E shtune, 15.06.2024, 06:23 AM (GMT+1)

Mendime

Afrim Caka: Otomanonostalgjiku, Nexhemedin Spahiu

E merkure, 01.12.2021, 07:48 PM


OTOMANONOSTALLGJIKU, NEXMEDIN SPAHIU

Nga Afrim Caka

“Aleati strategjikë i shkatërrimit tonë. Dashuria e madhe e otomanonostallgjikut turk dhe të gjithë shqipfolësve që janë konvertuar në turqë e arabë. Nexhemedin Spahiu e bënë rolin  e argatit e të spiunit turk sikur nuk e njehë realitetin shqiptar drejtë Bashkimit Kombëtar.

Me formulat e tija, po bënë kërdinë në çdo arterje të jetës shqiptare, afruar para e shkollime në Aarabinë Saudite e në Turqi që duhet të ishte ndaluar e burgosur nga drejtësia e shtetit. Pasi sjelljet e këtij beduini cenojnë integritetin kombëtar me pralla e dogma fetare që në thelbë përbëjnë vepër penale me propagandën  e tij antishqiptare. Nexhmedin Spahiu mbetet armik, dhe i vdekur qoftë.”

*   *  *  *

Pse sillet kështu? Sepse kombi shqiptar është pengesa e tij kryesore. Si mund ta lexojmë fjalën si vetëkërcënim të Nexhmedinit? Në prirjen e gjërave që s’kam dëshirë t’i dëgjoj nga ky çmitizues, por që është shumë antishqiptare diçka të pazakonta në shtetin tonë. Filozofët e robërisë, pra janë të mësuara me marshimet e gjatë. Ishin dyndjet afroaziatike që i sollën shumë prej syresh në pjesën e territoreve Iliro-dardane. Krahas historisë, ishte e pranishme ajo që mund të quhej kundërhistori shqiptare, një llojë shansi i keq, që shfaqej në orën dhe kah të gabuar, siç e mendon Nexhemdini rikthimi i Dardanisë, nismëtuar prej Erdoganit. Dhuratë më të madhe nuk mund të ketë për serbinë.

Nexhmedini i Mitrovicës, Bashkimi me Shqipërinë nuk është interes i Shqipërisë e as i Kosovës!!! Cili është opinioni juaj ndaj këtyre deklaratave dhe qëndrimeve të otomanonostallgjikut gjak prishur? Ky legen nuk ka lindur shqiptar por spiunë. Do të vdes spiunë. Dhe në atë botën tjetër do të vazhdoj punën si spiunë! Nexhmedini, tqashmë kryetar i sektit të spiunëve të Kosovës. Kjo fundërrinë e pashembulltë moralee shoqërisë shqiptare. Ky njeri që mohoi atësin e kombit, gjuhës dhe kulturës. Ky njeri që abuzon me shtetin, histrorinë dhe lashtësinë. Ky otomanonostallgjikë, panderë dhe pa asnjë normë  shoqërore e atdhetare synon të bëjë një përçarje në Dardani përmes ofendimeve kriminale ndajë çështjes kombëtare dhe figurave tona kombëtare

Ku e sheh otomanonostallgjiku fatin e “Shqipërisë Natyrale”? Deshtën apo nuk deshtën Vuçiçët, otomanonostallgjikët dhe mbetjetë tjera neoosmane - Bashkimi Kombëtar do të ndodhë. Është një problem i përjetshëm, pak a shumë vazhdon. Mendoj se vetë Europës i duhet një sforcim për të ruajtur natyrën e saj. Kur themi Europa kurvë është e kërcënuar, mund të përdorim shprehjen: Europa, ndër të tjera, e vetëkërcënuar nga realiteti Pellazgo - Ilir”. Në vend të dashnisë vëllazërore për shqiptarin ushqehet urrejtja, në vend të turpit e të për vujtënisë, shqiptarëve iu mësohet të sillen me arrogancë, në vend të zemërgjerësisë, shqiptarëve iu mësohet që të jenë zemërkëqinj e mendjengushtë, në vend të krenimit me shqiptarin tjetër të krishterë, ushqehet zilia e smira, në vend të durimit e mirëkuptimit, shqiptarët musliman i shtyjnë që të bëhen shqiptar – urrejtës e të çnjerëzuar, jo të punës e jo të jetës me nder.

Antikastrioti, me fjalorin  e tij besimtarëve shqiptarë iu mëson që të sillen me arrogancën e prostitucionit politiko - fetare të krimit. Nuk pyesin më hoxhallarët se ke mbysin e kë vrasin, nuk ndalen para asgjëje vetëm për hirë të fundamentalizmit politik. Tradhëtia, poshtërsia, mashtrimi, degjenerimi, përfitimi, vesi, ia kanë zënë vendin virtytit dhe vlerave të duhura morale. E vetëm kështu një sistem vlerash nuk duhet të jetë. Sepse feja islame ynë është në duart e një llumi të fetarërve të papërgjegjshëm. Drejtësia ka qaluar në të gjithqa hallkat e saja. Otomanonostallgjikët e papërgjegjshëm nuk mund të jenë unikal. Meqë shtetit ton jo vetëm i mungon gjithçka, po e quaj të shmtuar shfaqjen e tyre. Po mundohën me ndihmen e hoxhallarëve popullit t’ia impononte një matje tjetër të kohës. Shefqeti i frymëzuar nga otomanonostallgjija dhe nga ky qëllim për t’ia kthyer “nderin e dinjitetin” babë Erdoganit, për ta ruajtur neootomanizmin në trojet shqiptare.

Antikastrioti është në festë, me në krye natyrisht Serbinë e Turqinë. Kjo ringjallje e otomanonostallgjikëve tregon se shteti turk nuk e kishte humbur kohën këto njëzet vitet e fundit, pas rënies së komunizmit. Por kryesorja ishte se rikthimi i frymës osmane, ose  neoosmane, jo vetëm nuk ishte i frikshëm, por ishte i volitshëm për shumkënd në Dardani. Ndaja fantazma nga Mitrovica e kishte rrugën hapur. Nexhmedini është fetari më i inkriminuar shqiptar. I ligu e tradhtari fshihet nën petkun e shtetit, ndërsa shteti është i detyruar të vesh rrobat e të ligut. Të vargani i ca analistëve fetarë të Dardanisë që nuk marrin erë nga Historia, pra, të vargu i atyrë të një spikamë të vjetër, ajo që vite me radhë ishte munduar të turbullunte mendimin shqiptar, po shfaqej përseri nga ca njërëz rimohues të historisë e të çështjes shqiptare. Ishte po ajo spikamë dyshe e gjak prishurve kosovali Spahiu, Krasniqi në mjegullën acide e seciles vazhdoninë të ngatrroheshin në mes veti. Me shqiptarin kundër shqiptarit, pse jo edhe kundër shqiptar?ve.

Otomanonostallgjiku e përdorë këtë televizion T7-të për t‘u afruar me babën Erdogan, të bënin aleancë me të? Portreti i Erdoganit, monologët dhe dialogët e tij në televizion dominojnë të gjithë pjesën në T7-të. Kjo fundërrinë e shembulltë është gati ta quante si një hero të shqiptarëve. Kritika e tij e ka quajtur një himnizim të figurës dhe politikës së tij... Kombi shqiptar është armiku kryesor i otomanonostallgjikut “shqiptar”. Shqiptarët etnikë, ata me gjak, e jo vetëm me gjuhë, janë kombi më i përbuzur dhe më urryer nga tradhtarët e spiunët që do të duhet të ishte edhe shteti i tyre, por që bën gjithçka për pakicat ose kolonët sllav dhe asgjë për vetë shqiptarët.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora