E enjte, 22.04.2021, 03:29 AM (GMT+1)

Lajme

Riorganizimi i mërgatës, kërkesë e kohës

E merkure, 17.02.2010, 06:41 PM


Të nderuar bashkëkombas,
Një grup aktivistësh e veprimtarësh të dalluar të çështjes kombëtare, në landin e Rheinland-Pfalzit të Gjermanisë, nisën një formë të riorganizimit të mërgatës shqiptare, duke e parë si kërkes të kohës. Kështu më 14.02.2010., në Neuvied u formua Këshilli Nismëtar, me në krye z. Rashid Nikçi, veteran i çështjes kombëtare, e ku të pranishëm ishin edhe I. Krasniqi (i vëllai i dëshmorit Adrian Krasniqi),N. Xhoni,B. Mulliqi,I. Berisha,L. Gallaj,H. Kurti,F. Berisha,E. Shkreta dhe H. Qyqalla.
Të gjithë të pranishmit shprehën njëzërit kërkesën e riorganizimit të mërgatës shqiptare, pa ngjyrime politike, pa dallim konfesioni e pa ndarje regjionale;pra vetëm në rrafshin kombëtar. Mbase tani është koha (ndoshta!) e fundit, që të trgojmë pjekurin kombëtare,të shpalosim vlerat tona shumëdimenzionale kulturore që më në fund të dëgjohet edhe zëri ynë në mjedisin ku jetojmë e veprojmë. Andaj iu bëjmë FTESË të gjithë bashkëveprimtarëve shqiptarë, nga të gjitha trojet tona etnike, me vendqëndrim në landin e Rheinland-Pfalzit, përkatësisht nga regjionet Trier, Neuvied,Koblenz,Mainz,Ludvigshafen, ...etj; t'i bashkangjiten, ndihmoinë e rrjeshtohen në riorganizimin tonë. Se si do të emërtohet ky asociacion riorganizimi (në formë të Lobit,unitetit,...etj.), mbete të vendoset në Kuvendin e Parë, i cili do të mbahet shumë shpejti, por që do t'iu njftojmë me kohë.

Me respekt:
Këshilli Inicues për Riorganizimin e Mërgatës Shqiptare


(Vota: 3 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora