E hene, 24.06.2024, 01:46 AM (GMT+1)

Search by date: 5/22/2023

Qazim Namani: Objektet kishtare brenda citadelës në Kështjellën e Artanës

Punët konservuese dhe restauruese të kryera në Kalanë e Artanës, nga viti 2015 deri më 2017, janë bërë me fondet të Këshillit të Evropës dhe nën mbikëqyrjen e UNESCO-s. Hartimi i projektit për konservim e restaurim është bërë nga kompania kroate “Omega Engineering”, ndërsa punët ishin kryer nga firma beogradase...

Frank Shkreli: 50-Vjetori i Revoltës Anti-Komuniste në Spaç

Me pjesmarrjen e Shkëlqesisë së tij Presidentit të Republikës, Zotit Bajram Begaj u zhvillua ceremonia e përkujtimit të 50- vjetorit të revoltës Antikomuniste të Spaçit me datën 21  Maj, 2023, ora 11: 00  në kampin çfarosës të Spaçit.Perkujtimi me rastin e këtij përvjetori ishte një obligim per te nderuar...

Aurel Dasareti: Korrupsioni, gjendet aty ku fshihet djalli Edvin Kristaq Rama

Korrupsioni është i dënueshëm. Në Kodin Penal, bëhet dallimi midis korrupsionit aktiv dhe atij pasiv:Korrupsioni pasiv është kërkesa, marrja ose pranimi i një oferte të një përfitimi të padrejtë (për veten ose të tjerët).Korrupsioni aktiv është t'i japësh ose t'i ofrosh dikujt një avantazh të padrejtë...

Gani Qarri: Musa Shehzade, heroi i vrarë dhe i zhdukur, pa shenj as varr

Në kujtim të kryetarit të parë të qytetit të Prizrenit dhe të Lidhjes së Dytë të Prizrenit, Musa Shehzades prijësit të luftës për çlirim kombëtar nga otomanët, e heroit të popullit i cili një jetë të tërë, u vu në shërbim të atdheut, shqiptarizmit dhe çështjes tonë të shenjtë kombëtare...

Kalosh Çeliku: Këpurdha helmuese

Natyra i ka ligjet e veta politike: Kumbulla bënë kumbulla. Rrushi, rrush. Qershia, qershia. Molla, mollë. Ftoni, ftonj. Dardha, dardha. Dardha gorrice, edhe dardha turke. Fiku, fiq. Pema, ku sipas këngës popullore shqiptare: Ra Sala nga Fiku. Ose, hëngër fiq, dhe vdiq...

Fahri Dahri: Koment për dy libra të 200 viteve më parë

Qëllimi i shkrimeve që ndërmarrim për ti pasqyruar në mediat e ndryshme, nuk lidhet me konkurencat ndaj specialistëve të fushave përkatëse studimore dhe shkencore, por me nevojën për të zbuluar të vërterat historke që vazhdojnë të glorifikohen duke manipuluar, mashtruar dhe...

Florim Zeqa: Kë e përfaqësojnë “Germin”-istët?!

Fillimisht duhet cekur se, sikurse organizata “Sorros” e George Sorosit ashtu edhe organizata "GERMIN" dhe themeluesi i "Diaspora Matters", zotriu nga Irlanda, Kignsley Aikins nuk kanë gjë të përbashkët me Kosovën dhe nuk të drejt të flasin në emër të mërgatës shqiptare në botë...

Ndue Ukaj: Të kujtojmë kah kemi ardhë, si kemi ardhë dhe ku jemi tani?

Si komb kemi vuajtë gjatë për shkak të aksidenteve  fatale historike, prandaj kemi nevojë që orët e historisë dhe të kulturës t’i përsërisim shumë shpesh, të kujtojmë kah kemi ardhë, si kemi ardhë dhe ku jemi tani?Mjerisht, shpesh jemi treguar tmerrësisht të shkujdesur në...

Resmi Osmani: Përtej kufirit të mërzisë

Inxhinier Struga në pension, kishte ditën për të marrë recetën e rimbursimit të medikamentit.Kur u nis për në ambulancë, nuk e mori çadrën, udhës nisën të bien ca pika të mëdha shiu dhe ai ngau shpejt. Dhe dukmeqënë që s’ishte larg, mbrriti pa u lagur. Kur hyri, pa që dhoma e pritjes ishte plot. Përshëndeti ...Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora