E shtune, 23.09.2023, 08:48 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti ka folur dhe shkruar gjuhën iliro-arbërore

E shtune, 22.05.2021, 06:26 PM


Gjuha iliro-arbërore është shkruar dhe folur në vazhdimësi edhe përkundër ndalesave nga pushtues të ndryshëm. Janë dokumentet të shumta që dëshmojnë se gjuha jonë është folur e shkruar sikur që dëshmon edhe ky dokument bashkëngjitur të cilin e ruaj në arkivin tim personal.Ndërsa kongresi i vitit 1908 mbi alfabetin, standardizimin dhe orientimin e gjuhës shqipe ishte vetëm një konfirmim i kësaj, se ajo ka ekzituar më parë, është shkruar dhe është folur brez pas brezi te iliro-arbërorët. Nga kjo mund të thuhet se edhe  Gjergj Kastrioti në epokën e tij  ka folur dhe shkruar gjuhën iliro-arbërore, kjo përforcohet sidomos nga ajo se pikërisht këshilltari i tij  Pal Engjëlli shkroi formulën e pagëzimit në vitin 1462.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora