E shtune, 23.09.2023, 09:48 AM (GMT+1)

Kulturë

Nehat Jahiu: Letrat e mikut, për miken…!

E diele, 29.03.2009, 06:47 PM


Nehat Jahiu

Letrat e mikut,  për miken…!

paskëm gabuar…                                                                                  

Pershendetje,Zana...! Deshiroj qe te kishe kaluar mire dhe bukur gjate nates se Vitit te Ri!Si kalova une!Thjesht!Ndejta gjer ne ora 12-dhjete.Ne gjirin familjar!Jo me nje pergatitje te posacme!Thjesht!Si cdo nate tjeter!Nuk i vura rendesi!Nuk e dij pse!?Ne ora 12 prita mesazhin tend!Prita vetem gjysem ore!Rash ne gjume!Ama celularin e vura prane kokes!Ti e din pse?!Me kishte marr gjumi!E degjova ne gjume kur me arriti mesazhi yt!U ngrita nga gjumi!Ishte ora  dy pas mesnates!E hapa!E lexova!Jo njehere!Shume here!Cfare te them per mesazhin tend!Me shpoi si plumb zemren!As qe e kam endrruar se do te kete ate permbajtje!Me befasoi!Dhe i parashtrova vehtes pyetje!Paskem gabua une Guri yt ,nese ke menduar ndryshe!Edhe pse asnjehere nuk kam menduar ndryshe!E kam ditur se aq sa te dua une! Edhe ti aq me don!Por,si duket edhe shume e shume me teper...!Me beson se nuk kam komemt!  Këtu do të përfundoj: Frikësohem të shkruaj më tepër,sepse pastaj nuk e dij  se ku do të përfundoj…!?
Guri…!

nuk u hidhërova…

E vendosa qe te pershendes...! E vendosa qe te shkruaj ca fjali...!Isha.....! Te shkruaj....!
Ose jo....!Edhe pse gjate kesaj jave nuk pata mundesi dhe kohe qe …!E aspak te them te shikoj ballin tend...! Ishin te tilla rrethanat...!Kjo le te mbetet nje intimitet ne shpirtin tim...! Sot vendosa...! E hapa posten...!Kete bera vetem per ty...! Thash ndoshta me ke shkruar ndonje fjali...!Po te kisha ditur nuk do e hapja...!Do e lija per nje dite tjeter...!Por,ja e bera...!Nuk kishte asgje prej teje...! Nuk u hidherova...! Mbajta gjithecka ne shpirt...!Kemi vendosur qe mos ti japim detyrime njeri tjetrit per letra...!Une e beje ndoshta...!Por,ty nuk te detyroj...! E mbaj fjalen...!Kuir te duash ti...!Kur te kesh kohe...! Kur te kesh frymmezim...! Kur te kujtohet...!Por mundesht  edhe fare mos ta besh...! Mund edhe te me harrosh...!Ndoshta edhe me ke harruar...!
E une nuk te kam harruar...! Nuk do te harroj asnjehere...!Deri ne castin e fundit te jetes sime...! Ama edhe ti mos u hidhero...!Pse te them se ndoshta me ke harruar...! Kete e beje nga permallimi im per ty...!E dij se nuk me ke harruar...! E dij se nuk me harron...!

Te pershendes mikja ime...!
Une te dua.........................!

Një porosi:
Mos ma humb letren qe te dergova para kesaj letre...! Te kam porositur.....!Dergoma se nuk e kam ruajtur...! E dua shume ate leter...!Nuk ka ndoshta permbajtje te mirefillt...! Ama e dua shume se e kam shkruar me lote, emocionesh...!

Guri…!


nuk të obligoj të më shkruash letër…
 
Dhe te mirekuptoj! Nuk te obligoj te me shgkruash leter!Jo kete nuk do e beje!Te kam premtuar!Dhe nuk do e beje!Do e mbaj besen e dashura  ime!Ama do e pres nje dite!Do e pres nje dite!Kur ti do jesh e frymezuar per te me shkruar nje leter!Qe te jete mbretershe e te gjitha letrave qe mi ke derguar gjer me tani!Mos me thuaj se te kam obliguar!Nuk te obligoj!Do e shkruash vetem atehere kur ti do gjesh frymezimin dhe kohen!Atehere kur do e shohesh  Gurin ne prehrin tend!Atehere kur te shikon ne sy!Ateher...!Vetem atehere!Atehere kur ai tere naten eshte me ty ne enderr...!E ti do ngritesh nga gjumi i mesnates...!Dhe sepaku me ate leter te frymezuar do ia shqetesoshh shpirtin e trazuar!
Te pershendes thelle nga zemra!Te dua thelle nga...!Te puthi gjithkund...!
Kalofsh bukur!Mos me endrro....,!Une mesiguri qe po...!

Guri!


nuk e beson…

Te pershendes , Zana....!Te deshiroj te jesh mire....!Po e shoh se je shume e angazhuar me pune...!Shume pak ke kohe te lire...!Te kuptoj dhe te mirekuptoj...! I mora edhe une pasdite ato fjali qe mi kishe lene ne dritaren time...!I lexova....!U gezova...!Ja,une tani jam vetem ne...!Eshte ora…!Desha te pershendes dhe te deshiroj nje nate te bukur...!Dhe te clodhesh nga ajo pune qe e ke punuar tere diten...!Te besoj se ke edhe lodhje fizike dhe psikike!Kuptohet je e ngarkuar teper...!Edhe une nuk po dij cfare te shkruaj...!Por,sepaku nga nje pershendetje dua ta percjell dhe te njoftoj se jam gjalle...!Eh, Zana, ti si duket je duke u brengosur per mua...!Po te kuptoj thellesisht ne shpirtin tend...!E une te lutem qe mos te brengosesh fare,sepse me te vertet isha keq...!Por ja qe me ndihmen tende dhe vet duke u angazhuar qe ta largoj sepaku ate
te kaluar nga mendja ime...!Tani vec disi pak jam sa me i relaksuar...!Besoj se nje dite kur te jemi qe te dyte te lire do bisedojme gjate dhe besoj se do cmallemi mire e mire...!Qe parembremjen e kaluar desha te tregoj dicka...!E shtrengova vehten dhe thash se nuk do i tregoj Zanes...!Do e mbaj ne shpirtin tim...!Por,si duket nuk mundem...!Nuk mundem...! Vetem tek ti gjeje sherimin e shpirtit tim...!Dhe cdo gje qe kam ne shpirt ta dhuroj ty...!Nuk do e zgjas...!Parembreme....!Diku vone naten...!Ne gjume...!Te endrrova shume i permalluar...!Ishim sebashku ne shtrat...!Tere naten jam futur thelle ne prehrin tend...!Ne shpirtin tend...!Sa me dashuri te shtrengoja...!Te puthja gojen...!Te thithja gjuhen...!Sa me mall dhe dashuri te perqafoja...!Nuk e beson...!Vetem une e dij...!Nuk mund ta pershkruaj edhe pse jam …! Nuk mundem...!Vetem perendia me krijoi kete enderr te bukur dhe te mrrekullueshme...!Po ta kisha kerkuar me dite,jave,muaj dhe vite nuk do me vinte...!E deshi Zoti pa e menduar dhe me erdhi kete nate...!O Zot te falemnderohem shume....!Ishte enderr...!E dij se ishte enderr...!Por,per mua kjo nate do mbetet e pashlyer ne zemren time....!O Zot...!Por edhe dicka...!Isha me …ne shtrat...!Nuk e dij sa e sa here kam permendur emrin ZANA...!E DIJ SE SHUME E SHUME HERE...! E kam permendur nga thellesia e shpirtit tim...!O Zot kurr nuk do e harroj kete nate...! Nuk do e harroj...!Me siguri keto thirrje kane qene te thirrura nga shpirti dhe nuk kan shperthyer nga goja,sepse do te shembnin muret e dhomes e me gjere...!Do te cmendej dhe...!Do te cmendej shumekush....!Por,si duket nuk ka dalur jashte shpirtit tim...!Edhe ketu Zot i Madh me kurseu...!O Zot....!Nuk do ta pershkruaj me gjate...!Le te mbetet aty ne shpirtin tim...!Kurre nuk do e harroij....!Ate qe nuk munda ta realizoj ate nate me ty...! Ti e din ku…! Aty ku me prite…! E une nuk munda te jem ate nate me ty…! Nuk Munda…! Per ate qe u bera shume keq...!Zoti me plotesoi deshiren time...!Me solli  Zanen tek une...!Kaluam kete nate ashtu sic kisha dashur une....!Nuk ishte zhgjenderr....!Ishte enderr...!Por,te falemnderohem, O zot...!Eh,tani do iku,jam vet...,shikoj ne dritare,eshte erresuar....!Ika se do mbetem prane…, gjer ne mengjes kur te vijne fluskat e bores do me gjejne ketu...!ika...!Ika...!Dhashte Zoti qe edhe sonte te jem sebashku me ty...!Sepaku ne enderr...!Te pershendet  nga zemra...!

Guri yt…!


harroj të gjitha…

Zana!Mos u merzit fare...!Per te gjitha qe ka permendur...! Mund te besh, rehat gjume...!Sikur te
mos kishte ndodhur asgje...!Eshte njeri i thjeshte...!Mire e ke hetuar...!Ai nuk e ka ditu se ka te beje me nje intelektuale sic je ti, se asnje fjale nuk do thonte,por as nuk do te futej fare...!Ate qe ka permendur rreth …etj....!Ka pasur per qellim te frikesoj...!Dhe te dorezohesh para tij...!Aspak mos e lodhe koken...!Nuk ka ere...!Per te ngre fasule e mos te flasim per tjera gjera...!Qetesohu...!Lirisht, bene gjume...!Duaje ,Gurin ashtu sic te don ai ty...!Macen nga persheshi nuk mund ta largoje...!Me beson...!Dhe me beso...!Me kupton...!Dhe me kupto...!Te gjitha i fshim tani edhe une edhe ty nga truri...!Pasi e zbulova tani me nuk jam edhe une ai i mengjesi dhe me vone...!Cdo gje kam nxjerrur nga truri...!Njashtu edhe ti nxjerre cdo gje...!Ok.Tani po e le...!Me dhimbset koha te merrem me nje qene qe e kapluar zhuga...!Tani cfare te theme e bukura ime...!Pellumbesha ime e dashur...!Shpirti im i dashur...!Locka ime edashur...!Syri im i bukur...!Gjithecka e imja ...!Locka ime...!E di se te ka vrare parembreme nje qene i zhuges...!Nje analfabet...!Harroj te gjitha...!Do te kenaqesh sonte me mua...!Tere naten do jesh ne krahet e mi...!Do te perkdheli ne cdo cepe te trupit tend...!Edhe ti do me perkdhelesh...!Do kenaqemi...!Do e realizojme ate qe nuk mundem ta realizojme ne e...!Edhe ate do e realizojme nje dite...!Do e sjell Zoti qe te takohemi...! Ti sonte do jesh me mua...!Ndoshta jo fizikisht...!Ama qind perqind qe posa te bie ne shtrat...!Do te marre prane meje...!Do te jesh me mua tere naten...!Ndoshta jo fizikisht....!Ama do te jem me ty...!Ne ender....!Ndoshta....!Por,qind perqind...!E dij ...!Zoti do me ndihmoj...!Dhe e dij qe do me ndihmoj...!Tere naten do jemi bashke...!I sigurte jam...!Te kam gjithecka...!Me ke gjithecka....!
Te pershendes...!Te uroj Festen e…!!Kalofsh bukur...!Bukur gjate festes...!
Te puthi...!Te puthi...!Te dua shpirtin tend....!Te dua shume...!E di se edhe ti me don...!Ama une te puthi...!Guri...!Jo,dikush ne emrin tim...!Mall e ka....!Vetem mund te endrroj e asgje tjeter...!

Guri yt…!


e dij se më beson…

Pershendetje,shpirti im...!
 
Te deshiroj te gjitha te mirat...!
Nuk do te shkruaj asgje pas letres tende...!
Ti me jep shpirt per te jetuar...,per te dashuruar...,per te krijuar...!Me jep shpirt per gjithecka...!
Me beson se shume jam i ngarkuar me pune ne …dhe jashta saj...!
Nuk kam kohe te komunikoj edhe me shume miq te mi te vjeter...!Me beson! E di se me beson!
 
Ama vetem per ty gjej kohe...!Dhe do te gjeje kohe gjer sa te jem gjalle...!
 
E ti kur te permallohesh per mua...! Me shkruaj…!
Aty do me shohesh mua dhe....dhe...!
Tek "Zemra  yte" dhe shumekund!Aty do e gjesh zemren time...!
Brenda  ketyre muajve jam teper i ngarkuar me...!
Shume...! Shume...!Eh,shpirti im e teprova duke folur ne veten e pare...!Ah sa… jam...!
 
Nuk do shkruaj me teper...!
Ti  i kishe shkruar te gjitha...!
Dhe te  falemnderohem shpirterisht...!
Une jam me ty ne cdo cast!Diten...!Naten...! Dhe...!Ama edhe tek letra yte e pash se edhe ti je ne cdo kohe me mua...!   

Guri yt…!


nuk  do bëj analiza…

Nuk e di pse me ike...!?Me le shume te mendoja...!?Nuk do beja analiza ,sic me ke thene shpesh per analizat qe u kam bere shpesh letrave tua...!Ashtu  te eshte dukur ty...!Po e leme kete...!E kaluar e shkuar...!Ama nje gje dua te them se nuk dua te merrem edhe sot me analiza...!Pse ike...!Pse nuk ike...!? Pse...? Pse...? E shume e shume pse-ja...!?Analizat le te mbesin tek une ,nese une ato i kam bere edhe sot...?A, i kam bere...!Dhe pazari i carshise me ate te shtepise nuk me ka dalur...!?ok.Le te mbeten per mua...!Disi ne kohen e fundit edhe pa me thene ti sot se me ke rrezuar nga provimi...!Dhe jam student...!Edhe kete e kam kuptuar...!Nuk ha kashte...!Por,nje gje po ta them ...!Mos me dergo tek burimi per te pire  uje...dhe pastaj te mos me japesh...!Mos mendo se une do te kisha dashur te beje te varur ndaj meje...!Nuk e kam ate te drejte...!As qe dua ta marr jo ndaj teje,por as ndaj askujt...!Ashtu jam i edukuar...!Dhe nuk kam shpirt te tille...!As qe dua ta lidh ndokend me sinxhir...!Sic me pate thene njehere...!Edhe kete nuk e beje...!Nuk e kam bere asnjehere...!As qe dua ta beje..! Edhe ate qe me permende sot te leshoj...!Edhe kete e kuptoj dhe habitem...!Me deshirat tona u njoftuam...!A po jo...!Vazhduam gjer me sot...!Komunikuam ashtu sic komunikuam...!I shkruajtem njeri tjetrit ashtu sic ditem ti shkruajme...!Pa prapavija dhe pa nderkembeza...!Ia falem njeri tjetrit cdo gje nga burimi i shpirtit...!Sepaku une mund te flas per vetvehten...!Asgje sekrete nuk mbajta ndaj teje...!E derdha cdo gje nga shpirti im per ty...! Askujt nuk ia fala shpirtin siku ty...!Ma rrembeve...!Rrallekush mund te ma rrembej...?Askush...!?Me beson...! Por,le ti mbetet kohes...!Qe une te vleresoj dhe te beje analizat e mia ashtu sic dij ti beje...!E di nje gje...!Sa e sa here te kam thene dhe me ke thene se nje dite te mos komunikojme...!ishte e pamundur...!Ashtu ishte...!Edhe ti e din...!Por,disi me duket se dikur e shkrim edhe akullen me te forte ne bjeshket me te larta,ndersa ne kohen e fundit me duket se disi ngrin ...!Nuk e dij ku eshte shkaku dhe qellimi...!Une e dij...!Por,nuk dua ta them tani...!Ndonjehere tjeter...!Ah,letrat...,letrat qe ti shkruaja dhe mi shkjruaje i lexonim dhe i rilexonim ca e ca here...!Nuk kishte dite qe nuk shkruanim...!Ishin letra qe duhej ruajtur...!Edhe ate ne shpirt...!I ruajtem...!Une akoma i kam...!Nuk i kam djegur...!E ti ndoshta i ke be shkrume e hi...!Nuk e dij...!Por,nje gje e di qe nuk je ajo Zana e livadhit...!Ashtu une nenkuptoj...!Dhashte Zoti qe ajo qe mendoj une mos te jete e
vertet...! Po,po, keshtu po me ndodhe ne kohen e fundit...!Nuhatjet e mia ashtu me thone...!Ndoshta shqisat e te nuhaturit nuk i kam ne rregull...!Dhasht Zoti ashtu edhe te jete...!Me ike...!Me ike disi shume shpejt dhe pa u pershendetur...!Ok.Une nuk te harroj...!Nuk mundem aq shpejte...!Shumecka kam derdhur per ty me goje dhe me shkrim...!Kam derdhur pika loti...,djerse e gjak...!Nga shpirti im!Jo qe nuk mundem...!Por,nuk dua thjeshte ta beje ate...!Kam nje shpirt tjeter...!Shpirte...!Ashtu sepaku ca e ca here me ke thene edhe ti...!E dij qe edhe ti aq shpejt nuk mund te me harrosh...!Edhe kete e dij...!Por,ndoshta edhe mundet...!Ama nje gje nuk ia fali vetvehtes...!Ate qe kam gabuar qe me te vertet vetem ty aq thelle ta kam dhene cdo gje nga shpirti...!Eshte e vertet...!Nese kam gabuar po e them kete...!Nese nuk kam gabuar...!Atehere eshte dic tjeter...!Me eshte dukur ne kohen e fundit dhe sot...!Por edhe me ate qe kam insistuar ne kohen e fundit sepaku nje leter te marr prej ty ne adresen time...!Edhe kjo disi me lene te mendoj shume...! U terhoqe nga letrat qe shume i doje...!Dhe mezi prisje ti shkruaj dhe ti dergoj ty...!Por dhe anasjelltas...!Eh,tani...!Ik...dhe vetem ik...!Eh, Zana, nuk doja fare ti futesha ketyre rreshtave qe po ti shkruaj,por me beson se nuk me lane te qete...!Jo vetem ikja qe bere sot aq shpejte...! Nje pershendetje e shkurter ne ikje...!Mos dhenia e ...per te komunikuar dhe shume gjera tjera ne mungese ketyre diteve...!Me lene te dyshoj ne vetvehten time...!Edhe pse nuk dua te dyshoj...! Ah,sa e sa do te shkruaja sot...!Por nuk do te shkruaj me...!Nuk do te jem Ai "mbreti i letrave" qe me quan ti...!Jo,une jam nje ..i vogel...!Ndoshta i vetshpallur...!Shkarravites ne letra...! Nje ..i thjeshte....!Nje kacak malesh...!Jo edhe ky jo...!Se nuk kam qene pjesemarres i asnje lufte...!Ah,sa frikacak jam...!Jam nje fshatar i thjesht...!Rritur me kafshaten bukes se misrit qe e gatoi nena ime me duarte e saja te embla...!Buke me shtate kore...!I varfer...!Pa pasuri...!Pasuria ime mbeti tek letrat e shkarravitura...!Nje kemishe dhe nje kravate sa per ta ardhur ne pune...!Per ta respektuar profesionin tim te te...!Pa makine...!Pa apoartamente...!Pa...!Pa...!Nje kasolle mbi koke...!Mos te them nje kasolle kashte...!Ama me nje dashuri te zjarrte qe me pervlon shpirtin!Aty ku te dashurohem...!Nuk dashurohem ne cdokend...!Edhe ate aspak ne bukuri...!Ne shpirt...!Dashuria me zhurit...!Me mban gjalle...!Me mban te ri...!Nuk me lene te plakem...!Nuk di te dashuroj...!Ama marrezisht dashurohem...!Edhe njehere po e perseris jo ne cdo shpirt...!Jam nje ..i vertshpallur...!Nje mashkull ...!Nder me te shemtuarit...!Por, i dua femrat me te cilat dashurohem qe nga gishtrinjte e kembes e gjer ne maje te kokes...!A thua valle  jane keshtu te gjitha ata qe merren me...!Ndoshta po,ndoshta jo...!Nuk e dij...!Merren me endrra dhe iluzione...!Ashtu valle jane keta...!Te mjeret...!Nuk i don askush...!Ata qe rrin mbi libra...,mbi fletore...!I zene gjumi me laps ne dore...!Nuk din te shkojne ne shtrat...!I merr gruaja ne krah...!I Ven tek shtrati...!Nuk din te dashurohen e...!Nuk dijne ceshte dashuria...!Nuk dijne ceshte jeta...!Nuk dijne te kenaqen...!Nuk diijne...!Nuk dijne...!Dhe keshtu bien nga provimi si nje student i dobet...! Eh,profesoresha i rrezon nga provimi...!Ka ...!Apo...!Nuk ka te drejte...!Nuk e dij...!Ama ti ..,je rrebel...!E dij,se je rrebel...!Do rrebelohesh ashtu sic din te besh rrebelizem...!Po,po dhe do e besh ate ndaj dikujt tjeter...!Ta lexoj mendimin...!Dhe ta dij shpirtin...!Ama nje gje e dij se ndaj asaj Zaneje te Malit qe u takove shpesh ne livadh ...!Nuk mund ta besh...!Edhe ajo ka nje shpirt si tendin...!Ka shpirt …,edhe pse ajo nuk eshte shpallur si ti...!Edhe ajo eshte e bute...!Ka nje shpirt fin..!Ka gjithecka qe ti …e preferonn tek cdo njeri...!Por,ate shume rralle e kane...!
Eh,tani Guri...!Mos valle nuk deshiron te ndalesh se shkruari...!Freno vehten...!Ben ashtu sic din te besh...!Ndalu...!Pershendet ate Zanen e Malit...!Deshiroj cdo te mire...!E dij se e ke dashur me shpirt...!Edhe pse ndoshta ajo don per ta kthyer shpinen...!Sot ndoshta ta kethej gjysmen...!Por,ti pershendete thelle nga shpirti...!Deshiroj nje nate te bukur...!Me endrra te embla...!Le te endrroj ajo ke te doje...!Eshte e pavarur...!
E tani...!Mireudegjofshim Zane...!Mireupafshim...!
Ashtu e kane ...!Here qeshin e here  qajne...!Here gezohen e here hidherohen...!Jane si camarroket e gjyshit...! Ashtu jane...!Eh,Ti Zana...,nese deshiron ta largosh prej qafe kete Gurin...!Qe mos te bezdis...!Thuaj troc...!Ik prej sot...!Troc shqip...!Ama jo me bishtra...!Do te iku ashtu sic kam ardhur...!
Eh,ti Guri, te kujtohet Zana ne letren e pare kur te ka thene shume jane dashuruar ne mua...!Shume kane ikur vet...!Shume i ka larguar ...!Shume jane tretur dhe nuk jane kthyer me...!E tani ndoshta ti te zgjati me teper...!E tani te ka ardhur radha...

Guri…!

 

sonte do jem  i qetë në shtratin tim…

 Nuk e di pse...!?Vetem pak kontaktuam...!?? As ti e as une nuk patem faj....!? Rrethanat ishin te tilla...! Deshem ta shohim njeri tjetrin...! Nuk mundem...!  Nuk mundem...!Na penguan bjeshket e larta te Sharrit dhe te Tomorrit...!Nuk e pame njeri tjetrin...!???!!! Une sepaku nje pjese te shpirtit tim e sherova sot...! Puthja e duarve dhe ballit tim nga buzet e tua te ngrohta...! Me sheruan nje pjese te...! E sonte do jem me i qete ne shtratin tim...!Nuk do kem dhembje...! Eh,nese kam....!Dora jote dhe buzet tua do jene tek une...!Do me zbusin dhembjen time...!E ate qe me the se sa kishe pasur deshire gjate ketyre diteve kur une isha i shtrire te  kisha prane...!Nuk do them asgje...!Vetem mund te them, thellle e me thelle nga zemra ime...!Te falemnderohem zemer...!E dij se me ke prane ne ditet me te embla,por edhe ne ditet me te hidhura...!Ashtu edhe ti do me kesh mua....!
Tani te pershendes....!
Te puthi ....!

Guri yt…!


ajo le të jetë pranë meje…

Te falemnderohem per qumshtin dhe lengun e molles qe ma jep...!
Dhe mi lag buzet e mia...!Edhe atehere kur kam lartesine e teperatures me te larte shpirtrore...!
Te falemnderohem edhe njehere nga zemra ime e....!??!!!???
Kalofsh bukur....!
Nuk te them ...!!?? Te me shohesh ne enderr...!
 E une e lus Zotin...! E lus Zotin...!
O Zot....! Te lutem ma sjell sonte ne enderr sepaku miken time...! E ta kaloj kete dhembje sebashku me te...!
Le te me mbulojne fytyren time floket e saja....!
E une te futem ne brendine e ngrohtesise se saj....!
Sepse, e dua shume....!!!! E dua....! E dua ....!!!Ajo ndoshta nuk e din se sa e dua....!!! Dhashte …!   Zoti qe mos ta dij aq sa e dua une....!!!
Nese qaje per te kete nate...!
Derdhi lote ne gjume...!
Ajo le te jete prane meje....!!!
Le te mi terr me floket e saja....!
E dora e saj le te me perkedhel ajo ku te  deshiron....!!!!
Tani te pershendes shpirti im....!
Keto rreshta mi ruaj...!
Nese me shkruan ti...!
Me dergo sebashku me letren tende...!
Edhe kete copez leter....!
Qe ta ruaj....! Ta ruaj...! Per...!
Sepse ne keto caste kur po te shkruaj....!
Me derdhen lote nga syte e mi...!
Per ty....!
Dhe dua ti kem per kujtimin tim keto pika loti....!
Te lutem mi ruaj keto rreshta dhe mi percjell tek une....,perrseri...!

Guri yt...!


nuk ngopem dot…

Pershendetje,Zana.....!Aq isha i gezuar sot qe gjetem kohe te lire qe te kontaktojme....!Te bisedojme....! Ama edhe te shohim njeri tjetrin... ! Kenaqesi....!Emocione....!E cfare jo...!Por....,edhe zerin te ia degjojme njeri tjetrit...!Kenaqesi...!Emocione.....!Por,ja qe nuk zgjati shume...!Shkaqet ti tregova!Isha patjeter i detyruar te nderpres!Ta ruajme sekretin tone!Por,sido qe te jete...!Vetem nje minute mjafton te cmallemi shpirterisht!Ashtu edhe ndodhi sot! Ia tham njeri tjetrit ca fjale thelle nga zemra...!Ashtu sic e duam njeri tjetrin...!Me the se  po i ngjakam sot nje p… te vertet....!Te falemnderohem per komplimentet nese i merotoj...!Ama me beson shpirti im se fjala politike me ka ardhur ne maje te kokes dhe trurin ma ka ngrere!Edhe pse para se te … e kam ditur se eshte nje gje e felliqur! Te kam thene qe ne fillim se si u … dhe per cfare qellimi! Me siguri te kujtohet...!Por, shume kam gabuar...!Nuk mund ti duroj mashtrimet,dredhite qe behen ne te...!Nuk jam i…!Nuk mund te perballoj! Nuk posedoj me keso vyrtyte qe perdoren ne…!Ndoshta shume shpejt do te l….dhe teresisht do te largohem..!Mos te lodhi!Me the  disa here se jam nje yll!Te falemnderohem!Por,jo nuk jam as yll!Jam nje njerii thjeshte!Jam nje fshatar i vogel! Dikur isha edhe i bukur! Sot nuk jam!Te mashtron  portreti im…!Ndoshta edhe shpirti se me don shume dhe te dua shume! E gjithe kjo eshte!Sa me mall i perkujtoj ditet me te hereshme,fotografite dhe shumecka tjeter...!Me rrjedhin lote per fytyre!Me iku ajo kohe! por,jo shpirti!Shpirti me mbet ai qe kisha gjithmone!Bukurine e dij se nuk e kam!E dij se jo!Por,ja qe ti me don !Edhe une te dua!Te dua shume!Te kam locke!Te kam zemer! Te kam molle!Te kam rrush! Te kam......!
Te dua shume!Me don shume!Ta jap shpirtin!Ma jep shpirtin!Kete e dij! Te mashtron portreti…!Nuk jam i bukur!jo,jo!Po te bindi!Dikur isha i bukur!Te kam thene shume jam dobesuar!Nuk e besoj vetvehten!Nuk i besoj fotografive te meparshme!Shume kam ndryshuar…!Po e leme edhe kete!Ti nuk me don per nga bukuria!As une nuk te dua per nga bukuria!Ka shume gra me te bukura se ti!Ama edhe shume burra ka me te bukur se une!Shume!Shume!Une jam me i shemtuari ne kete bote!Por,me don dikush!Ma don shpirtin tim!Shpirtin e nje…!E dij se me don!Ama edhe une shume e dua Zanen time te bukur…!Ama ajo eshte edhe e bukur!Eshte e dashur!Ka shpirt te embel!Ka gjithecka te bukur dhe te dashur!E dua shume!E dua shume!Nuk e dij sa me don ajo…!Ndoshta nuk me don fare!Une po them keshtu!Nuk eshte e vertet!Ajo me don shume!Aq sa e dua edhe une!Une e endrroj!Shume shpesh!Me del shpirti jashte!Kur jam me te ne shtrat!Kuptohet ne enderr!Nata me e lumtur eshte per mua!Nuk ngopem dote!E puthi!E shtrengoj! E futi ne gji!Edhe ajo me don tere naten!Me fute ne shpirtin e saj!Edhe une e fus!Me perkdhel tere naten!Edhe une e pergdheli dhe mbulohem me floket e saja!Ia puthi gojen!Gjuhen ia thithi! E puthi gjityhkund!Ajo ku ka deshire!Edhe ajo me puthe, ku kam une deshire!Ku puthi me teper!Aty ku e din edhe ajo!I kam treguar! Aty, ku edhe ajo shkrihet dhe tretet si kripa dhe si fluskat e sapunit! Kenaqet! Kenaqem edhe une! Ama nuk e le te shkrihet dhe te tretet!E dua!Me don!

Guri yt…!


çfarë të them…

Pershendetje Zana...!Te pershendes nga zemra...!Te deshiroj cdo te mire...!Ashtu sic dua une...!Lexova ate qe me kishe shkruar...!Sa i perket asaj qe te me shkruash nje leter...!Edhe ate e mirekuptova mire dhe drejte...!Eh,po te tregoj se sot isha pasdite ne pune...!Kisha shume kohe te lire...!Ashtu eshte nga nje dite...!Nuk kisha cfare te beja...!Lexova shume nga letrat tua qe mi ke derguar...!Shikova me shume zelle te gjitha fotografite qe mi ke deguar gjer me tani...!Te, te gjitha u ndala shume kohe duke te veshtruar me....!Dhe se fundi u ndala tek ato te…!Edhe keto nje nga nje dhe me shume kohe i shikova...!Cfare te them....!????
Nuk dua me te shkruaj!Ketu po e perfondoj....!Une jam shume i gjate ne letra!Por,ja qe ketu po e perfundoj dhe po te pershendes...! Te dua shpirterisht Zana ime e bukur…!

Guri…!


shqetësimi  yt…

Te pershendes e nderuara Zana! E lexova letren tende...!Edhe une vetem njehere ia leshova syte...!Isha shume i zene me pune sot...!Me te vertet i ngarkuar per se tepermi...!Tani sa do te nisem per ne shtepi...!E printova...!Do e lexoj dhe do e rilexoj...!Ama ne shikim te pare...!U binda se shpirti yt eshte i njejte me  timin...!Nuk ka dyshim dhe askush nuk mund te me bind...!Edhe pse e kam ditur...!Qe heret...!Vetem nje gje me erdhi shume keq...!Me ishe shqetesuar...!Po,te them me erdhi shume keq...!Me ke pervluar shpirtin tim,sikur ti kishte ra nje vale e nxehte...!Por,nje gje po te them...!Nuk ka nevoje te shqetesohesh...!Shqetesimi yt do te jete edhe i imi...!
Prandaj,te lutem...!Qetsohu...!Buzeqeshu...!Vetem keshtu te dua...!
Tani edhe njehere te pershendes nga zemra...!Do te shkruaj nje dite tjeter...!Kur te jem i pushuar...!Fizikisht dhe shpirterisht...!E ti nese ke kohe me shkruaj gjate uikendit...!E une diten e hene...!Do e lexoj letren tende...!Ok.Te pershendes edhe njehere...!Shqetesimi yt...!Do me le shume nete pa gjume...!

Guri yt…!


përsëri vetëm për ty…

Te pershendes dhe te  deshiroj cdo te mire...!Nuk jemi degjuar ketyre diteve...!Edhe pse isha i zene me pune dhe ca obligime tjera...!Perseri vetem per ty kam vjedhur ngapak kohe sa per te  pershendetur...!Por,per fat te keq...,nuk mund ta beja edhe kete...!Me eshte …!Nese ke mundesi qe nga sot te komunikojme ne   nje menyre tjeter… !Apo  te takohemi tek livadhi…!Apo tek…! E din ti ku…! Te pres…! Aty do jem…! Kur te vish…! Diten…! Apo naten …! Aty do me gjesh…!

Të pershëndet,

Guri yt…!


PER CDO NATE E MBYS NATEN PA GJUME…!

Floket,mjekrra me jane zbardhur,
zemra...,shpirti ...,nuk me plaken dot,
edhe Zanes per cdo dite ia ze priten...,
Dashuria  dhe poezia nuk me lene te plakem...

Egersisht ,Zana me hane gushen te gjalle...,
Here fluturoj neper male ,e here neper fusha,
me cmend Zana...,me cmend poezia...,me cmend….
me cojne te flas tere naten...,jerm... Cmendem…!

Padashur futem mes gjinjve te Zanes...,
arratisem me nete te tera mes saj...,
 ajo drenushe, e une dre,qafe per qafe,
Fluturojme diku ne LIVADH..,
 
Per cdo nate e mbys veten pa gjume,
endrrat me shetisin tere naten...,
per cdo dite dobesohem...,lodhem...,
e une sherohem, kur Zana me jep gji...

Sonte po e pres te lind  Hena e re
Do te takohemi diku ne mes te livadhit…,
Zana me tha tere naten do te kenaqemi...,
Do te dashurohemi...!Gjume nuk do te bejme...!

Do te ha tere naten molla prej saj...,
mollet...,faqet...,ballin...gushen...,
do te shkundi deget e kesaj peme...,
bereqeti i saj do te me mbaj gjalle...!

Derisa une  shkruaj kete poezi,
nuk bie ne shtrat...,nuk bej gjume...,
e, ajo ia ka futur thelle gjumit...,
e ,une nuk do behem i qete deri ne varrr...

Une do e pershendes me nga nje puthje....,
per cdo dite...,per cdo mengjes...,
me nje puthje qe do i zgjoj edhe te vdekurit...,
E di se nuk me don!Ama nuk me shan...!Me dashuron…!

E di se shume e don poezine, dhe dashurine...,
le te me don edhe mua sa poezine dhe dashurine...,
Ama edhe pa qumesht mos te me le....,....,
qumshti i saj me mban gjalle!Pa te do te vdes!
 
Nuk do e harroj kurr endrren e nje nate...,
kur ishte shtrire mbi mua si Zana e Malit...,
duar e fyture nyje mi kishte lidhur me floke…,
tere naten me dhe te pi qumesht....,e lenge molle…

Me kishte cmendur tere naten...,
e kalova naten ne gjume duke be dashuri...,
U kenaqem !U kenaqem qe te dy...!Tere naten…!
ne mengjes e pash se endrra me kish  mashtruar....!
 

DEREN DHE DRITAREN  MBYLLE...!
 
Deren mbylle,verja celsin...,
edhe driten shuaje,Mikja ime...!,
e strukur futu e rri nen jorgan...,
dardhat e buta mos ti ha...

Mos te shpetoj nga goja emri im...,
ama ruaj edhe deget e frutave...,
Ah ,sa kam deshire me ti vjel...,
Ah, sa kam deshire te shihemi nje nate...!

Eh,Mike,Mikja ime...!
Gjithe naten na merr malli...,
mua per poezine,ty per dashurine...,
per dashurine derdhim lote…,une e ti…!

E Mikja ime! Lotet qe derdhem...!
do ta shkrijne deboren...,akullin...,
dimrin do e bejne vere me lule...,
dhe do ta shuajne mallin tone...!

Ja,per cdo dite ,Mike na ik koha...,
here me poezi...,dashuri...,lote...,
e nuk e di ne cilin vend do e bejme...,
do e bejme nje nate...,nje nate bashke...!

Eh,Mike!Mbyllma dritaren...,mbyllma...,
me shaj...,digjmi poezite...,letrat...,
une te them:"Te dua", “TE DUA…!
une te them :"TE  DASHUROJ…!

Per ty do te shetis tere naten pa gjume,
tere naten do te pres ne mes te livadhit...,
e ,ti nese don,mbylllma deren  e dritaren...,
qe te mos kem nga te futem ne shpirtin tend...!
 
 
MU DJEG SHPIRTI...!

Shpirti mu djeg me letra e shkrime...!
Zjarr! Flake! Askund takime....!
Endrra....!Endrra...!Nete...! Pa gjume...!
Te gjitha mu treten...! Mi barti...,nje lum...!

E pyes vetveten: A jam ne vetmi...!?
e marr pergjigjen: Nje Zane me rri mbi kry...!
Lotet kur me derdhen....,derdhen si shi,
ajo me thote: Mua, me ke prane!Une ti fshi!

A thua!, A thua e din ndokush valle...!?
se shpirti im esht djegur...,eshte kalle,
eshte tretur...,e diku eshte venitur...,
me thone se nuk kam buzeqeshje...,jam i hidhur...!

Me thone se jam dobesuar!Jam shkri!
Une u them :Do te digjem flake...! Do te behem hi...!
Une u them: Mos me shikoni ne fotografi...!
Ishte nje kohe !Kur isha...,isha shume i ri...!

Endrrat i shoh gjithnje pas mesnate,
shetis neper fusha...,male e shpate,
diku larg ne mal,ne nje livadh koti pak gjum,
vjen nje Zane: Me thote: te dua shume...!

Lotet ne sy tani me me ishin thare...,
Zana prane meje kur kishte ardhe...,
ajo me krahe te lehte me kisht marrre...,
u rrokullisem tere naten neper bar...!
 
KA KOHE...!

Ka kohe qe nuk e kam pare endrren,
moti nuk e kam pare  nuse as henen...,
Zana me tha: Une i thash ,jo...!
Me shpirt te kam dashuruar....!

Shume kohe te kam kerkuar fjalen:"Te dua"
Shume veshtire e kishe per te ma dhuruar...,
syte me jane shterrur shume nete pa gjume...,
ma dhurove kete fjale,te shpertheu si lume...,!

Kur e shoh fotografine tende perpara...,
A e din c,te them?! Te kam llokum me arra...,
te kam llokum me arrra...,me fiq...,e lajthi...,
Ama e pranoj...! Me ke tretur....,!Me ke shkri...!

Une cdohere kur bisedoj me ty...,vetem me ty…
dy engjuj  me rrijne prane meje  me rrijne ne gji, …,
Me thone: Te gjalle te mban! Nuk te le ne vetmi!
Sa  here qe te qashe,Zana yte te jep qumesht per te pi!


NJE PUTHJE....!
 
Nje puthje e ytja qiellin ndez...,
e trupi te mbulohet me djerse...,
kur te shikoj heshtur ne sy...,
sa kisha dashur te vdes me ty...!

Nje perkedhelje...,nje dashuri...,
zemra behet....,shkrum....,e hi...,
kur ti shoh buze...,goje...,e sy...,
sa kisha dashur te vdes me ty...!

Nje dashuri e erresires se nates...,
me endrrat e te bukures Zanes....,
kur te kisha  pire qumesht....,prej ty...,
sa kisha dashur te vdes me ty...!

Keto jane ca vargje te poezive qe mu derdhen sot pas dite...!
Nuk e di nga me erdhi ky frymezim...!Ka kohe qe kam humbur frymezimin per te shkruar poezi...,letra....
E bera per ty!E di se nuk do kishe kohe per te me shkruar nje leter pas leximit te ketyre

vargjeve...!Une do e kisha be per ty!E di se edhe ti do e besh per mua!Nuk kam dyshim!

Pas mesnate,e marte, 20 qeshor 2008

Guri…!

 

bëhu e fortë…

Te pershendes e nderuara Zana.....!Pritja dicka shume te mire prej teje...!Dhe e dija se do e marrja .....!Te shkruajta ate dite qe isha keq...!Te lash dicka ne dritare....!Gjithecka qe me rrodhi thellle nga shpirti....!Te luta shume te me shkruash nje leter....!E dija se do me shkruash...!E dija....!Te njoh mire....!Ta njoh shpirtin tend....!Eh,cfare pritja prej teje e cfare mora sot ne mengjes....!As qe e kam endrruar ndonjehere qe do te ndodhe nje gje e tille....!?Cudi....!Sa me dhimbesesh...!Per vehten dhe brengosjen time nuk do e them asnje fjale...!Ti me dhimbesesh shume...!Me beson ...! E dij se me beson...!Ja,ashtu jemi...!Jo,une dhe ti...!Jo te gjithe shqiptaret....!Ka pasur shekuj me radhe...!Ka...!Do te kete...!Tradhetar....!Te poshter...!Zuzare....!Lapera....!Hajdute...!Dyftyresh...!Gjithecka E...!? Cfare nuk ka....!Sa me vjen keq...!Nuk dij cfare te them....!Ne emrin tim...!Ne shpirtin tim...!Ne personalitetin tim...! Ne....!Ne personalitetin tend...!Ne shpirtin tend...! Te futet nje idiot....!Nje kriminel...!Dhe te njollos  ty....!
Nuk kam koment....!Cfare te them...! Me mire te mos e zbuloj...!Shume mire do jete...!
Nuk do te shkruaj me...!Nuk do te shkruaj me...!Me del shpirti prane leres...!Por,nje gje e dij...!E dij dhe nuk ka kthim prapa gjer ne vdekje...!Kurren e kurres nuk mund te me njollos mua dhe ty nje krimenel...!Une mbetem perseri  Guri ,ai, qe kam qene jam dhe do te jem...!Edhe Zana do te jete ajo qe ka qene,qe eshte sot dhe do te jete neser...!Mashtrimet....!Qe ka dashur ti beje ne emrin tim ai lapere...!Nuk i kane shkuar per dore as qe do i shkojne...!As tek une as tek ti...!Kot e ka..!Kote e ka...!I paftyre...!Gjithmone do mbetet, i paftyre...!Don ti punoj dikujt pas shpine...!Ka dashur te me beje varrin pas shpine...!Po ne ate varr do bie vet...!
 
Te pershendes nga zemra...!Duro! Behu e forte...!Edhe une do duroj...!Do behem i forte...!Do e perballojme edhe kete skenar...! Edhe une edhe ti...!

Te dua me shpirt…! Me don me zemer…!

Guri…!


dyshova diku…

Po,sot tere dita me ka shkuar ne mendime....!Ne kujtese....!Ne analiza....!Prfundimi, defenitiv arrin:
Askush nuk ka mund te me vjedh...! Dashurine time dhe tenden…!Jam i sigurt....!Dyshova diku....!Por dushymi me iku pergjitmone dhe mu  trete si fluskat e sapunit ne oqeanin e gjere…!Jo,jo askush nuk mund te me fus nen dry dashurine time qe kam per ty…!Kot e kane…! Askush most  te mundohet…! Askush most te tentoj…! Gabim do e kene..!  Gabim…! Shume gabim…! Do mashtrohen…!

Guri yt…!


më dhimbsesh shpirtërisht….

Te pershendes "L… ime! Te deshiroj te jesh mire! Deshiroj te jete larguar ajo qe kishe dje!E dij se ke probleme gjate ketij cikli!Me vjen keq! Me dhimbsesh shpirterisht!Me beson! Kisha kenaqesine time qe dje biseduam sadopak!Por,njeherit pasi kam shkuar ne shtepi!Parashtrova pyetje vehtes!Po, pse e teprova dje une me Zanen ne bisede!Kur ajo kishte hallet dhe punet e saja ...!Po,une si duket nuk e kuptova shpirtin tend ne ato momente! Sa u pendova...!
Por,ja kur e don dike me thellesine e zemres!Edhe e tepron! E dij kete! E dij!Fajtor jam vet! E pranoj!Eh, Zana edhe une jam shume i angazhuar ketyre muajve me pune!Beson se u shkatrrova!Ketu ne..!Jashta saj!Me…, dhe me …,me ca…! etj.Njeherit gjer me tani me ato punet e ngarkesat …,isha deri diku i qete gjer me tani!Por,ja qe edhe tani ka ca aktivitete  qe ti e din..! Te shohim! Se cfare do te ndodhe!Ama mos me thuaj se ti  Guri je ...! Eh,tani deshiroj qe te kryesh punet me dokumentacionin per udhetim!Nese shkon!!Une te deshiroj te kalosh bukur sic deshiron zemra ime per ty! Te kenaqesh! E une  Guri yt le te merrem me …...!Le te shetitet ne endrra neper livadhe edhe gjate kesaj stine te dimrit!Le te ngrihet ne mese te atij livadhi te shkret qe eshte gjate kesaj stine pa kurnjefare bukurie...!Le te ngrihet nga i ftohti! Tani nuk eshte vere o ,i gjore!Nuk ka gjelbrim aty!Nuk ka hene dhe yje!Nuk ka zogj dhe kenge e tyre...!Jo,jo nuk ka asgje...!Pos , egersirave...!Ah,as ajo Zana qe te shoqeronte ne ate endrren tende ne mes te livadhit prane cezmes...!Jo,jo nuk eshte! Ajo eshte diku larg e me large me kilometra! E ti...!Shetiti malet dhe fushat ne kete stine dimri..!Le te shkyejne egersirat! Nuk eshte vera...!Jo,jo lulet i ka djegur bryma qe heret ne stinen e vjeshtes...!Eh, ti endrro...!Endrro...!Dhe futu ne prehrin e ngrohte te "L… "sate,sepse nga ngrica vetem ajo te shpeton!Te jep ngrohtesi shpirterore!Te jep butesine e saj qe ia ka falur vetem Zoti!Ajo te jep gjithecka...!Ajo te jep shpirt..!Te jep fuqi...!Te jep rini...!Nuk te lene te plakesh...!Nuk te lene te vdisesh...!Ajo eshte e kompletuar..!Nga Zoti! Ti  ate shume e don! E ke L...!Ama edhe ajo shume te don,te ka zemer...!Ajo te tha dje se  eshte privilegje per mua qe ajo me don dhe me dashuron!Kete e dij une vet...!Jo ,qe nga dje,por qe nga heret...!E dij kete...!Dhe mu per kete e endrroj shume shpesh edhe pse e kam shume larg meje! E di kete dhe nuk ka nevoje te me thote askusah!Jam i privelegjuar qe heret kur mua me mudesuan engjujt dhe Zoti qe te me dashuroj nje femer e tille ...!E dij dhe e kuptoj privilegjen time!Une e dij edhe nje gje po te mos ndalem sot kur jam duke i shkruar kesaj pellumbeshe kete leter.Letra ime do te jete nuk e dij sa e sa e gjate...!Dhe perser nuk do mundem ta pershkruaj ne teresi pamjen e saj fizike dhe ate shpirterore!Dhe keshtu dalngadal vendosi qe te  perfundoj....!E tani desha te them edhe une Zemra ime sic me derjtohesh ti...!Te pershendes!Te deshiroj te gjitha te mirat! Nuk do te shprehi asnje shprehje dashurie ne fund se jane te shumta!
Vetem te them!Te pergdhel L… yte ne cdo pore te trupit tend fizik dhe shpirtror!Te puthi  ne cdo  cep te trupit tend,por ne fund do te ndalem mu aty ku une kam deshire dhe ti...!E din ku...! Dhe te kenaqemi shpirterisht...!E dij se kjo per mua do te jete nje enderr qe dua sonte ta realizoj sic e kam realizuar ca nete...!E per ty nuk e dij...!Dhashte Zoti qe te dy ta realizojme sonte kete enderr qe une e deshiroj!
Nese e kam zgjatur,te kerkoj falje   L…ime!
 
Kalofsh bukur ...!

Guri yt…!

 

e din pse….

Tani vec shpirti im eshte qetesuar....!Me te vertet ishte i shqetesuar....!Por,tani kur kuptova se cdo gje eshte ne rregull....!Marr fryme lereshem...!Gjithekund me shkoj mendja...!Per punet qe ke...!Kete e kuptoj...!  Edhe une kam shume pune...!Shume rralle jam ne...!Edhe pse kur te vij ne pun e hapi.....dhe gjer kur te iki ne shtepi e mbaj te hapur...!Por,shume pak komunikoj,per te mos thene aspak ndonje dite...! Nuk me premton koha...!
Per ate se sa me ka marr malli te komunikoj me ty dhe te mos ngopem eshte ceshtje tjeter...!Por,ja qe rrethanat jane te tilla...!Edhe kete e kuptoj...!Po te komunikoja dhe te shihja dhe te me shihje kjo edhe aq me teper do me cmallte....!Por....!??? Por....!? Jam i kuptueshem...! Sa i perket se me ke xhan dhe te kam” L,”nuk ka dyshim....!Aspak....!Me ke ne mendje dhe te kam ne mendje,edhe ketu nuk ka as dyshim e as hamendje...! E dij dhe e din...! Sa i perket: Letrave te mikes sime...! Qe ti kam percjellur dhe qe po ti percjelli sot...!Ka ndryshime...!Eshte e vertet...!I ke zbuluar...!E din pse kam bere kete...! E dij se e din...!Dhe nuk do them asgje...!E dij se kane humbur ne shume raste origjinalitetin...!Por me shume te dua ty se sa letrat...! E din pse...! E dij se e din...! Eh,tani kisha dashur te mi percjellesh te gjitha letrat e mia qe ti kam derguar qe nga letra e pare e gjer tek ajo e fundit...! Nese i ke ruajtur...!Besoj se i ke ruajtur...! Te kam pas thene qe ti fusesh diku nen dry dhe ate cels ta mbash vetem ti...! E dij se ashtu edhe ke vepruar...!Te lutem brenda mundesive mi dergo...!Duhet ti perpunoj edhe ato...!  E dij se nuk ke kohe,por mundesisht ndaje nje kohe per te mi percjellur...!
 
E di se do mi dergosh...! Pres...! Tani nuk dua te zgjatem...! Dua te pershendes! Kalofsh bukur...!

Te dua nga zemra…!


Guri…!

 

sot na mbytën lotët mua dhe  Zanën…!

Vështirë dhe shumë vështirë do e kem per të harruar këtë mëngjes të sotëm…!Më në fund pas një kohe të gjatë sot u takuam unë dhe Zana…! U takuam…! Ama jo në livadh…! Në atë vend ku për herë të parë ishim takuar dikur…! U takuam diku tjetër…! Këtë e din vetëm  unë dhe Zana…!...Dhe askush tjetër…!  Ishte përmallim i papërshkruar…! Sa e sa u gëzuam…! Ballë për ballë unë dhe Zana…!  Përqafime…!  Buzëqeshje…!  Shtringim duarësh…! Njëri tjetrit ia vuam dorën në ballë…! Ia fshirëm njëri tjetrit djerësët e ballit…!  Butësisht…! Vetëm butësisht…! …Dhe ngrohtësisht…! Ia afruam njëri tjetrit buzët e thara…!  I lagëm  që të dytë me lëngë molle…! Nga dashuria e përmalluar na kaploi një dridhje e trupit…! Emocione…!  Derdhje lotësh…! Na rrodhën nga sytë…!.
Ishin lotë dhembje…! Lotë përmallimi…! Lotë gëzimi…! Lotë….! U takuam…! Përsëri…!   …Pas një kohe të gjatë…! U takuam unë dhe Zana…!  Ajo më puthi në  duar…!   Në ballë…!   Në sy…!  Në buzë…!  Gjithëkund…! Më puthi e më puthi Zana ime e bukur dhe e dashur…! Ishim përmalluar…! E unë…!?  Edhe unë e putha…! E putha gjithkund ku une desha dhe ku ajo dëshironte…! E përkëdhela ngrohtësisht…! Dhe vetëm ngrohësisht…! E ajo u palos mbi trupin tim …!  Aty mu aty ajo  gjeti folenë e ngrohtësisë…!  Sa e sa u kënaqëm në këtë mëngjes…! Askush nuk mund ta dij…! Askush…! Vetëm unë dhe Zana e dijm…! Askush…! Askush…! Ishim vetëm ne të dy…! Erdhi koha…! Erdhi…!  Për tu ndarë…! Sa shpejt na iku koha…?! Nuk e dijmë as une e as Zana se sa shpejt sot na iku koha…! Duhej të ndaheshim  për sot…! Do të takohemi një ditë tjetët…!  Përshtypjet…! Kënaqësit…! Dashurinë…! Emocionet…! Dhe…! Do i fusim që të dy thellë në shpirtëra tanë dhe do i ruajm për kujtim gjerë  në takimin e ardhëshëm…!  U ndamë për sot…! Na mbytën lotët mua dhe Zanën…! Ishin lotë  gëzimi…! Lotë dashurie…! Lotë përmallimi…! Lotë…!

Guri…!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora