E merkure, 16.06.2021, 02:15 PM (GMT+1)

Mendime

Luan Asllan Dibrani: Deputetja Duda Balje vendos me dhunë shamitë në shkollat e Kosovës

E marte, 08.06.2021, 08:13 PM


Duda Balje, deputetja e Kuvendit të Republikës se Kosovës diskriminuese dhe abuzuese e të drejtave të njeriut vendos me dhunë shamitë në shkollat e Kosovës !!!

Nga Luan Asllan Dibrani

Kohet e fundit është  vene ne aksion dhe spikamë aksioni riaktualizues me temën shamiat në kokat e vajzave shqiptare!Madje  në emrin se jam kryetare e Komisionit për të Drejtat e Njeriut Duda Balje është duke bërë presion edhe ne disa  deputet  injorant  qe ose janë  të verbuar  dhe te ndikuar shumë nga ekstremizmi fetar qe morri përformanca të mëdha në Kosove këto vite ose janë te pasionua mbas prapanicës se kësaj “deputeteje seksi”, por edhe ana tjetër nuk duhet anashkaluar se janë budallonje madje edhe te shitur  .Duda Balje, deputetja e Kuvendit të Republikës se Kosovës shpesh është pjesë e medieve rozë duke publikuar  foto nga ato ma provokuese ne stilin  e një modeleje seksi nënë e tre fëmijëve qe edhe kurani  është  në kundërshtim  me paraqitjen e saj  herë  gjysme lakuriq e herë e mbuluar skandal në veti!!

Fenomen aq kriminal, aq edhe barbar duke e mohuar lirinë edhe të drejtën e femrës shqiptare qe të jetë përkrah simotrave të veta në Evropë! Tentim dhe diskriminim qe    jete skllave e burrit  si ne mesjetë!

Dude Balje  ekstremiste islamike e cila po nxit me dhunë me fut ferexhenë në shkollat  e Kosovës!

Lind pyetja se nga  kalon në aq ekstremitet  qe kur është  çështja  aq e shëmtuar të futen nxënëset tona  në shkolla me shami sa për t’i nxitur dhe ndikuar ne  këtë fenomen aq kriminal, aq edhe barbar duke e mohuar lirinë edhe te drejtën e femrës shqiptare, qe të jetë  e lire  përkrah simotrave të veta ne Evrope. Ekstremi  i kësaj deputeteje dhe pas saj disa budallenjve  qe bëjnë aktrime me votën e qytetareve,qe mundohen qe ta qesin edhe   ministrinë e  arsimit në pozite te palakmueshme  qe të debatohet  me një fenomen qe femra shqiptare të  mbulohet të diskriminohet dhe të   jete skllave e burrit  si në mesjete!

Takimi  i djeshëm me ministren e Arsimit për të bërë ndryshimin e udhëzimit administrativ për çështjen e mbulesës në shkolla është për ta dënuar dhe te merret iniciative nga populli qe tu  merret  mandati  i deputeteve  për vepra penale , krim kundër femrës shqiptare  qe të lihet  e lirë të shkollohet të edukohet dhe të emancipohet . Citojmë me poshtë deklaratën  e kësaj injorante dhe abuzueseje siç thotë se është me nacionalitet boshnjak ,ja citati : “Unë jam kryetare e Komisionit për të Drejtat e Njeriut dhe nga pozita ime bashkë me 10 deputetë e kemi hap këtë temë dhe kemi hapur iniciativë që vajzat me mbulesa të hyjnë në shkollë. Disa prej shkollave në nivelin lokal drejtorët kanë lejuar shkollimin për vajzat me mbulesë ndërsa disa të tjerë jo”.

Do të kërkojmë të ndryshojë udhëzimi administrativ dhe do të kemi edhe takim me ministren e Arsimit”, tha Balje. I themi  zonjës Dude Balës dhe  të tjerëve  se kurrë në Kosovë nuk ka pas boshnjak as mysliman, madje as në Bosnje  ,por te gjithë jeni shqiptarë të asimiluar dhe të shartuar në boshnjak e mysliman  nga terrori dhe gjenocidi serb!!!

Sot në Kosovë kemi  mijëra  fëmijë jetim  e gra te veja  nga ndikimi i juaj qe i indoktrinuat djemtë  e Kosovës të jenë pjesë  e grupeve terroriste në Siri!

Është turp  qe te vish nga Bosnja të na shitesh mend, kur ne jemi edhe pjese  gjuhëve dhe i kulturës së popujve te botës .Ti te vendosesh  ligje në dëmin e shqiptareve është tejet   skandaloze. Është turp për kulturën tonë. Është mëkat pre rilindësit tanë ti përbuzim aq poshtërsisht nga njerëzit  e shitur dhe te pa djeshëm, ose edhe të paguar nga ana e organizatave te dyshimta. Sot në Kosovë kemi mijëra  fëmijë jetim  e gra te veja  nga ndikimi i juaj qe i indoktrinuat djemtë  e Kosovës të jenë pjesë  e grupeve terroriste në Siri.

Grupi i këtyre deputetëve dëshmojnë  që femra shqiptare  të mbetet skllave e burrave  ,”vetëm me pjelle e gatuar”, ne me timon jemi  drejt SHBA-ve, flamurtare e demokracisë në botë e jo nga Azia.

Grupi i këtyre deputetëve injorant dhe dorë e zgjatur  me pagesë nga qarqet serbe-ruse  duhet të ndiqen penalisht sa më par.

Deputetët qe propagandojnë  dhe theksojnë se të gjithë deputetët që janë pjesë e këtij komisioni si ka pozita ashtu edhe nga opozita janë pro lejimit të shkollimit për vajzat me mbulesë dmth, janë  argat  i vazhdimit t robërimit të femrës shqiptare qe  te mbetet skllave ,”vetëm me pjelle e gatuar” . Kryetarja e Komisionit Duda Balje, gënjen   kur thotë se ministri i Arsimit ka kompetencë për të lejuar vajzat që bartin mbulesën në shkolla. Zonja deputet   e ekstremit islamik, ne kemi shtet dhe ligje, madje pa e miratuar “Gjykata Kushtetuese” nuk ka kurrfarë kompetence as ministri i arsimit as vet kryeministri  i shtetit.

Te kujtojmë  Duda Balje se Kosova është shtet laik dhe është shumë para shtetit tuaj të Bosnjës dhe shteteve  ekstreme islamike qe nuk  e kanë njohur akoma Kosovën si shtet i Pavarur.

Pastaj je e vogël te na  japësh leksikone si ta ndërtojmë ne shtetin tonë e qe duam dhe rrugën  e kemi nga Shtetet Demokratike perëndimore   me timon drejt SHBA-ve, qe janë flamurtar te demokracisë në botë.

I dërgojmë fëmijët tanë në shkollë me mësuar ABC-në,alfabetin shqip e jo belbëzimet arabe ,prandaj te keni kujdes dhe larg duar t’i mbani nga  vlerat tona kombëtare dhe shkollat tona.

Duda Balje shiko veten tuaj  me foto provokative te publikuara vazhdimisht në rrjetet  sociale edhe nga ato me një vesh ekstravagante,moderne prandaj lind pyetja se kush te ka paguar ty ,deputeten  e PDK-së, Ariana Musliu-Shoshi si dhe disa deputet qe rastësia u ka dhënë të drejtën  e ulëses në Kuvend, qe ne emër të Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore,cenoni te drejtën e  femrës shqiptare, madje edhe moshën rinore si fillorist nëpër shkolla fillore. Ju predikoni mësimin fetar  a fëmijët tanë i dërgojmë në shkolle me mësuar ABC-në,alfabetin shqip e jo belbëzimet arabe ,prandaj të keni kujdes dhe larg duar ti mbani nga  vlerat tona kombëtare dhe shkollat tona.

Presioni i juaj  ne drejtor të shkollave, po bëhet  për ta futur shaminë ne shkolla, por  mos përdorni shantazhe e  kërcënime, ndaj  bijave dhe bijve të  rilindësve tanë, ata qe  mbrojnë interesat tona kombëtare  e jo serbo arabe  e turke.

Tentimi  i juaj  me këto veprime   krijoni krizën e moralit kombëtar dhe kthimin e humbjes së vlerave të tij gjatë historisë.

Futja e fesë në shkolla, ajo në të kundërtën shkon në thellimin dhe  krizën materiale, varfërinë ekonomike dhe mendore nga e cila populli i ynë  i përket disa feve pastaj ju ndillni edhe luftën civile siç, po behet sot ne shtet  e varfra të  Azisë.

Rilindësit tanë u munduan me të madhe dhe me krejt qenien dhe dijen e tyre të na drejtojnë drejt zgjimit kombëtar ,arsimor , politik dhe kulturor,prandaj sot dalin rryma të ekstremit islamik i minojnë.

Duhet ta dinë Ministria  e Arsimit dhe qeveria që me futjen e fesë dhe shamisë në shkollat tona e bëjmë jo vetëm përçarjen e kombit,por edhe indoktrinimin e të rinjve me një të pa ardhme te pa sigurt . Nuk jemi popull i vogël “, thotë Kadareja; „jemi shumë të mëdhenj që të mbesim ata që jemi“. Të merremi vesh mirë, ç`kuptojnë me fjalën qytetërim, dhe a mund të jetë i qytetëruari një skllav? I pari fitim i qytetërimit është triumfi i lirisë personale. Gruaja myslimane është skllave e burrit deri sa ky e detyron të dalë e mbuluar rasti konkret  ky i sotmi qe tentoni ta bëni ju mashtrues dhe sinjalizues të përçarjes në Kosovë..”

Kjo është një fyerje për vajzën, gruan, femrën tonë shqiptare e cila ka dëshirë të zjarrtë të jetë e lirë dhe e qytetëruar si çdo krijesë njerëzore që jeton në botë qe na e ka dhënë i madhi zot... Mos mendoni se ju keni një zot në veti, jo, jo injorante Dude Balja dhe  ju soji  i saj!!!

Shtrohet pyetja a thua me të vërtetë shamia, çarçafi, ferexheja e ruajnë namuzin e femrës? Jo !  Sepse përvoja në shtetet arabe e aziatike ka treguar  se mbulimi sjell vetëm shëmtim dhe  abuzim me krijesat e zotit.

Luan Asllan Dibrani - ish i burgosur politik ,anëtar i Lidhjes së shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptar në Gjermani,humanitar dhe afarist. Shtutgart  qershor 2021(Vota: 3 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora