E diele, 28.02.2021, 06:48 AM (GMT)

Kulturë

Ymer Azemi: Shportat e Princit

E shtune, 08.10.2011, 04:29 PM


Vitrina e librave

 

Ymer Azemi

   

SHPORTAT E PRINCIT  

 

-Vjersha... e  rrëfenjëza-

 

Prishtinë, 2011

 

Redaktor:

Zeqir Lushaj

 

Recenzent:

Dr. Femi Cakolli

 

Lektor:

Kadri Mani

 

Adresa:

Shtëpia Botuese TENDA

rr. Nazim Gafurri nr. 66

Prishtinë, Kosovë

Tel: 044/118-088

Tenda_al@yahoo.com

Porosia bëhet:

Tel:044/751-343

ajshe_191@yahoo.com

 

Përmbledja me vjersha e autorit Ymer Azemi kushton vetëm 2 euro!!

Përse ky titull kaq i veçantë dhe kopërtina me një kalavesh me dy kokrra qershi?

Titulli “SHPORTAT E PRINCIT”, nga se nëna e vajzës fshatare ia vuri kusht Princit: nuk ta jap bijën tme para se ta mësosh një zanat!?- sot je Princ, nesër nuk je!! Dhe ditën e martesës vjen lumi i madh dhe i turbullt dhe e rremben dhëndërrin tok me nusen dhe i qet në tjetër shtete!!

Princi e kishte vetëm briskun në xhep! Vendi kishte mal me thupra...

E kalaveshi me dy kokrra thane, vjen nga vjersha, f. 10:

 

IV THANA

 

Thuhet  se shenjti ynë u lodh

Nga ndjekja e armiqve të tij.

Në mal u afrua te një thënë e hëngri

Prej frutave të saj dhe u forcua.

Thana ka veti mjekuese...(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora