E marte, 22.06.2021, 08:54 PM (GMT+1)

Mendime

Llemadeo: Votoni për më të mirët

E marte, 09.06.2009, 08:20 PM


Llemadeo

Nes nuk keni vendosur akoma, mos votoni per ata' te cilet:
 
* Mos votoni per ata' te cilet mundohen te mbrojne genjeshtrat e tyre me te bertitura, me dhunen e fjales, me arrogancen, me cdo gje qe ata i padit si njerez te pa kulture, si shpirtvegjel, si te gatshem edhe per dhune, dhune qe sjell edhe krim!

* Mos votoni per ata, te cilet; me ligjet qe prodhojne' vetem per ti sherbyer vetvetes, nuk sigurojne shendetin dhe jeten e njerzve' me mjeksine e nevojshme dhe me rendin e nevojshem!

* Mos votoni per ata qe behen shkak qe bijte tuaj te vazhdojne te arratisen!

* Mos votoni per ata te cilet behen shkak qe; me mosberjen e ligjeve te nevojshme, diplomat e studenteve shqiptare nuk njihen askund ne bote!

* Mos votoni per ata' te cilet; me politikat e dobta arsimore, kane shuar shkollat profesionale ne vend dhe kane hapur dyer universitetesh jashte kapaciteteve te aftesive objektive dhe subjektive te universiteteve..., ku si pasoje kane arritur qe deri dhe adoleshente-mendimi-kualifikimi jane bere profesore universitetesh..., pa patur as aftesite e nevojshme por as formimin profesionall e kulturore per te qene profesore apo dekane...!
Per pasoje te asaje politike te mbrapshte' detyrohen te shkojne ne universitete edhe ata gjimnaziste te cilet skane aftesi, skane deshire as pasion per nje shkolle te larte, por pasionet e tyre jane per profesione te vecanta qe sjellin direkt produkt ne jeten e vendit si dhe krijojne specialiste konkret ne profesionet praktike qe ndertojne dhe zhvillojne vendin!

* Mos votoni per ata qe kane krijuar rrethet e tyre vizioze te mafjes familjare, fisnore e shoqerore te ngushte, me te cilat mbajne peng politiken, pushtetin' zonen ku veprojne, fshatin, qytetin, krahinen dhe krejt vendin, duke abuzuar me fonde, me projekte, me cdo gje qe kushton Leke, kushton kohe, kushton mundim-vuajtje e jete njerzish...!

* Mos votoni per asnje politikan qe nuk ka perkushtimin dhe seriozitetin e nevojshem, kulturen e nevojshme per te iu kushtuar zhvillimit te vendit, sigurimit te jeteses normale te njerzve, larg vdekjeve nga semundjet qe sot per sot nuk i kuron dot mjeksia e korruptuar ne vend, larg krimeve dhe zhdukjeve pa lene gjurme, larg luftes se brrylave kunder njeri tjeterit' per te spostuar te aftet dhe per te afruar injorantet, ata qe u servilosen dhe u binden verberisht!

* Mos votoni per ata te cilet nuk i njohin vlerat intelektuale, as njerzore' jo vetem te pales opozitare, por as te aleancave apo anetaresise se vet, por me luften mafjoze tinzare i detyrojne vlerat intelektuale e njerzore te cdo fushe, qe kohe mbas kohe te arratisen jashte shtetit!

* Mos votoni per ata qe nuk i njohin bijte tuaj ne emigracion as si vlera njerzore apo intelektuale, por as si potenciaol financiare qe mban gjalle mijra familje ne vend' me ndihma konkrete ne vlera monetare, deri ne rreth 40 milon €uro ne vit!

* Mos votoni per ata pseudopolitikane qe nuk kane bere asgje deri me sot' me politiken e tyre te jashtme, per te bindur boten perendimore qe te u njihet e drejta e rehabilitimit ne falje' dhe te lejohen qe te jetojne ne vazhden e integrimit atje ku jane' qe prej disa dhjetra vitesh, mijra emigranteve shqiptare, te cilet per shkak te presioneve raciste kunder shqiptarve' ne perendim' gjate viteve 1990-2000, jane detyruar te regjistrohen here si Kosovare, here si Italian, Greke te minoritetit' si Maqedonas, si Malazias, si Boshnjak, si Kroat etj. etj... gje qe perbejne e nje numer rreth gjysem miloni njerez me identitete te tjera emrore...!

* Mos votoni per ata qe nuk e kane perkushtimin e nevojshem per atdheun, per popullin, per zhvillimin e vendit dhe sherimin e plageve aktuale, te shkuara, historike dhe kombetare!

* Votoni per nje kualicion te gjere' te dy partive me te medha, ku me voten tuaj, me te miret e te dy palve' te jene te detyruar te ulen ne nje tryeze dhe te gjejne gjuhen e perbashket per te krijuar ate qeveri qe mund ta pastroje vendin nga pseudoizmat e shume fushave...!(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora