E merkure, 19.06.2024, 06:24 AM (GMT+1)

Search by date: 6/9/2024

Jusuf Buxhovi: Institucionalizimi i klerofashizmit serb

Dje në Beograd, siç pritej, u mbajt Kuvendi i Gjithëserb, i përbërë nga përfaqësuesit më të lartë të shtetit serb, të Republikjës serbe në Bosnje dhe Hercegovinë, nga anëtarët e Akademisë Serbe së Arteve dhe të Shkencave, Kishës Ortodokse Serbe dhe përfaqësuesve të shoqatave serbe nga diasporë...

Edison Ypi: Tomorrica Mon Amour

Nëmërçka, Puka, Mirdita, Krraba, Myzeqeja, Mallakastra, janë disa nga Gratë e Mia. Njëra më e bukur se tjetra. Por asnjëra si Tomorrica, që është më e magjishmja e të tërave.Nuk kam asnjë kundërshtim që hiret rrënqethëse të Tomorricës time, t'i eksplorojë çdo i interesuar...

Frank Shkreli: Nga Historia e Komunitetit Katolik Shqiptaro-Amerikan

Me një ceremoni fetare dhe me një darkë të madhe, javën që kaloi, u shënua 25-vjetori i Kishës Katolike Shqiptaro-Amerikane në Scarsdale të shtetit të Nju Jorkut – një shugurim madhështor i kësaj Kishe që me veprimtarinë e saj fetare e patriotike i ka bërë dhe i bën krenarë të gjithë shqiptarët pa dallim feje e krahine ...

Albert Zholi: Flet piktori Astrit Beluli

Me Astritin kemi rreth 2 dekada miqësi. Jemi me origjinë nga Tepelena, por në Tiranë jemi komshi. Studio e tij është 50 metër larg shtëpisë sime dhe në atë studio mblidhen shumë tepelenas. Dhe pse në pension Astriti e hap studion në 06-30 në mëngjes dhe e mbyll në 22-00. Lëviz me biçikletë pasi  këtë lëvizje e quan sportin...

Sabile Basha: Një vepër e rëndësishme për atdhetarin Asim Luzha

Autorja, Prof. Hanëmshahe Ilazi, tashmë emër i njohur për lexuesit, si hulumtuese dhe gjurmuese e mirëfilltë e ngjarjeve dhe e personaliteteve  atdhetare të kombit tonë, ajo sot, edhe njëherë na vjen me monografinë biografike të intelektualit, trimit e atdhetarit  të devotshëm...

Florim Zeqa: Drejt kompromisit të fundit politik!

Si asnjëherë më parë, Albin Kurti mes zhurmës së krijuar pas tensioneve në veri dhe tensioneve diplomatike në veçanti, papritur u shfaq në krye të paradës nën slloganin “Kemi qenë dhe do t’jemi”, duke mbajtur në duar moton e saj “T’du qashtu qysh je”...

Hamza Halabaku: Të vrasin natën e të qajnë ditën

I dukej se hapat po i nxirrte nga toka, frymëmarrja i ishte vështirësuar. Vazhdi­misht fshinte djersët mbi ballë dhe në kokë me një shami që e nxori nga xhepi i xhama­danit, të cilin e vishte vetëm për raste të veçanta.Ecte rrugës nën hijet e drurëve, i me­n­duar e me barrën që e bartte në shpirt. Ishte kjo një barrë që e rëndonte jo vetëm...

Albert Vataj: Poetika e fjalës

Fjala, njajo e skalituna n'tehun e nji vetëtime, qi me çaste shpërthimi na mbush, ku pahena e ndehena...Fjala, njaja qi loti e njom.N'zjarm gjaku e prush, e me afsh e mbush.Njaja, qi n'dishrim nepet, si n'prehnin e nji andrrimi...

Mihal Gjergji: Sakari

Aso kohe, i besuari i mbretit ishte më i ligu i meshkujve të fshatit, me pamje mulati, trup mesatar, por ngjasonte më i shkurtër, sepse ecte i përkulur. Në Buronjat e fshatit tonë, ka aq ujë sa të mbytet njeriu, mirëpo i "zgjedhuri" ishte sevdalli dhe u afroj grave që ngarkonin bucelat dhe mbanin kutruve të vogla në duar. I zhuritej buza firaunit...

Hasan Hasanramaj: Lironi kompleksin e Pushimores të fëmijëve

Në regjionin e pasur dhe atraktiv me ajrin e  pastër që lëshohet nga Bjeshkët e Nemuna, me florën dhe faunën e pasur cila mbulon kodrat dhe luginat nga të cilat rrjedh uji i ftohtë si akulli, me grykën piktoreske të Deçanit, bukurit tjera të rralla e atraktive dekada më radhë ishin viset me...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora