E shtune, 09.12.2023, 07:53 AM (GMT)

Kulturë

Mardena Kelmendi: Nëpër duart e kohës (Cikël poetik)

E hene, 30.03.2009, 06:00 PM


Mardena Kelmendi
Mardena Kelmendi
Mardena Kelmendi u lind, n? Berat n? nj? familje patriotike me tradita intelektuale. K?ng?tare e talentuar n? Shqip?ri, p?rjetoi n? mosh? t? njom? traumat e persekutimit komunist dhe emigroi tejmatan? brigjeve t? Adriatikut, n? Itali, ku merret me krijimtari letrare e artistike, si dhe me afirmimin e kauz?s shqiptare n? bot?. "Fala q? t? jetoj", ?sht? libri i saj i par?, pas t? cilit pasojn? themelimi i disa gruplistave n? internet, bashk?veprime p?r ta par? drit?n e botimit disa antologji poetike, kontribute konkrete p?r afirmimin e femr?s shqiptare n? bot?, veprat: "?asti im shekullor", "Nga shpirti n? shpirt", etj. Autorja g?zon v?mendjen e kritik?s n? Itali, SHBA, Danimark? dhe Rumani, ku ka fituar nj? ser? shp?rblimesh dhe prezantimesh. Po k?to dit? di?ka nga krijimtaria e Kelmendit ?sht? botuar edhe n? Rom?, si pjes? e antologjis? trigjuh?she “Gjuha e dashuris? poetike", vep?r e 19 autor?ve nga t? gjitha trevat shqiptare n? diaspor?.

Nëpër duart e kohës …
 
Mos pyet…perse qesh
Kur ti mbledh lotet e mija te gurte ne duart e tua
Kur ato shekujve te thermohen
Aty….
…do te ndjesh rrahje te zemres time!
 
***

Eci afer me heshtjen
jeta dhe vdekja rrine prane
pa zhurme ne cdo hap
rrefyese,
drejt  vendit te Vertetes
Djajte sillen rreth
Shume kurajo te fitosh mbi ta
pak koh ti mundesh
Pa harruar… vendi  i te Vertetes ekziston
Per ta kaluar te pestin sens 
…syte  dergoj te puthin diellin e mbremjes
me fryme  te endrres  perenduar
per te rifilluar udhetimin ne…
...Univers....
 
Mos…

Mos u frikeso
Kerkoje doren time te shkruaj
Kam nje krah me mendime
E veri notat e rritmit ne zemren tende ,
sa ende trishtimi im nuk eshte ngrire e ngurtesuar
Mbeshteti buzet e tua ne puthjen time
Tani!
beme te ndjej
 e mos ler qe gjithshka te harrohet
pasi shpejt vjen nje stine e re…
reshkitje e   shkrirjesh te akullta
do shqetesojne  gjithnje kujtesen tende
 
Pertej…

Pertej  deluzionit
Hodha  duart e mija ngjyer me deshira
Gozhduar si fluturat ne koleksion
Pertej  iluzionit
Fjalet e ngrira heshten pergjithmone
Pertej  deluzionit
lashe ato qe projektuan
udhetimin tim e shkruan castet
ngrohur me frymen e trishtimit
Loti dhe buzeqeshja pertej  deluzionit!

Monaliza…

Buzeqeshja jote’’Ja ku jam’’
Sekret qe flet
Barazi dhe…pak me shume!
Femerore!
 Oh… po…e papranueshme
po kaq e kjarte e  kuptueshme
Ajo krijese e krijuar nga krijesa jote
S’mund te buzeqeshesh ndryshe!
 
...ku Jemi....

Fjalime te shurdhera
sfide per turmen e turmezuar
pa patur mundesi te marre pjese
ku cdo rrahje zemre
 ne moment te jetes sone vdes
zgjerohen hapesirat qiellore ,
 tokesore dhe kokesore
dera kercet e mbyllet
''llogarite ,, mbidhen,
shkrimet e shenjta tregojne semaforet e fundit
simbol i ushqimit nga kozmosi
le shenje ne fushat me grure
si notat e nje sinfonie me dashuri per jeten,
ne harmoni me infinitin
e perjeteshem prezent
ku Jemi!
Elohim, Pleajdiane, Atlantide.....Faraon
presin pergjigjen tone...
 
Pranvere per ty...

Degjoj sinfonine e bukur mengjeseve cicerimat
kapakun e qiellit agimi kur  ngre
erresires ja ndjej ende psheretimat
kur vellon e argjente i hedh Henes qe fle
 
Dhe une dua te jem prane zgjimit tend
ne gjoksin tend te mbushem
me frymemarje malesh
me endrra lendinash
te shoh zgjimin tend
 te hap qerpikun  e syve te tu
me puthje lulesh
une si vete Pranvera
te te them
-Zgjohu Jeta Ime!
Mirmengjes
 
Zeri yt...

 
Jehon e zerit tend qiellor
me ngre ne krahet e tu perkundje yjesie
zhduket pastaj dhe le porten hapur
te kerkoj neper driten e deshires
qe ma le zgjuar per te pritur perseri
ate note ku kenget e mija marrin melodi
vetem tek zeri yt(Vota: 3 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora