E premte, 14.06.2024, 05:43 PM (GMT+1)

Danish Bebeziqi, një njeri i përmasave të rralla

Për hir të së vërtetës, radha e brezave që patën privilegjin të njihnin këtë burrë, e kujtojnë gjithmonë në këmbë, plot energji, në ecejake të përhershme nga banaku te raftet e librave, që, para se të mbushje kartelën, te kishte “bombarduar”...

10 orët e dorës më të shtrenjta në botë

Sot, në botë ekzistojnë 10 marka të njohura për orët e dorës, të cilat kanë edhe çmimet më të kripura. Specialisti i “Forbes” tregon cilat janë markat më të mira për orët e dorës...

10 vendet më të bukura në botë

Jemi mësuar të krahasojmë pothuajse gjithçka me bukuritë e natyrës dhe Toka është shtëpia e mrekullive të panumërta, të qeta por edhe të ashpra në të tjera raste. Secili nga ne ka preferencat e tij unike...

Google prezanton celularin “gPhone”

Sistemi më i madh i kërkimit në botë, Google, ka prezantuar në Nju Jork telefonin e tij celular “gPhone”. Bëhet fjalë për telefonin i cili do të funksionojë me sistemin operativ të kodit të hapur-Android...

Përse trishtohet sërish Havzi Nela

20 vjet më parë gjarpri i plagosur komunist në perëndim të diellit të vet arriti të kafshojë për vdekje poetin e lirisë, Havzi Nela. Gjama dhe kukama nën za mbështolli jo vetëm Lumën, por mbarë shpirtin e lirë dhe të...

Moikom Zeqo: Krishti dhe Arti

Pastaj arriti në Betsida dhe i prunë një të verbër e iu lutën ta prekte. Atëherë e mori për dore të verbrin, e nxori jashtë fshatit dhe, pasi i pështyu në sy dhe vuri duart mbi të, e pyeti nëse shihte gjë. Dhe ai, duke hapur sytë, tha: ...

Birrat i kushtojnë 1.000 dollarë në javë

Australiani, i dënuar shtatë herë më parë për shkelje të rregullores në trafik, është kapur prapë i dehur në timon. Ai shpenzon 1.000 dollarë australianë (rreth 610 euro) në javë për birra, që kanë mjaftuar të pijë mbi 2.500...

Gjuha më e gjatë në botë, 7 cm për Annika Irmler

Gjermanja Annika Irmler është femra me gjuhën më të gjatë në botë. Ajo ka hyrë në librin e rekordeve Gines për gjatësinë e jashtëzakonshme të gjuhës së saj, e cila arrin një gjatësi deri më 7 centimetra. “Miqtë e mi...

Çmimi i bukës, qeveria ligj për miell falas nga shteti

Rritja e çmimit të bukës, por edhe të disa artikujve bazë në treg, ka prekur ndërgjegjen politike të qeverisë, e cila ndonëse ishte kundër ndërhyrjes në treg për të flustruar çmimet, duket se ka ndërruar mendje. “Kjo nuk është...

Është koha për Festivalin Folklorik të Gjirokastrës

Shpallja e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008 është oguri më i mirë edhe për organizimin e Festivalit Folklorik Kombëtar të Shqiptarëve po në këtë vit. Tashmë të gjithë e pranojnë, kudo, në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të...

Të vrasësh kohën

Duke kaluar një ditë diku pranë shkollës “Petro Nini Luarasi” në Tiranë, më bëri përshtypje emri i një bari , i cili siç do i tillë në kryeqytet, ishte i mbushur plot. Bari quhej “Killing time”.Dhe duke parë bar të mbushura plot me të...

Xhim Marku, njeriu më i fuqishëm në Britaninë e Madhe

Xhimi Marku është emri i njeriut më të fuqishëm në Britaninë e Madhe. Emigranti shqiptar është një nga njerëzit më popullorë në Londër falë sportit “Strongest Man”, disiplinë që ai e ushtron prej dy vitesh. Marku ka lindur në Fierzë...

Humor

Një fëmijë godet me gur një polic që po patrullonte në rrugë. Polici e merr fëmijën dhe e dërgon te shefi i tij. Shefi pyet policin: -Po mirë, të ka qëlluar me dashje, apo pa qëllim? -Jo, jo, më qëlloi me gur, – ia kthen polici...

“Apple” nxjerr ne treg Lap-topin me te holle ne bote

Stiv Xhobs administratori i deleguar i kompanise “APPLE”, shoqeria lider e risive teknologjike serish habit admiruesit dhe nxjerr ne treg lap topin me te holle ne bote. Jane shume ne fakt produktet e reja qe jane prezantuar...

Ylber Memia: Dhuntia e te dhenit

Te japesh per te tjeret ne nevoje, eshte nje tradite e lashte qe nga kolonialistet e pare ne SHBA. Filantrope te tille si Endrju Karnegi, Xhorxh Soros, Bill Gejts e shume e shume te tjere, kane perjetesuar tashme emrat e tyre...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora