E diele, 10.12.2023, 05:23 PM (GMT)

Kulturë

Toni Nokaj: Poezia ime

E diele, 29.03.2009, 04:58 PM


Toni Nokaj

Poezia ime
 
me shume kujdes
kujtoj ditet e rinise
kujtoj penden time
qe skishte ngjyre
as per te ngrane as per te pire
 
kujtoj -
ne Gjakoven time
kur shkoja ne shkolle
kur loznim
kur qanim se bashku
dhe kur qeshnim per ditet!
 
me kujtohet mire:
ne shkollim te larte
kur mesonja per gjuhen,
per nanen
per shqipen
edhe per çlirim te mbare...
ooo!
kur lisi hapi gorre ne rrenje
filloi te ronitet
kohe laramane...!
 
shpata ime ne maje
buronte gjake te paster
per ta pire
per te shuajtur etjen
dhe ne gjoks dhe zemer
shkruhej:
jame shqiptare kosovare
 
Asaj
 
Vjeshta e beri te veten
jeta lajkatare
ofshame te solli
 
llampat dikur te ndezura
cakrronin njera tjetren
ato ta vodhen driten
 
ti ne mesin e dy botrave
unanimisht je tretur
une, ay syperlotur enderroja
ndoshta ende ske ikur?
andai rruge te mbare...!
 
Nenes
 
Ne barkun tend
shume kohe qendrova
me linde ne kete bote
edukate te shkelqueshme nga ti mora
te punoje-
botes ti rri krenare
 
Te dua oj nane e dashur
gjithemone te lavderoje
mbretereshe e gjithesise je ti nane
kurr nuk te harroje.
 
Kohes
 
Dikur e mvrenjtur me mjegullire
dikur me brenga-
tani e lire
 
shumehere je tronditur
nuk u gjunjezove
sot me ty-
po korim fitore
 
Ta puthim faqen sot edhe neser
adhurime-
te fala ne veper
 
me ty ecim do te ecim gjithehere
ne preher tende rritemi-
po rrojme me ndere
 
Sy me sy me Din Mehmetin
 
Ne floket tu po shoh kallinje Gruri
ne rrudhat tua te ballit djalerine
syte tuaj kilometra hapsire
ne buzet tua prek ushqim shpirti
 
O ju rreze te diellit
ti drite e pafunde
sheroje shtatin e kallur ne vepra
Din Mehmetin dhe lapsin e tij te arte
 
(ishte Profesor i imi ne vitet 1986/87)
 

25.03.09
Suisse(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora