E hene, 04.03.2024, 01:55 AM (GMT)

Search by date: 2/1/2024

Gabriela Mujaj: Muzën e tij të përditshme, jepja artistit, o Zot!

Për artistin, askush më mirë sesa vepra e tij e heshtur nuk mund të flasë. Teksa po kundroja ekspozitën e Gazit, m’u kujtua një episod nga fëmijëria ime. Mbaj mend kur patëm shkuar për vizitë tek shtëpia e një fqinjit tonë. Në hyrje të shtëpisë, në murin përballë, pata parë një pikturë e cila më...

Florim Zeqa: Maqedonia as me Talat Xhaferin nuk do të flas shqip!

Zgjedhja në rrethana normale e një kryeministri shqiptar në Maqedoninë e Veriut do t’na bënte të gjithëve të ndjehemi të lumtur dhe krenar, por zgjedhja e përkohshme pa mandat të plotë kushtetues dhe juridik, nuk është gjë tjetër, veqse një vetmashtrim i shqiptarëve! Në këtë situatë të...

Blerim Rrecaj: Shtatë Tregimthe

Dikur. Diku. Në një vend. Çfarë hyrje misteroze e enigmatike sikur të isha duke bërë fjalë për ndonjë vend sekret, bazë ushtarake, seli anijeje kozmike, a dhomë parapërgatitjeje për zbritje në ndonjë planet të panjohur, si p.sh., për hënë e mars. E jam unë ai i cili mund të tregoj se për ç'mjedis bëhet fjalë, ose ta "zhvendos" këtë diku tjetër...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora