ka munguar kurre ketyre gjallesave kundershqiptare sepse nqs s'do kishin qene vegla te pushtuesve nuk do ishin bastardo-gjakprishur. Hashim Thaci ka thene se ''jemi vellezer me turqit'', sic ka thene edhe gomari tjeter, ose gjakprishuri tjeter, ai Salih Berisha. Une bej mekat ne kete rast sepse po te ishin keto specie gomere me kater kembe asnje e keqe s'do i vinte kombit shqiptar. Kur kryeministrat e dy shteteve dhe te nje kombi deklarojne perpara gjithe botes se jane turq, si mund te fajesojme shallvarexhinjte e Anadollit?! Turqit kerkojne bashkim kombetar. Hashim Thaci dhe Salih Berisha jane dy kopila te turqve, por qe perfaqesojne shtetet tona shqiptare. Keta jane Tradhtare te Kombit Shqiptar sepse jane votuar per te mbrojtur interesat e shqiptareve. Gjergj Kastrioti do e zhdukte rracen e tyre te ndyre, por sot jemi ne kohe monderne dhe duhet perdorur logjika e gjakftohtesia duke i eleminuar me vote,  me media dhe protesta, por mbi te gjitha me Shqiptarizem. Dhe shqiptarizem do te thote te jesh vetvetja dhe te duash me te miren per veten tende dhe e mira nuk gjendet ne Turqi apo ne fshatrat e Azise.

Konica i Madh dhe Kimi i vogel

Nje nder mendjet me te medha te kombit shqiptar eshte Domenik (Faik) Konica, por qe duke qene njeri dhe duke folur e shkruar shume per kombin normalisht qe do te thoshte edhe kryemarrezine e tij personale ne nje rast duke na e shfaqur islamin si shpetimtar, kur eshte pikerisht islami rrenja e fatkeqesise kombetare, rrenja e urrejtjes ndaj shqiptareve ne mbare Ballkanin e me gjere. Dihet qe islamizimi i shqiptareve nuk na ktheu ne nje Dele te Zeze, e cila ne fund te fundit eshte nje bageti e pafajshme dhe miqesore, qe ndryshon vetem nga ngjyra e pafajshme e zeze, por ne nje Dinozaur qe ushqehej me gjakun e lirise se popujve gjate pushtimit islamiko-osman. Sic dihet, Dinozauret jane zhdukur por kane mbetur hijet e tyre ne Maqedoni, Dardani, Shqiperi dhe Bosnje. Pra, aty ku jetojne shqiptaret dhe populli tjeter dinjitet-vrare i Bosnjes. Ne ishim nje komb i vogel por qe beme pune te medha ne sherbim te pushtuesit - kryesisht ata shqiptare qe mohuan identitetin duke u shnderruar ne ''me turq se turqit'', por nuk mungonin as ata Pashkot qe u mbuluan me pelhuren e erret te Pashait Pushtues - pastaj thuren vargje per shqiptarine, per te cilat ''ua rrite dreqi nderen''! Shqiptaret qe ndihmuan ne pushtimin e popullit te tyre dhe te popujve te tjere jane pak ne krahasim me pjesen tjeter. Konicen e Madh nuk e zvogelon kryemarrezia e tij sepse kurre nuk e ka ndaluar luften kunder erresires islamike dhe gjithmone i ka ftuar shqiptaret qe ''te bashkohen me vellezerit e tyre te krishtere per te miren e kombit''. Megjithate kryemarrezia e tij, apo e thene ndryshe, i vetmi gabim i tij, na ka demtuar jo pak sepse mbare injorantet e kane ngulur ne ate pak tru qe kane dehjen castore te Konices. Myslimani shkrimtar, Kim Mehmeti, qe mund te jete pasardhes i Sulltan Mehmetit dhe jo shqiptar nga origjina, na e risjell dehjen castore te Konices duke na e propaganduar islamin si ''shpetimtar'' te shqiptareve ne Maqedoni dhe me gjere duke mos u ndalur deri tek Kombi. Nuk eshte aspak cudi qe shqipfolesit e Maqedonise te shfaqen si turkofiluce, islamuce apo pushtuesofiluce. Cudia vjen kur meson se ende ka Shqiptare qe jetojne aty te rrethuar nga dhuna maqedone e islamo-shqipfolese. Asnje komb jo-mysliman nuk u shua ne Europe. E si mund te ishte shpetimtar islamuci?! Islami eshte vrases dhe zhdukes i shqiptareve. Fakte? - Largimi drejt Turqise i qindra mijera shqiptareve dhe zhdukja e tyre. Urrejtja Speciale ndaj shqiptareve ne Ballkan eshte Ekskluzivitet i Islamit. Cfare duhet te beje me shume islami qe te shpallet si KryeArmiku i Shqiptareve i te gjitha kohrave?!

Kurre dhune, gjithmone paqe dhe nepermjet paqes jo-islam

Per fatkeqesine tone islamo-osmano-turqit nuk u largun me fundin e perandorise islamo-osmane. Shoqeria shqiptare ka ne gjirin e saj plot mbetje osmane dhe si te tille do bejne avokatin e djallit, por shqiptaret e ndershem duhet te distancohen nga keta kelyshe qe nuk u ngopen me gjakun tone per 600 vjet. Kohet e fundit na shfaqen si gjoja ''demokrate'' duke e konsideruar kritiken ndaj islamit si ''percarje'' por mbi te gjitha si ''thirrje per lufte''. Une nuk shikoj asnje arsye tokesore dhe as qiellore qe shqiptaret duhet te vazhdojne me islamin dhe sa te jem gjalle, ne menyra te ndryshme, do jem kunder islamit te tyre por kurre per perdorim dhune, perjashto rastet per vetembrojtje qe mund te shfaqen gjate jetes. Pra, eshte e ligjshme qe te mos e duash islamin dhe te kerkosh largimin e tij nga njeriu shqiptar. Te mbyllesh gojen kur nuk gjen asnje shtet me shumice myslimane per t'u marre si shembull i mire do te thote se je antishqiptar dhe une s'kam qene dhe s'do te jem kurre i tille. Eshte e ligjshme (!) te marresh fene e pushtuesit, te ndihmosh pushtuesin per pushtimin tend dhe jesh ndryshe nga i gjithe kontinenti, prandaj edhe sot kemi shumice shqiptare  me emra islamike. Sic e kam thene dhjetra here, islami ka ardhur me shpate dhe me mijera poshtersi te tjera. Une dua (dhe te gjithe shqiptaret qe mendojne si une)  largimin e islamit me paqe. Ne vend te loteve te vrasjes se vellezerve dhe motrave tona gjate shekujve do kemi lot gezimi. Ku ka me bukur?

Jazexhiu gati si Olsi

Edhe krye-islamiku shqipfoles, Olsi Jazexhi ka nisur te reflektoje dhe te pranoje se islami ka qene, eshte dhe do te jete ne krize - gjak i derdhur, duke u derdhur dhe per tu derdhur. Jazexhi thote: ''Për fatin tonë të keq, Islami, për të cilin ne muslimanët pretendojmë se është fe e paqes, në këto kohë fitnesh po kthehet në një ideologji që nxit dhunë e përçarje fetare e racore. Dhuna në shumicën e rasteve drejtohet kundër vetë muslimanëve nga vetë muslimanët''.(Vota: 91 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora