E merkure, 24.07.2024, 09:41 AM (GMT+1)

Kerko: gazmend freitag

Asie Duka: Gazmend Freitag - Havzi Nela

E shtune, 14.08.2021, 03:41 PM


Me madhështinë e shpirtit dhe të penelit tuaj ju keni pikturuar një njeri si: Havzi Nela, i cili mbart mbi vete, jetën dhe fatin e mijëra jetëve

Nga Asie Duka

I nderuar Zoti Freitag, i nderuar artist, më lejoni t? shpreh mendimin tim, p?r piktur?n tuaj n? p?rgjith?si dhe veçan?risht p?r piktur?n e fundit q? ju keni realizuar p?r d?shmorin e demokracis? shqiptare, p?r t? flijuarin p?r t? p?rhapur dije dhe kultur?, i cili u d?nua me varje nga p?rbind?shat e diktatur?s shqiptare!

Askush si ju zoti Gazmend Freitag, nuk i ka pasqyruar n? tablo, tmerret e kobshme, t? asaj kohe t? p?rbindshme dhe mostrash q? vrasin intelektual? t? pafajsh?m, q? k?pusin fijet e inteligjenc?s q? lart?sojn? nj? komb. Ju z. Freitag i jepni jet? dhe frym?, i jepni p?rjetesi duke e nxjerr? nga err?sirat e harres?s, duke e m?kuar me p?rfytyrim, duke e njerr? n? drit? drith?ronj?se, p?rmes penelit, dor?s dhe mendjes suaj, dhe sidomos shpirtit tuaj selektiv dhe p?rzgjedh?s. Ju sot jeni piktor q? nuk njiheni mjaftuesh?m n? krahasim me at? vizualitet q? shpalosni, ndoshta i n?nshtruar nga harrimi dhe mosp?rfillja… Z?ri i atyre tablove, i atyre jet?ve q? ju i m?koni me shpirt p?rjet?sie, th?rret unsh?m t? d?gjohet jehona e tyre, t? ndryshohet korsia e koh?s q? pret t? vdesin talent?t, p?r tu shpallur t? till?… Pikturat tuaja jan? t? gjith?koh?shme, me personazhe t? spikatur q? ju vet?shpallin “Artist”. Arti juaj prodhon me dashuri larmin? e figurave vetmohuese e sakrifikuese p?r njer?zimin, k?tu q?ndron s? pari madh?shtia e penelit tuaj.

Ju dini ti jepni simbolik? dhe p?rfaq?sim rr?nj?ve prej nga vini, planetit n? t? cilin jemi mysafir?, dhe personazh?ve m? p?rfaq?sonj?se, e m? t? vyer q? ne p?rulemi me nderim dhe p?rkushtim shpirt?ror, para madh?shtis? s? tyre p?rfaq?sonj?se t? Kombit shqiptar dhe mbar? bot?s. Ju z. Freitag ia keni kushtuar jet?n, k?tyre jet?ve njer?zore, q? kalojn? n? altarin m? t? lart? t? epokave, k?tyre Titan?ve t? veprimit e mendimit bot?ror. Sot ndoshta ju jeni t? pakonsideruar nga bashk?kohesit… por koha dhe jeta kan? treguar t? kund?rtën p?r t? gjith? ato Piktor?, artist?, elitar? q?  jan? shpallur “Te m?dhenj”.

Me madh?shtin? e shpirtit dhe t? penelit tuaj ju keni pikturuar nj? njeri si: Havzi Nela, i cili mbart mbi vete, jet?n dhe fatin e mij?ra jet?ve. Nj? artist i p?rkushtuar si ju z. Freitag, q? harron vetveten… Askush deri m? sot nuk ka realizuar diçka t? vyer, pa u mbyllur n? studio, pa u p?rkushtuar, pa u vetmohuar.

Jam e bindur q? piktura dhe puna juaj do z?r? vendin q? meriton n? altarin e gjithkohjes.

Uroj q? syt? dhe mendja e elitave dhe kritik?ve, t? v?zhgojn?, t? analizojn? dhe t? gjykojne mbi k?t? frym? dhe djers? q? derdhet mbi p?lhur?, p?r hir t? njer?zimit, pa pritur asgj? n? k?mbim veç mir?njohjes.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora